آغاز ساخت ماهواره پیام ۲، پس از پرداخت هزینه فاز نخست

by آرش نگاران
۰ comment

به گزارش تماس نیوز و به نقل از فارس، سید احمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر در گفت وگو با اشاره به  آمادگی کامل این دانشگاه برای ساخت ماهواره سنجشی پیام ۲ گفت: طراحی جدید ماهواره پیام ۲ توسط سازمان فضایی تایید و مشخصات آن نهایی شده است و ساخت این ماهواره توسط دانشمندان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در صورت پرداخت هزینه فاز اول این ماهواره  مراحل ساخت آن آغاز می شود.

تشکیل تیم های تخصصی ثابت و مقطعی برای ساخت فاز اول ماهواره

وی افزود: هر زمانی که هزینه ساخت فاز اول ماهواره برای دانشگاه واریز شود در گام اول تیم های تخصصی ثابت و همچنین گروه های مختلف مقطعی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری تشکیل خواهد شد، البته باید بگویم نسخه جدید پیام ۲ قابل مقایسه با نمونه قبلی نخواهد بود.

استخدام مقطعی متخصصان و نخبگان برای ساخت ماهواره

banner

معتمدی تصریح کرد: ساخت فاز اول نسخه جدید ماهواره پیام ۲ حداقل به طور میانگین یک سال طول خواهد کشید البته برای به پایان رساندن این پروژه ملی باید برای چند سال متخصصان و نخبگان را در اجرای این پروژه استخدام کنیم تا با توجه به تغییرات و مدل های جدید فرایند تکمیل آن انجام شود.

یک تیم ۳۰ نفره به صورت ثابت فعالیت می کنند

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: برای ساخت ماهواره پیام ۲ نزدیک به ۱۰۰ نفر از دانشگاهیان شامل دانشمندان ، نخبگان و همچنین متخصصان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مشارکت دارندبه طوری که یک تیم ۳۰ نفره به صورت ثابت فعالیت می کنند و دیگر افراد نیز که از دانشجویان هستند به طور مقطعی همکاری خواهند داشت.

هیچ وابستگی در زنجیره فضایی به خارج از کشور نداریم

مرتضی براری رئیس سازمان فضایی کشور درباره وضعیت علم و فناوری در حوزه فضایی و ماهواره گفت: تا ۲ سال دیگر به مدار هزار کیلومتری رسیده و گام بعدی ما رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری است و دیگر تا گام نهایی هیچ وابستگی به خارج از کشور نخواهیم داشت.

هیچ کشوری در طول سالیان گذشته حاضر به انتقال فناوری به ایران نشد

وی با بیان اینکه امروز جوانان ما تسلط کامل بر دانش طراحی و ساخت کل زنجیره فضایی را دارند، گفت: درطول سالیان گذشته هیچ کشور پیشرو در عرصه فناوری فضایی حاضر به انتقال این فناوری به ایران نشد و حتی حاضر نبودند بر طراحی ماهواره های ما نیز نظارت داشته باشند.

دانشمندان با اعتقاد به اینکه «ما می توانیم» به دستاوردهای خوبی رسیده اند

براری با اشاره به خودباوری و توانمندی بالای علمی جوانان کشورمان در عرصه های مختلف فناوری و تکنولوژی، اضافه کرد: دانشمندان و متخصصان ایرانی تنها با تکیه بر توان و ظرفیت های علمی خودشان و با تعهد و خودباوری و اعتقاد به اینکه «ما می توانیم» طراحی و ساخت کل چرخه را آغاز کردند و در این مسیر موفق شده و به دستاوردهای بزرگی هم رسیده اند.

هرپرتاب ماهواره یک تجربه علمی محسوب می شود

رئیس سازمان فضایی با اشاره به اینکه هرپرتاب یک تجربه علمی محسوب می شود، خاطرنشان کرد: امروز خوشبختانه در حوزه های طراحی و ساخت ماهواره، پایگاه پرتاب، ماهواره بر، ایستگاه کنترل و هدایت، ایستگاه دریافت و کل چرخه این تکنولوژی با تکیه بر توان دانشمندان و متخصصان ایرانی خودکفا بوده و این چرخه به روش کاملا بومی در کشور فعال است.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi