اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

از دست دادن حس بویایی نشانه کرونای شدید است یا خفیف؟

از دست دادن حس بویایی و چشایی از نشانه‌های ابتلا به کووید – ۱۹ است اما دانشمندان در تلاشند دریابند این علامت نشانه کرونای عفونی شدید است یا خفیف

0

به گزارش تماس نیوز از ایران آنلاین و به نقل از هلث، تاکنون ۸۶ درصد از افرادی که حس بویایی خود را از دست داده‌‌اند به کرونا مبتلا هستند.
اما اکنون تحقیقات روشن کرد اکثریت افرادی که حس بویایی خود را از دست دادند نوع خفیف این بیماری را تجربه می‌کنند.
بیماران خفیف کرونایی میزان بیشتری از آنتی بادی خاص در بدن دارند.
محققان بر این باورند که این دسته از بیماران با ابتلای خفیف به کرونا روبرو هستند زیرا آنتی بادی بدنشان گسترش ویروس را در ناحیه بینی شان محدود می‌کند.
دکتر «جانات اوردوست» استادیار جراحی زیبایی بینی و جراحی پایه جمجمه دانشگاه کلمبیا در این باره گفت: ما می‌دانیم از دست دادن بو یک مکانیسم ساده است که با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مرتبط است جایی که علائم احتقان بینی و آبریزش بینی دیده می‌شود و سبب حرکت ضعیف هوا و کاهش بوی بد می‌شود.
وی افزود: گزارش پزشکی ۲۵۸۱ فرد در ۸۱ بیمارستان اروپا و تجزیه و تحلیل داده‌ها روشن کرد که ۵۵ درصد از بیماران مبتلا به کووید خفیف به «آنوسمی» از دست دادن حس بویایی ظرف مدت ۲۲ روز مبتلا می‌شوند. درحالیکه ۳۷ درصد از بیماران شدید کرونایی که شرایط بحرانی داشته‌‌اند کمتر میزان از دست دادن حس بویایی را گزارش داده اند. بنا براین از دست دادن حس بویایی در موارد خفیف بیشتر دیده شده است. در این میان تنها ۲۵ درصد افراد مبتلا حتی تا ۶۰ روز پس از دست دادن حس بویایی بهبود پیدا نمی‌کنند.
دکتر «رابرت گلاتر» پزشک اورژانس بیمارستان هیل در نیویورک در این باره می‌گوید: طبق مطالعه اکثر مبتلایان ظرف ۳ هفته حس بویایی شان خوب می‌شود اما ممکن است تنها ۱۵ درصد بیماران ۲ ماه یا کمتر این حس را برای ۶ ماه تجربه کنند.

پیام بگذارید