آیا واکسن جدید بر ویروس جهش یافته انگلیسی تاثیر دارد؟

by ناصر. ش
۰ comment

به گزارش سرویس علمی تماس نیوز و به نقل از Science Alert، نوع جدید ویروس COVID-19 چندین تغییر عجیب در پروتئین سنبله را در مقایسه با سایر گونه های نزدیک به هم انجام داده است و این یکی از دلایل نگرانی آن نسبت به سایر تغییرات بی خطر ویروس است که قبلاً مشاهده کرده ایم. جهش های جدید ممکن است بیوشیمی سنبله را تغییر داده و بر میزان انتقال ویروس تأثیر بگذارد.
پروتئین سنبله همچنین اساس واکسن های COVID-19 فعلی است که بدنبال ایجاد پاسخ ایمنی در برابر آن هستند. اما دقیقاً پروتئین سنبله چیست و چرا از اهمیت زیادی برخوردار است؟

مهاجمان سلول

در دنیای انگلی ، بسیاری از عوامل بیماری زای باکتریایی یا قارچی می توانند به تنهایی زنده بمانند بدون اینکه سلول میزبان آلوده شود. اما ویروس ها نمی توانند. در عوض ، آنها مجبورند برای تکثیر داخل سلول ها شوند ، جایی که آنها از ماشین های بیوشیمیایی سلول برای ساختن ذرات ویروس جدید استفاده می کنند و به سلول های دیگر یا افراد دیگر سرایت می کنند.

سلول های ما برای دفع چنین نفوذهایی تکامل یافته اند. یکی از مهمترین دفاعیات حیات سلولی در برابر مهاجمان ، پوشش بیرونی آن است که از یک لایه چربی تشکیل شده است که تمام آنزیم ها ، پروتئین ها و DNA تشکیل دهنده یک سلول را در خود جای داده است.

به دلیل ماهیت بیوشیمیایی چربی ها ، سطح خارجی آن بسیار بار منفی و دافع است. ویروس ها برای دسترسی به سلول باید از این سد عبور کنند.
مانند ویروس های سلولی ، کرونا ویروس ها توسط غشای چربی که به عنوان پاکت شناخته می شود احاطه شده اند. به منظور ورود به داخل سلول ، ویروس های پوشیده شده از پروتئین ها (یا گلیکوپروتئین ها که غالباً در مولکول های قند لغزنده پوشانده می شوند) استفاده می کنند تا غشا own خود را به سلول و سلول متصل کنند.

banner

پروتئین سنبله کرونا ویروس یکی از این گلیکوپروتئین های ویروسی است. ویروس های ابولا یک ویروس ، ویروس آنفلوانزا دو و ویروس هرپس سیمپلکس ۵ ویروس دارد.

معماری سنبله 

پروتئین سنبله از یک زنجیره خطی متشکل از ۱،۲۷۳ اسید آمینه تشکیل شده است ، که به صورت منظمی در یک ساختار قرار می گیرد و تا ۲۳ مولکول قند پر شده است. پروتئین های سنبله دوست دارند به هم بچسبند و سه مولکول سنبله جداگانه به یکدیگر متصل می شوند و یک واحد عملکردی “مثلثی” تشکیل می دهند.

سنبله را می توان به واحدهای عملکردی متمایزی تقسیم کرد ، معروف به حوزه ها ، که عملکردهای مختلف بیوشیمیایی پروتئین را انجام می دهند ، مانند اتصال به سلول هدف ، جوش خوردن با غشا ، و اجازه می دهد سنبله بر روی پاکت ویروسی قرار گیرد.

پروتئین سنبله ای SARS-CoV-2 بر روی ذرات ویروسی تقریباً کروی گیر کرده ، در داخل پاکت قرار گرفته و به فضا بیرون می رود و آماده چسبیدن به سلول های غیر مشکوک است. تخمین زده می شود که تقریباً ۲۶ دستگاه اصلاح کننده سنبله برای هر ویروس وجود داشته باشد.
یکی از این واحدهای عملکردی به پروتئینی در سطح سلولهای ما متصل می شود که ACE2 نام دارد و باعث جذب ذرات ویروس و در نهایت همجوشی غشا می شود. سنبله همچنین در فرآیندهای دیگری مانند مونتاژ ، ثبات ساختاری و فرار از سیستم ایمنی نقش دارد.

واکسن و پروتئین سنبله

با توجه به اهمیت پروتئین سنبله برای ویروس ، بسیاری از واکسن ها یا داروهای ضد ویروس برای گلیکوپروتئین های ویروسی هدف قرار می گیرند.

برای SARS-CoV-2 ، واکسن های تولید شده توسط Pfizer / BioNTech و Moderna به سیستم ایمنی بدن ما دستور می دهند که نسخه خود پروتئین سنبله را بسازیم ، که اندکی پس از ایمن سازی اتفاق می افتد. سپس تولید سنبله در داخل سلولهای ما فرآیند تولید آنتی بادی محافظ و سلولهای T را آغاز می کند.
یکی از جالبترین ویژگیهای پروتئین سنبله SARS-CoV-2 نحوه حرکت یا تغییر آن در طی تکامل ویروس است. این پروتئین که در ژنوم ویروسی رمزگذاری شده است ، می تواند جهش یافته و با تکامل ویروس ، خواص بیوشیمیایی آن را تغییر دهد.

اکثر جهش ها فایده ای نخواهند داشت و یا پروتئین سنبله را متوقف می کنند یا هیچ تاثیری بر عملکرد آن ندارند. اما برخی ممکن است تغییراتی ایجاد کنند که نسخه ویروس جدید را با انتقال بیشتر یا مسری بودن آن ، یک مزیت انتخابی می دهد.

یکی از راه های بروز این امر جهش در بخشی از پروتئین سنبله است که از اتصال آنتی بادی های محافظ به آن جلوگیری می کند. روش دیگر این است که خوشه ها را برای سلول هایمان “چسبناک” کنیم.

به همین دلیل جهش های جدیدی که باعث تغییر نگرش عملکردهای سنبله می شوند – ممکن است بر نحوه کنترل انتشار SARS-CoV-2 تأثیر بگذارند. انواع جدیدی که در انگلستان و جاهای دیگر یافت می شوند جهش هایی در جهش و در برخی از پروتئین های دخیل در داخل سلول های شما دارند.

آزمایشات باید در آزمایشگاه انجام شود تا مشخص شود که آیا – و چگونه – این جهش ها به طور قابل توجهی سنبله را تغییر می دهند و آیا اقدامات کنونی کنترل ما همچنان مثر است یا خیر.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها