بازنگری سازمان بهداشت جهانی در مورد شواهد نحوه انتقال ویروس کرونا در هوا

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

یک مقام این سازمان گفت که نمی توان سرایت کووید-۱۹ از طریق ذرات معلق هوا در یک فضای بسته و شلوغ که تهویه آن ضعیف است را مردود دانست.

اگر این شواهد تایید شود می تواند بر خطوط راهنما در مورد فضاهای بسته تاثیر بگذارد.

پیشتر بیش از ۲۰۰ پژوهشگر در نامه سرگشاده ای سازمان بهداشت جهانی را متهم کردند احتمال انتقال بیماری از طریق ذرات ریز هوا را دست کم گرفته است.

سازمان بهداشت جهانی تاکنون بر این موضوع تاکید داشته که ویروس از طریق ذراتی که در اثر سرفه و عطسه وارد هوا شده منتقل می شود.

banner

خوزه جیمنز، شیمی‌دان در دانشگاه کلورادو که از امضا کنندگان این نامه است به خبرگزاری رویترز گفت: “ما از آنها می خواستیم به شواهد اذعان کنند. این اصلا حمله ای به سازمان بهداشت جهانی نیست، یک بحث علمی است. اما ما احساس کردیم باید آن را علنی کنیم چون آنها از توجه کردن به شواهد بعد از بحث های متعدد خودداری می کردند.”

پروفسور بنجامین کالینگ از دانشگاه هنگ‌کنگ از دیگر امضاکنندگان این نامه به بی‌بی‌سی گفت که این یافته “پیامدهای مهمی دارد.”

او گفت: “در محیط های درمانی، اگر سرایت از طریق ذرات ریز هوا (اروسول) خطری متوجه حاضران کند، متوجه می شویم که پرسنل بهداشتی باید حتما بهترین تجهیزات پیشگیری را داشته باشند… و خود سازمان بهداشت جهانی هم گفته که یکی از دلایلی که آنها مشتاق نیستند درباره انتقال کووید-۱۹ از طریق ذرات ریز هوا صحبت کنند این است که در بسیاری از بخش های جهان ماسک های مخصوص کافی وجود ندارد.”

مقام های سازمان بهداشت جهانی خواستار احتیاط شده اند چون می گویند این شواهد مقدماتی و نیازمند ارزیابی بیشتر است.

بندتا الگرانتزی، مدیر فنی سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های واگیردار، گفت که شواهد درباره انتقال ویروس کرونا با ذرات ریز هوا در “فضاهای شلوغ، بسته، با تهویه ضعیف را نمی توان مردود دانست.”

تغییر موضع؟

سازمان بهداشت جهانی پافشاری کرده است که کوید-۱۹ از طریق ذرات منتشر شده در هوا در اثر عطسه یا سرفه منتقل می شود. ذراتی که در هوا معلق نمی ماند و بر سطوح می نشیند – برای همین است که شستن دست بعد از تماس با سطوح به عنوان روشی جدی برای جلوگیری توصیه می شود.

اما ۲۳۹ دانشمند از ۳۲ کشور نظر دیگری دارند. آنها می گویند شواهدی قوی هست که نشان می دهد ویروس می تواند از طریق ذرات خیلی ریزتری که بعد از تکلم یا تنفس توسط یک فرد مبتلا برای ساعت ها در هوا معلق می ماند منتقل شود.

سازمان بهداشت جهانی امروز اذعان کرد که شواهدی دال بر احتمال این موضوع در محیط های خاص مانند فضاهای بسته و شلوغ وجود دارد.

این شواهد باید به طور کامل ارزیابی شود، اما اگر تایید شود، توصیه ها در مورد چگونگی جلوگیری از انتشار ویروس احتمالا باید تغییر کند و احتمالا به استفاده گسترده از ماسک و فاصله گیری جدی‌تر اجتماعی به خصوص در میکده ها، رستوران ها و شبکه حمل ونقل عمومی منجر خواهد شد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi