ابرایران؛ بارش پایداری و توزیع بارترافیکی در آسمان کشور

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
ابر ایران

به گزارش تماس نیوز و به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، مهندس محسن نادری منش، عضو موظف هیات عامل، در خصوص جزییات طرح ساخت، بهره‌برداری و انتقال(BOT) شبکه‌ ابری یکپارچه توزیع‌شده که به ابرایران موسوم است، بیان داشت، ایجاد و شکل‌گیری سکو((Platformهای ابری توزیع‌شده در راستای پیاده‌سازی اهداف شبکه ملی اطلاعات و تامین نیازهای کسب و کارهای نوپا در قالب مشارکت عمومی-خصوصی (PPP) و بر اساس مدل ساخت، بهره‌برداری و انتقال واگذار شد. در این طرح که با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت برگزار شد با توجه به ظرفیت‌های موجود در مراکز داده استانی، کشور به دو منطقه تقسیم شد که طی آن منطقه یک شامل شهرهای تبریز، مشهد، قم، همدان و هم‌مکانی شیراز و منطقه دو، شهرهای شیراز، اصفهان، اهواز، کرج و هم‌مکانی تبریز در نظر گرفته شد.

مهندس نادری منش، تمرکززدایی محتوا و خدمات از تهران، توزیع بار ترافیکی و افزایش پایداری، کاهش وابستگی به اینترنت بین‌الملل، ارایه خدمات به کسب‌وکارهای نوپا، ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز برای توسعه کسب‌وکارهای مبتنی بر پلتفرم، ارایه خدمات ابری به متقاضیان دولتی و خصوصی و صرفه‌جویی اقتصادی را مهم‌ترین اهداف طرح ابرایران توصیف کرد.

وی در خصوص مختصات برگزاری این مشارکت تصریح کرد، فرآیند انتخاب اپراتور به دلیل جدید بودن حوزه فعالیت و نیاز به تخصص‌های مختلف با دشواری‌هایی مواجه بود و به همین دلیل فرآیند انجام آن طولانی شد و شرکت‌های خصوصی متقاضی بصورت کنسرسیوم در این مشارکت حضور داشتند. سرانجام پس از انجام ارزیابی فنی و بازگشایی پاکات ، گروه مشارکت مدنی شرکت‌های امید ژرف نگر، آسیاتک و راهکار آینده زمین در منطقه یک و گروه مشارکت مدنی شرکت‌های فناپ، نویان ابرآروان و پاسارگاد آریان در منطقه دو به عنوان برندگان این پروژه اعلام شدند و در حال حاضر این دو کنسرسیوم درصدد تشکیل شرکت پروژه  جهت عقد قرارداد هستند.  بنا به اظهارات عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران، دولت به منظور ایجاد انگیزه و تشویق بخش خصوصی جهت مشارکت در ابرایران، مشوق‌هایی را نیز در نظر گرفته است که در این خصوص می‌توان به خرید ۳۰ درصدی خدمات ابری توسط دولت از بخش خصوصی، اعطای تخفیف ۹۰ درصدی جهت هزینه پهنای باند انتقال، تخصیص تسهیلات ۷۰ میلیارد تومانی از محل صندوق نوآوری و شکوفایی به شرط دانش بنیان بودن اشاره کرد. هم‌چنین دوره بهره‌برداری تجاری به مدت هفت سال توسط مجری طرح ادامه خواهد داشت.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi