افزایش ابتلا به کرونا با غلظت بیشتر گرده‌های هوا

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
ماسک دولایه

به گزارش تماس نیوز از خبرگزاری فارس، یک تیم بین‌المللی به سرپرستی محققان دانشگاه فنی مونیخ (TUM) در تازه‌ترین مطالعات خود دریافتند، غلظت‌های بالاتر گرده‌های موجود در هوا با افزایش میزان عفونت کووید ۱۹ مرتبط است.

این تیم بین‌المللی اطلاعات مربوط به غلظت گرده موجود در هوا، شرایط آب و هوایی و موارد ابتلا به کرونا را جمع آوری کرد. دانشمندان با در نظر گرفتن تغییر روزانه میزان ابتلا و تعداد کل تست‌های مثبت در محاسبات خود، داده‌های حاصل از ۳۱ کشور در پنج قاره را تجزیه و تحلیل کردند.

محققان ارتباط بین عفونت SARS-CoV-۲ و غلظت گرده‌های هوا را گزارش کرده‌اند؛ گسترش جهانی کووید ۱۹ همزمان با فصل گرده افشانی گیاهان در نیمکره شمالی انتظار می‌رود و این دقیقا همان اتفاقی است که سال گذشته رخ داد.

طبق این تحقیق، وقتی سطح گرده‌های هوا بیشتر است، می‌توان میزان افزایش عفونت SARS-CoV-2 را مشاهده کرد.

banner

این تیم نشان داد، گرده‌های هوا می‌توانند به طور متوسط ​​۴۴ درصد از تغییرات نرخ عفونت را تشکیل دهند ،در حالی که رطوبت و دمای هوا نیز در برخی موارد نقش دارد. در فواصل زمانی بدون مقررات قرنطینه، با هر افزایش ۱۰۰ دانه گرده هوا در هر متر مکعب  میزان عفونت به طور متوسط ​​۴ درصد بیشتر بود.

غلظت زیاد گرده منجر به پاسخ ایمنی ضعیف در مجاری تنفسی به ویروس هایی می شود که می‌توانند باعث سرفه و سرماخوردگی شوند.

استفانی ژیلس،نویسنده این تحقیق گفت: «شما نمی‌توانید از قرار گرفتن در معرض گرده‌های موجود در هوا اجتناب کنید».

ژیلس افزود: «بنابراین باید به افراد در گروه‌های پرخطر اطلاع داده شود که غلظت زیاد گرده‌های موجود در هوا منجر به افزایش حساسیت به عفونت‌های دستگاه تنفسی ویروسی می‌شود؛ هنگام مطالعه شیوع SARS-CoV-2، عوامل محیطی مانند گرده باید در نظر گرفته شود. افزایش آگاهی از این اثرات گام مهمی در جلوگیری و کاهش تأثیر کووید ۱۹ به جای می‌گذارد».

بر اساس این نتایج، نویسندگان استفاده از ماسک‌های فیلتر کننده ذرات توسط افراد در معرض خطر در دوره‌های بهار با غلظت زیاد گرده را توصیه کردند.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi