اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

آژانس فضایی چین می گوید موشک چینی وارد جو زمین شده است

0

آژانس فضایی چین گفت: بقایای یک موشک چینی خارج از کنترل احتمالاً شنبه شب به اقیانوس هند ، درست در غرب مالدیو فرو رفت.

دفتر مهندسی فضایی سرنشین دار چین در پستی در WeChat اعلام کرد ، بیشتر موشک عظیم Long March 5B در اثر ورود مجدد به جو زمین سوخته است.
این موشک ، که حدود 33متر طول دارد و وزن آن تقریباً 18 تن است ، قطعه ایستگاه فضایی جدید چین را در تاریخ 29 آوریل به مدار زمین پرتاب کرده بود. و پس از خارج شدن کنترل آن توسط چینی ها به فضای زمین سقوط کرده بود.

عموماً جامعه فضایی بین المللی سعی می کند از چنین سناریوهایی جلوگیری کند. بیشتر موشکهایی که برای بلند کردن ماهواره ها و سایر اشیا به فضا استفاده می شوند ، اجاره های کنترل شده تری را به هدف سقوط در اقیانوس انجام می دهند یا در مدارهای به اصطلاح “قبرستان” رها می شوند که آنها را برای دهه ها یا قرن ها در فضا نگه می دارد. اما جاناتان مک داول ، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک در دانشگاه هاروارد گفت: موشک Long March به گونه ای طراحی شده است که “این مراحل بزرگ را به درستی انجام نداده است”.

آژانس فضایی اروپا پیش بینی کرده بود “یک منطقه خطرناک” شامل “هر قسمت از سطح زمین بین 41.5N و 41.5S عرض جغرافیایی” است – که تقریبا شامل تمام قاره های آمریکای جنوبی نیویورک ، تمام آفریقا و استرالیا ، قسمت های آسیا است. جنوب ژاپن و اسپانیا ، پرتغال ، ایتالیا و یونان در اروپا را در بر می گیرد.

انتظار می رود به زودی بقایای موشک چینی به زمین سقوط کند و این اولین باری نیست که این اتفاق می افتد.

تهدید برای مناطق پرجمعیت زمین قابل اغماض نیست، اما خوشبختانه اکثریت قریب به اتفاق سطح زمین توسط اقیانوس ها پوشانده شده است ، بنابراین احتمال فاجعه انسانی بسیار ناچیز است.

این موشک یکی از بزرگترین اجسام موجود در سال های اخیر است که پس از سقوط از مدار خودش به زمین برخورد کرده است.

علی رغم تلاش های اخیر برای تنظیم و کاهش بهتر زباله های فضایی ، مدار زمین مملو از صدها هزار قطعه ناخواسته غیرقابل کنترل است که بیشتر آنها کوچکتر از 10 سانتی متر هستند.

اجسام دائماً از مدار خارج می شوند ، گرچه بیشتر قطعات قبل از اینکه فرصتی برای تأثیرگذاری در سطح زمین داشته باشند ، در جو زمین می سوزند. اما بخشهایی از اجسام بزرگتر ، مانند موشک Long March در این حالت ، می توانند از ورود مجدد جان سالم به در ببرند و ساختارها و افراد روی زمین را تهدید کنند.

مک داول گفت: “هنجارها برقرار شده اند.”

“هیچ قانون خاص بین المللی وجود ندارد که بتوان از بروز این حوادث جلوگیری کرد و کشورهای قدرتمند جهان زباله های خود را اینگونه در فضا رها می کنند”

پیام بگذارید