با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

آغاز وضعیت‌سنجی فضایی استان‌های کشور

مدیرکل دفتر ریاست، روابط عمومی و دبیرخانه شورای عالی فضایی گفت: سازمان فضای ایران بر اساس بندهای ۲ و ۸ و۹ فصل ۴ سند جامع هوافضای کشور، وضعیت‌سنجی فضایی استان‌های کشور را در دستور کار خود قرار داد.

0 11

به گزارش تماس نیوز از ایرنا، «سعید قربانی» از وضعیت‌سنجی فضایی استان‌های کشور خبر داد و گفت: این وضعیت سنجی در خصوص سیاست‌های کلان در راستای استفاده از توان داخلی، ظرفیت سازی و ایجاد مشارکت حداکثری، اولویت دهی به بخش‌های غیر دولتی در حوزه خدمات و کاربردهای فضا پایه کشور انجام خواهد شد.

وی گفت با اشاره به این که نتایج این وضعیت سنجی به زودی تحلیل و مورد تصمیم و اقدام قرار خواهند گرفت، ادامه داد: این وضعیت سنجی با رویکرد سه‌گانه و با استفاده از سنجش ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و نیازمندی‌های فضا پایه استان‌ها با همکاری ادارات کل استانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در قالب طراحی پرسشنامه بسته و باز انجام شده است.

قربانی در خصوص فرم‌های طراحی شده اقلام داده‌ای شاخص‌هایی که مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته است، افزود: ظرفیت‌هایی مانند آسمان پاک و دید شفاف آسمان شب، اقلیم‌های مناسب گردشگری فضا پایه، تعداد دانشجویان، فارغ التحصیلان و اساتید دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی استان‌ها در رشته‌های مرتبط هوا فضا و سنجش از دور، میزان علاقه‌مندی سرمایه‌گذاری در حوزه‌های فضایی، وضعیت موجود زیرساخت‌های آزمایشگاهی، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان، پارکهای علم وفناوری مرتبط گروه اول را تشکیل می‌دهند.

وی در خصوص دسته بندی دوم خاطرنشان کرد: نیازمندی‌هایی از قبیل میزان رخدادهای طبیعی منطقه‌ای وتقاضای خدمات ماهواره‌ای درمدیریت پیشگیری و بحران، میزان تقاضای سرمایه گذاری در بخشهای فضایی، میزان سکونت و نیاز مناطقی که پوشش ارتباطی کابلی ندارند.

گروه‌بندی بعدی نیز شامل توانمندی‌هایی از قبیل میزان محصولات و خدمات فضاپایه تجاری شده، تعداد شرکت‌ها و استارتاپ‌های فعال، تعداد همایش‌ها و نشست‌های تخصصی فضامحور، تعداد مقالات کتب و تالیفات مرتبط می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: تحلیل آماری این وضعیت سنجی از استان‌های کشور ملاک سیاست‌گذاری‌های آینده سازمان فضایی برای ظرفیت‌سازی فناورانه، خدمات وکاربردهای فضاپایه و ترویج در سطح استان‌ها قرار خواهد گرفت و طبعا «مبنایی برای تنظیم سیاست‌ها و برنامه‌های سفرهای استانی» خواهد بود.

منبع ایرنا

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه