اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

برای ۱۱ طرح پژوهشگاه فضایی ایران گواهی ثبت اختراع صادر شد

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران از ثبت اختراع و اخذ گواهی اعتبارسنجی برای ۱۱ طرح این پژوهشگاه خبر داد.

0

به گزارش تماس نیوز و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران «هادی رضائی» گفت: هفت طرح متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران در سال۹۸، به عنوان اختراع در اداره ثبت اختراعات مرکز مالکیت معنوی به ثبت رسیده است.
وی اظهار کرد: افزون بر این، چهار پروژه دیگر این پژوهشگاه نیز موفق به اخذ گواهی اعتبارسنجی اختراع از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شد.

او تصریح کرد: یکی از راه‌کارهای اصلی در حفظ مالکیت فکری و صیانت از دستاوردهای علمی متخصصان پژوهشگاه فضایی ایران تا رسیدن به مرحله تجاری‌سازی، ثبت حقوقی این دستاوردها است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران افزود: «اتاق تمیز پرتابل (قابل حمل) جهت تست حسگرهای فضایی»، «سیستم تعیین موقعیت رادیویی طیف گسترده و زمین پایه بومی برای ماهواره»، «مکانیزم قفل انتهایی ماهواره با نوع زبانه‌ای، پلتفرم صلیبی بهینه‌سازی شده برای سازه ماهواره به منظور افزایش نسبت استحکام به وزن» از جمله این طرح های اختراعی است.

وی همچنین، عناوین دیگر این طرح‌های اختراعی متعلق به پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی شامل «ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم»، «تهیه نانو کامپوزیت پلیمر-الیاف کربن تقویت شده با نانو ساختارهای زیرکونیوم دی بورید و سیلیکون کاربید» است.

رضایی طرح اختراعی دیگر را «میراگر جریان گردابی مغناطیسی» نام برد که متعلق به پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه است.

وی ادامه داد: طرح‌های اختراعی بعد از ثبت در مرکز مالکیت فکری، می‌توانند اعتبارسنجی علمی از سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران گواهی دریافت کنند که ۴ اختراع این پژوهشگاه در سال ۹۸، این گواهی را دریافت کرده اند.

رضایی درباره طرح‌های اختراعی این پژوهشگاه که گواهی اعتبارسنجی اختراع دریافت کرده اند، گفت: «میز مونتاژ و تست ماهواره با گشتاور و دقت بالا»،   «سامانه هوشمند نظارت الکترونیک فضاپایه و ایستگاه پایه به منظور ردیابی افراد» متعلق به پژوهشکده مواد و انرژی،   «مکانیزم نگهدارنده و رهایش چاقوی حرارتی» از پژوهشکده رانشگرهای فضایی و «بستر آزمون عملکرد سامانه‌های الکتروهیدرودینامیکی» متعلق به پژوهشکده سامانه‌های حمل‌ونقل فضایی از جمله این طرح ها هستند.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران افزود: در سال‌جاری نیز ثبت مالکیت فکری دستاوردهای پژوهشگاه با جدیت دنبال می‌شود، به‌طوری‌که تاکنون، ۱۹ پرونده ثبت اختراع و ۱۱ پرونده اعتبارسنجی اختراعات در دستور کار این معاونت قرار گرفته است.

پیام بگذارید