ایران درحال ورود به عرصه فناوری ۵G

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز و به نقل از خبرگزاری فارس، کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.

نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز برای فعالان بخش برای ارایه نظر در تدوین نقشه راه‌گذار کشور به نسل پنجم فناوری‌های ارتباطات سیار (۵G)، یک مهلت در نظر گرفته بود که با توجه به درخواست فعالان بخش، این فراخوان تا پانزدهم اسفند ۹۸ تمدید شد.

موضوعات تخصصی مربوط به مدیریت منابع محدود فرکانسی، ارزیابی اپراتورها از تقاضای قابل انتظار برای خدمات ۵G در پنج سال آینده، روش‌های کاهش هزینه اپراتورها در راه‌اندازی این خدمات و الزامات اپراتورها قبل از گذر کامل به ۵G مانند تحول دیجیتالی در فرایندهای داخلی و خدمات قابل ارایه به کاربران از موضوعاتی بود که در نظرسنجی از اپراتورهای ارتباطی شامل نظرات اپراتورهای تلفن همراه و FWA (فناوری بی‌سیم ثابت) مطرح شده است.

 حسین فلاح جوشقانی با بیان اینکه اگر ایران در وضعیت تحریم نبود، پیش از این ورود به عرصه اینترنت نسل پنج را آغاز کرده بود، افزود: ما اکنون در حال مطالعه هستیم و برای ضوابط و نقشه راه این فناوری هم به اپراتورهای ارتباطی فراخوان دادیم. اولین گام این است که در حوزه FWA بتوانیم ۵G را پیاده‌سازی و باندهای فرکانسی را پیاده کنیم.

banner

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، بناست فعالیت در این حوزه تا سال ۱۴۰۰ شروع شود و تا سال ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ به بلوغ در این حوزه برسیم. البته این اقدامات سرمایه‌گذاری سنگینی می‌خواهد که با توجه به شرایط تحریم، ممکن است خیلی از وندورها با ما کار نکنند، بنابراین اگر می‌خواهیم رگولاتوری نسل پنج تلفن همراه داشه باشیم، باید به بازارهای عمودی که در نسل پنج فعال می‌شوند فکر کنیم مثل حوزه انرژی یا حمل و نقل و همه باید به عنوان کاربردهای نسل پنج مورد استفاده قرار گیرند.

وی با بیان این‌که اپراتورها برای دریافت تجهیزات نسل پنج برنامه‌ریزی دارند، گفت: عمده‌ترین وندوری که در زمینه نسل پنج فعالیت دارد، هوآوی است و با وجود اینکه وندورهای دیگر همه با کارت‌های آمریکا بازی می‌کنند، اما شرکتی که هنوز هم در ایران مانده و به ما کمک می‌کند، هوآوی است. البته اگر وندورهای دیگر که بالغ هستند هم در ایران حضور داشته باشند و با ما همکاری کنند، ما از این فضا استفاده می‌کنیم. پیش از این هم ما مولتی‌وندور بودیم و شرکت‌هایی مانند نوکیا و اریکسون در بازارمان بودند.

فلاح ادامه داد: این‌که شبکه روی چند وندور باشد، باعث ایجاد رقابت می‌شود، اما شرایط ما کمی خاص است و این شرکت‌ها الان از بازار ایران رفتند و حتی ممکن است برای پشتیبانی از تجهیزاتی که در ایران دارند هم دچار مشکل شویم. اما هوآوی همچنان به کارش با ما ادامه می‌دهد. البته این شرکت هم شرایط خاص خودش را می‌سنجد اما در چارچوب‌هایی که دارد و مقررات بین‌المللی که برای خود قائل است که ممکن است بعضی از آنها از نظر ما درست نباشد، کارش را انجام می‌دهد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi