اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

باز شدن یک حفره بزرگ غیر معمول در لایه اوزن در قطب شمال

0

طی ماه گذشته ، حفره جدیدی در لایه ازن بر روی قطب شمال شکل گرفته است.

لایه اوزون در قطب شمال چندین بار در گذشته کاهش‌یافته است. اما این بار با توجه به خبر رسمی منتشر شده از سوی آژانس فضایی اروپا، این بار شرایط جوی و هوایی شدید منجر به کاهش بسیار بیشتری نسبت به شرایط عادی شده‌است.

در حالی که دانشمندان ESA انتظار دارند که این حفره ،اواخر این ماه ترمیم شود اما این یک بروزرسانی نگران کننده در مورد سلامت محیطی این سیارهبه شمار می رود.

حفره ازن در سال جاری به دلیل دمای سرد زمستان در استراتوسفر که به تله افتادن گردابی از باد سرد کمک کرد که لایه ازون قطبی را بیش از حد معمول به دام انداخت، بزرگ‌تر است.

با این وجود ، براساس انتشار ESA ، حتی این حفره غیر منتظره بزرگ در لایه ازن به طور قابل توجهی کوچکتر از حفره شناخته شده تر در قطب جنوب است.

این حفره می تواند به اندازه 25 میلیون کیلومتر مربع رشد کند – هرچند که اخیراً کوچکتر شده است و  اندازه کمتر از 1 میلیون کیلومتر مربع دارد.

هنوز مشخص نیست که در سال‌های آینده چه انتظاری باید داشته باشیم. در حالی که حفره ازن به طور متوسط در بخشی از هوای بسیار شدید ایجاد شد، که با تغییر آب و هوا مرتبط بوده‌است، بسیار زود است اعلام کنیم که اگر تغییرات آب و هوایی بدون کنترل ادامه یابد، تخلیه لایه قطب شمال ادامه خواهد یافت.
اما ما می‌دانیم که تخریب لایه ازن ممکن است باعث افزایش دمای هوا در سراسر جهان شود، به این معنی که کاهش لایه ازن ممکن است تاثیرات بسیار گسترده تری بر روی کره زمین بگذارد.
پیام بگذارید