با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

اطلاعیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در رابطه با جعل نماد اعتماد الکترونیکی

0 3

به گزارش تماس نیوز، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در راستای حفاظت از اعتبار کسب‌وکارهای دارای نماد اعتماد و پیشگیری از تضییع حقوق خریداران و مصرف‌کنندگان عزم جدی در مقابله با هرگونه جعل نماد اعتماد الکترونیکی دارد. در این رابطه در مرحله اول، طی ماه‌های گذشته 191 وب‌سایت با لوگوی نماد مجعول، از طریق پایشگر سیستمی و هوشمند و گزارش‏های مردمی و دستگاه‏های نظارتی شناسایی شد و اخطارهای لازم ابلاغ و مهلت‏ های زمانی جهت رفع مشکل لحاظ گردید. نهایتا صرفا با مواردی که اقدام مقتضی در اصلاح یا حذف لوگوی مجعول را به‌عمل نیاوردند برخورد قانونی شد و در مجموع29 وب‏سایت جاعل نماد پس از طی مراحل قانونی فیلتر شد.

با توجه به اهمیت موضوع در تقویت اعتماد به فضای تجارت الکترونیکی که خود از زیرساخت‏های توسعه تجارت الکترونیکی است، این مرکز در نظر دارد در مرحله دوم،

  • طبق قوانین موضوعه (ماده 525 قانون مجازات اسلامی) علاوه بر فیلترکردن دامنه‏ هایی که اقدام به جعل نماد نموده‏ اند، نسبت به تنظیم شکایت کیفری از جاعلین نماد تا صدور رای نهایی اقدام نماید.
  • با هدف پیشگیری از جعل نماد و تحقق بازدارندگی مجازات قانونی تعیین ‏شده، در صورت مشاهده هر یک از مصادیق جعل، بلافاصله  و بدون لحاظ مهلت زمانی، در خصوص اشخاص جاعل (اعم از حقیقی و حقوقی) و دامنه آنان اقدامات قانونی نماید.

لذا مالکان دامنه و کسب ‏وکارهای اینترنتی به مدت یک هفته از تاریخ انتشار این اطلاعیه فرصت دارند نسبت به حذف یا اصلاح هر گونه مصادیق جعل اینماد (طبق فهرست زیر) اقدام نمایند، و پس از اتمام مهلت مذکور، در صورت مشاهده هر یک از مصادیق جعل، بلافاصله برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

مصادیق جعل نماد:

1.استفاده از تصویر نماد اعتماد الکترونیکی، بدون اقدام به ثبت نام و کسب مجوز در سامانه اینماد

2. تغییر ستاره های نماد اعتماد الکترونیکی (به طور مثال از تک ستاره به دو ستاره)

3. حذف علامت «منقضی شده» از روی نماد اعتماد الکترونیکی

4. حذف علامت «در انتظار پروانه کسب» از روی نماد اعتماد الکترونیکی

5. جعل پروفایل نماد و یا درج لینک پروفایل جعلی روی لوگوی نماد

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه