اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

ارتقاء شش رتبه‌ای جایگاه مدیریت امنیت سایبری کشور در سطح جهان

سازمان فناوری اطلاعات ایران توانست با شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری کشور و ارائه مستندات فنی و مدیریتی، جایگاه کشور را در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری (GCI) ، شش رتبه ارتقاء دهد.

0

به گزارش تماس نیوز از روابط عمومی و اموربین الملل سازمان فناوری اطلاعات ایران، در راستای انجام ماموریت محوله به سازمان به‌عنوان نماینده وزارت ارتباطات در همکاری‌های مشترک بین المللی با مجامع جهانی نظیر اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) ، این سازمان توانست با انجام تحقیقات میدانی و بررسی‌های کارشناسی، ضمن شناسایی نقاط قوت و توانمندی‌های سایبری کشور و ارائه مستندات فنی و مدیریتی، جایگاه کشور را در ارزیابی شاخص‌های جهانی امنیت سایبری (GCI) ، شش رتبه ارتقاء دهد.

این سنجه‌های ارزیابی متشکل از پنچ رکن قانونی، فنی، ظرفیت‌سازی، سازمانی و تعاملاتی و 20 شاخص اصلی و بیش از 80 سوال می‌باشد که مراتب در پرسشنامه‌ای طراحی شده‌اند و کشورها طی دوره‌های زمانی مشخص ضمن پاسخ‌گویی به سوالات، ملزم به ارائه مستندات و شواهد فنی نیز هستند.

موفقیت بدست آمده در حالی است که در سال‌های اخیر علاوه بر پیچیده‌تر شدن ساختار حملات، نرخ تهدیدات و حملات سایبری نیز رشد فزاینده‌ای داشته و مهاجمین سایبری تلاش فراوانی برای ایجاد اختلال و فعالیت‌های خرابکارانه در فضای سایبری کشور بکار بسته بودند.

جمهوری اسلامی ایران در شرایط مقابله با محدودیت‌ها و مدیریت ویروس همه‌گیر کرونا و تاثیراتی که این پاندمی بر پیکره نیروی انسانی کشور داشته، با ارتقاء یک رتبه در سطح منطقه و شش رتبه در بین کل کشورهای جهان موفق گردیده تا با اخذ جایگاه 54 در بین 194 کشور سنجه‌های توسعه مدیریت امنیت اطلاعات را در فضای سایبر بهبود ببخشد تا از این راه، نرخ آسیب و خسارات احتمالی در مواجهه با تهدیدات و حملات سایبری را تعدیل کنند.

سازمان فناوری اطلاعات ایران با مشارکت فعال در مجامع بین المللی توانسته تا با اصلاح و بهبود مسیر حرکت سایبری منَطبق با استانداردها، به‌روش‌ها و تکنیک‌های این حوزه، گام‌های راهبردی موثری را در جهت امن‌سازی بیشتر فضای تولید و تبادل اطلاعات بردارد و در بین کشورها جایگاهی مناسب را بخود اختصاص دهد.

بدیهی است تداوم این موفقیت و بهبود این جایگاه، نیازمند همکاری همه‌جانبه سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و عزم قاطع ملی در رعایت ملاحظات و الزامات امنیت سایبری و توجه به دستورالعمل و استانداردهای فنی و مدیریتی حوزه امنیت سایبری در سطح کل کشور می‌باشد.

پیام بگذارید