از دست دادن حس بویایی نشانه کرونای شدید است یا خفیف؟

by ناصر. ش
۰ comment
تست کوید 19

به گزارش تماس نیوز از ایران آنلاین و به نقل از هلث، تاکنون ۸۶ درصد از افرادی که حس بویایی خود را از دست داده‌‌اند به کرونا مبتلا هستند.
اما اکنون تحقیقات روشن کرد اکثریت افرادی که حس بویایی خود را از دست دادند نوع خفیف این بیماری را تجربه می‌کنند.
بیماران خفیف کرونایی میزان بیشتری از آنتی بادی خاص در بدن دارند.
محققان بر این باورند که این دسته از بیماران با ابتلای خفیف به کرونا روبرو هستند زیرا آنتی بادی بدنشان گسترش ویروس را در ناحیه بینی شان محدود می‌کند.
دکتر «جانات اوردوست» استادیار جراحی زیبایی بینی و جراحی پایه جمجمه دانشگاه کلمبیا در این باره گفت: ما می‌دانیم از دست دادن بو یک مکانیسم ساده است که با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی مرتبط است جایی که علائم احتقان بینی و آبریزش بینی دیده می‌شود و سبب حرکت ضعیف هوا و کاهش بوی بد می‌شود.
وی افزود: گزارش پزشکی ۲۵۸۱ فرد در ۸۱ بیمارستان اروپا و تجزیه و تحلیل داده‌ها روشن کرد که ۵۵ درصد از بیماران مبتلا به کووید خفیف به «آنوسمی» از دست دادن حس بویایی ظرف مدت ۲۲ روز مبتلا می‌شوند. درحالیکه ۳۷ درصد از بیماران شدید کرونایی که شرایط بحرانی داشته‌‌اند کمتر میزان از دست دادن حس بویایی را گزارش داده اند. بنا براین از دست دادن حس بویایی در موارد خفیف بیشتر دیده شده است. در این میان تنها ۲۵ درصد افراد مبتلا حتی تا ۶۰ روز پس از دست دادن حس بویایی بهبود پیدا نمی‌کنند.
دکتر «رابرت گلاتر» پزشک اورژانس بیمارستان هیل در نیویورک در این باره می‌گوید: طبق مطالعه اکثر مبتلایان ظرف ۳ هفته حس بویایی شان خوب می‌شود اما ممکن است تنها ۱۵ درصد بیماران ۲ ماه یا کمتر این حس را برای ۶ ماه تجربه کنند.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها