بدافزار جدید Android BlackRock می تواند رمزهای عبور و داده های کارت بانکی را سرقت ببرد

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

یک نوع بدافزار جدید اندرویدی زیرزمینی پدیدار شده است که مجهز به طیف گسترده ای از قابلیت های سرقت داده است و به آن امکان می دهد ۳۳۷ برنامه Android را هدف قرار دهد.

این تهدید جدید با نام BlackRock (صخره سیاه) در ماه مه پدیدار شد و شرکت امنیتی موبایل ThreatFabric  آن را کشف کرد.

محققان می گویند این بدافزار مبتنی بر کد منبع فاش شده از سوی دیگر بدافزارها است (Xerxes ، که خود مبتنی بر سایر سویه های بدافزار است) اما با ویژگی های اضافی به ویژه در سمت جانبی که به سرقت رمزهای عبور کاربر و اطلاعات کارت اعتباری می پردازد ، بهبود یافته است.

banner

تروجان هر دو اعتبار ورود به سیستم (نام کاربری و کلمه عبور) را به سرقت می برد ، و همچنین قربانی را وادار می کند در صورت پشتیبانی از برنامه های معاملات مالی ، جزئیات کارت پرداخت خود را وارد کند.

محققان ThreatFabric می گویند اکثر قریب به اتفاق پوشش های BlackRock به سمت فیشینگ برنامه های رسانه ای و ارتباطی مالی و اجتماعی است. با این حال ، همچنین پوششی برای داده های فیشینگ از برنامه های دوستیابی ، اخبار ، خرید ، شیوه زندگی و بهره وری درج شده است. لیست کامل برنامه های هدفمند در گزارش BlackRock گنجانده شده است.

پس از نصب بر روی یک دستگاه ، یک برنامه مخرب که با تروجان BlackRock آلوده شده است ، از کاربر می خواهد که دسترسی قابلیت دسترسی تلفن را به او بدهد.

ویژگی Android Accessibility یکی از قدرتمندترین ویژگی سیستم عامل است ، زیرا می توان از این طریق برای اتوماسیون کارها و حتی انجام کارهای توسعه دهنده ها از طرف کاربر استفاده کرد.

BlackRock از ویژگی Accessibility برای دسترسی به سایر مجوزهای Android استفاده می کند و سپس از Android DPC (کنترل خط مشی دستگاه ، با نام مستعار کار) برای دسترسی به مدیر خود به دستگاه استفاده می کند.

سپس از این دسترسی برای نشان دادن پوشش های مخرب استفاده می کند ، اما ThreatFabric می گوید که تروجان همچنین می تواند عملیات مزاحم دیگری مانند:

  • پیام های SMS را رهگیری کنید
  • سیل پیامکی را انجام دهید
  • مخاطبین هرزنامه با پیام کوتاه از پیش تعریف شده
  • برنامه های خاص را شروع کنید
  • شیرهای کلید ورود به سیستم (قابلیت keylogger)
  • اعلان های فشار سفارشی را نشان دهید
  • برنامه های ضد ویروس موبایل Sabotage

را بدست میگیرد
در حال حاضر ، BlackRock به صورت بسته های جعلی به روزرسانی Google ارائه شده در سایت های غیررسمی ، پنهان و توزیع شده است ، و هنوز این تروجان در فروشگاه رسمی رسمی مشاهده نشده است.

با این حال ، باند های بدافزار اندرویدی معمولاً در گذشته راه هایی برای دور زدن روند بررسی برنامه Google پیدا کرده اند و در یک مرحله یا نقطه دیگر ، ما به احتمال زیاد، شاهد استقرار آن در فروشگاه Play خواهیم بود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi