اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

آیا دمای ۳۵ درجه اتاق موجب از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟

عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک با اشاره به اینکه دمای ۳۵ درجه اتاق موجب از بین رفتن ویروس کرونا نمی شود، گفت: دمای ۳۵ تا ۴۰ درجه بالای صفر اتاق فقط مدت روزهای زندگی این ویروس را کم می کند.

0

به گزارش تماس نیوز و به نقل از خبرگزاری ایرنا ،سید مسعود هوشمند روز دوشنبه در باره برخی از مطالبی که در خصوص دمای اتاق برای غیر فعال کردن ویروس کرونا در حال نشر است، گفت : مطالعات بسیاری بر روی  ویروس جدید  کرونا انجام و مشاهده شده است این ویروس در دمای ۴ درجه خیلی بهتر و تا ۲۸ روز بر روی هر سطحی زندگی می کند، اما اگر درجه حرارت ۳۵ تا ۴۰ درجه بالای صفر باشد مدت زندگی این ویروس کمتر است نه اینکه از بین می رود.

وی افزود : خیلی ها فکر می کنند اگر دمای اتاق را ۳۰ درجه کنند، این ویروس از بین می رود، اما این طور نیست. این کار مدت زمان زندگی این ویروس را کمتر می کند، اما از بین نخواهد برد. این ویروس در خفاش هایی که این ویروس را منتقل کرده اند چون دمای بدن آنها ۴۸ درجه بوده، زیاد با آنها کاری نداشته است.

رطوبت موجب افزایش طول عمر این ویروس می شود

این عضو هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک ادامه داد: غیر از درجه حرارت، رطوبت هم یکی از عوامل دیگر است. رطوبت ۵۰ درصد باعث می شود طول عمر این ویروس ها زیادتر شود. کرونا ویروس انسانی می تواند در دمای ۲۵ درجه اتاق تا ۹ روز به راحتی زندگی کند و اگر به ۳۰ درجه برسد مدت زندگی آن را کمتر می کند.

وی با اشاره به اینکه اگر دما کمتر باشد این امر می تواند تا ۲۸ روز ادامه داشته باشد، افزود: بهترین راهی که می توان این ویروس را غیر فعال کرد، مواد ضد عفونی کننده اتانول ۷۰ درصد است که ظرف یک دقیقه آن را از بین می برد یا استفاده از وایتکس برای سطوح که مدت زندگی این ویروس را کوتاهتر می کند.

ویروس کرونا که رسما کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد، تاکنون به بیش از ۱۰۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

منبع ایرنا
پیام بگذارید