باز شدن یک حفره بزرگ غیر معمول در لایه اوزن در قطب شمال

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

طی ماه گذشته ، حفره جدیدی در لایه ازن بر روی قطب شمال شکل گرفته است.

لایه اوزون در قطب شمال چندین بار در گذشته کاهش‌یافته است. اما این بار با توجه به خبر رسمی منتشر شده از سوی آژانس فضایی اروپا، این بار شرایط جوی و هوایی شدید منجر به کاهش بسیار بیشتری نسبت به شرایط عادی شده‌است.

در حالی که دانشمندان ESA انتظار دارند که این حفره ،اواخر این ماه ترمیم شود اما این یک بروزرسانی نگران کننده در مورد سلامت محیطی این سیارهبه شمار می رود.

banner

حفره ازن در سال جاری به دلیل دمای سرد زمستان در استراتوسفر که به تله افتادن گردابی از باد سرد کمک کرد که لایه ازون قطبی را بیش از حد معمول به دام انداخت، بزرگ‌تر است.

با این وجود ، براساس انتشار ESA ، حتی این حفره غیر منتظره بزرگ در لایه ازن به طور قابل توجهی کوچکتر از حفره شناخته شده تر در قطب جنوب است.

این حفره می تواند به اندازه ۲۵ میلیون کیلومتر مربع رشد کند – هرچند که اخیراً کوچکتر شده است و  اندازه کمتر از ۱ میلیون کیلومتر مربع دارد.

هنوز مشخص نیست که در سال‌های آینده چه انتظاری باید داشته باشیم. در حالی که حفره ازن به طور متوسط در بخشی از هوای بسیار شدید ایجاد شد، که با تغییر آب و هوا مرتبط بوده‌است، بسیار زود است اعلام کنیم که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل ادامه یابد، تخلیه لایه قطب شمال ادامه خواهد یافت.
اما ما می‌دانیم که تخریب لایه ازن ممکن است باعث افزایش دمای هوا در سراسر جهان شود، به این معنی که کاهش لایه ازن ممکن است تاثیرات بسیار گسترده تری بر روی کره زمین بگذارد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi