انتظارات خود را از کاربردهای آینده ماهواره‌ها اعلام کنید

by آرش نگاران
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز از ایسنا، دکتر سعید قربانی امروز در نشست خبری سازمان فضایی در خصوص هفته جهانی فضا که به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد، افزود: هفته جهانی فضا همه ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر برگزار می‌شود که این زمان در سال جاری مصادف با روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهرماه است و به منظور ترویج این علم در میان مردم از سوی همه کشورها برنامه‌هایی را در این راستا برگزار می‌کنند.

وی نامگذاری روز جهانی فضا را در پی تصویب قطعنامه‌ای در سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ دانست و اظهار کرد: هدف از این اقدام ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها بر روی زمین و هم افزایی میان کشورهای دارنده فناوری فضایی در راستای استفاده صلح آمیز از این فناوری است.

قربانی به دلایل نامگذاری یک هفته به نام هفته جهانی فضا اشاره کرد و یادآور شد: در روز ۴ اکتبر سال ۱۹۵۷، اسپتونیک – ۱، نخستین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و ۱۰ سال بعد در روز ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ آمریکا اولین ماهواره‌ خود را به فضا پرتاب کرد. پیشنهاد برگزاری هفته جهانی فضا از ۴ تا ۱۰ اکتبر به ابتکار اساتید و محققان ایرانی به سازمان ملل پیشنهاد شد و در نهایت این پشنهاد به تصویب رسید.

دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا ادامه داد: در این راستا انجمن هفته جهانی فضا هر ساله موضوعی را برای برگزاری رویدادهای هفته جهانی فضا انتخاب می‌کند تا تمام فعالیت‌ها و رویدادها در سراسر جهان در این هفته پیرامون این شعار برنامه‌ریزی شود.

banner

به گفته وی این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) را “ماهواره‌ها زندگی را بهتر می‌کنند”، اعلام کرده است.

رییس حوزه ریاست سازمان فضایی با بیان اینکه همواره این سوال مطرح می‌شود که ماهواره‌ها چه تحولاتی را می‌توانند در زندگی انسان ایجاد کنند، خاطر نشان کرد: با توسعه فناوری فضایی ماهواره‌ها امروزه به طرق مختلف بر زندگی ما اثر گذارند که از آن جمله می‌توان به کاربردهای ماهواره‌ها در حوزه کشاورزی اشاره کرد که از شناسایی مناطق دارای آفات کشاورزی تا آنالیز میزان رطوبت خاک، هواشناسی و فرسایش خاک کاربرد دارد.

قربانی با اشاره به برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران توضیح داد: متاسفانه‌ شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، برنامه‌های این هفته جهانی را تحت تاثیر قرار داده و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلیه نشست‌ها و کارگاه‌ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های این هفته در ایران بیشتر در محورهای گفت‌وگو تدارک دیده شده‌ است، ادامه داد: علاوه بر آن مسابقات غیر حضوری نقاشی نیز در سال جاری برگزار خواهد شد.

دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا “الو ماهواره” را از دیگر برنامه‌های این هفته در ایران نام برد و در این باره توضیح داد: هدف از برگزاری این رویداد ایجاد رویکرد آینده نگرانه به خدمات ماهواره‌ای است؛ از این رو مشارکت کنندگان مصاحبه‌ای با ماهواره‌ها خواهند داشت و کاربردهای آتی این تجهیزات فضایی را بیان خواهند کرد.

قربانی ثبت رویداد فضایی را از دیگر برنامه‌های این هفته نام برد و یادآور شد: در این بخش علاقه‌مندان با مراجعه به سایت سازمان فضایی رویدادهای پیشنهادی خود را در حوزه فضایی ثبت می‌کنند و ما این رویدادها را با نام آنها درج خواهیم کرد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi