اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

انتظارات خود را از کاربردهای آینده ماهواره‌ها اعلام کنید

درتشریح جزئیات برنامه‌های آنلاین هفته جهانی فضا مطرح شد

دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا زمان برگزاری هفته جهانی فضا در سال جاری در ایران را مصادف با ۱۳ تا ۱۹ مهر ماه دانست و گفت: در سال جاری به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی برنامه‌های این هفته به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار خواهد شد.

0

به گزارش تماس نیوز از ایسنا، دکتر سعید قربانی امروز در نشست خبری سازمان فضایی در خصوص هفته جهانی فضا که به صورت لایو اینستاگرام برگزار شد، افزود: هفته جهانی فضا همه ساله از ۴ تا ۱۰ اکتبر برگزار می‌شود که این زمان در سال جاری مصادف با روزهای ۱۳ تا ۱۹ مهرماه است و به منظور ترویج این علم در میان مردم از سوی همه کشورها برنامه‌هایی را در این راستا برگزار می‌کنند.

وی نامگذاری روز جهانی فضا را در پی تصویب قطعنامه‌ای در سازمان ملل در سال ۱۹۹۹ دانست و اظهار کرد: هدف از این اقدام ترویج و توسعه دانش فضایی و آشنا کردن مردم و جوانان از نقش فناوری فضایی در زندگی انسان‌ها بر روی زمین و هم افزایی میان کشورهای دارنده فناوری فضایی در راستای استفاده صلح آمیز از این فناوری است.

قربانی به دلایل نامگذاری یک هفته به نام هفته جهانی فضا اشاره کرد و یادآور شد: در روز ۴ اکتبر سال ۱۹۵۷، اسپتونیک – ۱، نخستین ماهواره جهان توسط اتحاد جماهیر شوروی به فضا پرتاب شد و ۱۰ سال بعد در روز ۱۰ اکتبر ۱۹۶۷ آمریکا اولین ماهواره‌ خود را به فضا پرتاب کرد. پیشنهاد برگزاری هفته جهانی فضا از ۴ تا ۱۰ اکتبر به ابتکار اساتید و محققان ایرانی به سازمان ملل پیشنهاد شد و در نهایت این پشنهاد به تصویب رسید.

دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا ادامه داد: در این راستا انجمن هفته جهانی فضا هر ساله موضوعی را برای برگزاری رویدادهای هفته جهانی فضا انتخاب می‌کند تا تمام فعالیت‌ها و رویدادها در سراسر جهان در این هفته پیرامون این شعار برنامه‌ریزی شود.

به گفته وی این انجمن شعار هفته جهانی فضا در سال ۲۰۲۰ (۱۳۹۹) را “ماهواره‌ها زندگی را بهتر می‌کنند”، اعلام کرده است.

رییس حوزه ریاست سازمان فضایی با بیان اینکه همواره این سوال مطرح می‌شود که ماهواره‌ها چه تحولاتی را می‌توانند در زندگی انسان ایجاد کنند، خاطر نشان کرد: با توسعه فناوری فضایی ماهواره‌ها امروزه به طرق مختلف بر زندگی ما اثر گذارند که از آن جمله می‌توان به کاربردهای ماهواره‌ها در حوزه کشاورزی اشاره کرد که از شناسایی مناطق دارای آفات کشاورزی تا آنالیز میزان رطوبت خاک، هواشناسی و فرسایش خاک کاربرد دارد.

قربانی با اشاره به برنامه‌های هفته جهانی فضا در ایران توضیح داد: متاسفانه‌ شیوع ویروس کرونا در ایران و جهان، برنامه‌های این هفته جهانی را تحت تاثیر قرار داده و به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلیه نشست‌ها و کارگاه‌ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های این هفته در ایران بیشتر در محورهای گفت‌وگو تدارک دیده شده‌ است، ادامه داد: علاوه بر آن مسابقات غیر حضوری نقاشی نیز در سال جاری برگزار خواهد شد.

دبیر ستاد برگزاری هفته جهانی فضا “الو ماهواره” را از دیگر برنامه‌های این هفته در ایران نام برد و در این باره توضیح داد: هدف از برگزاری این رویداد ایجاد رویکرد آینده نگرانه به خدمات ماهواره‌ای است؛ از این رو مشارکت کنندگان مصاحبه‌ای با ماهواره‌ها خواهند داشت و کاربردهای آتی این تجهیزات فضایی را بیان خواهند کرد.

قربانی ثبت رویداد فضایی را از دیگر برنامه‌های این هفته نام برد و یادآور شد: در این بخش علاقه‌مندان با مراجعه به سایت سازمان فضایی رویدادهای پیشنهادی خود را در حوزه فضایی ثبت می‌کنند و ما این رویدادها را با نام آنها درج خواهیم کرد.

پیام بگذارید