برقراری شبکه ۵G در پنج شهر بزرگ کانادا

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

شرکت بل که یکی از سه اپراتور مخابراتی بزرگ فعال در کانادا به شمار می رود و در سال‌های اخیر تلاش‌های متعددی برای توسعه زیرساخت های لازم به منظور برقراری نسل پنجم شبکه اینترنت همراه موسوم به شبکه ۵G کرده است، به تازگی از راه اندازی این شبکه در پنج شهر بزرگ این کشور یعنی تورنتو، مونترال، کلگری، ادمونتون و ونکوور خبر داده و سخن گفته است.

کلن گیلیز، مدیر بخش تلفن همراه شرکت بل در این خصوص خاطرنشان کرده است: از آنجا که نسل جدید شبکه اینترنت همراه، قابلیت و امکانات گسترده‌ای را برای کاربران و شرکت‌های مختلف به ارمغان می‌آورد، ضروری به نظر می‌رسد که هر چه زودتر با بهره‌مندی از تکنولوژی های مربوطه به توسعه زیرساخت های لازم برای برقراری شبکه ۵G در شهرهای بزرگ کانادا اقدام کنیم.

هفته گذشته بود که اخبار و گزارش‌های منتشر شده از سوی شرکت بل در کانادا نشان می‌دهد که این شرکت از همکاری و مشارکت شرکت‌های اریکسون سوئد و نوکیای فنلاندی بهره برده تا برای تامین تجهیزات مورد نیاز توسعه زیرساخت‌های مربوط به شبکه ۵G نیازمند همکاری شرکت چینی هواوی نباشد.

تقریبا دو سال پیش بود که دولت ایالات متحده آمریکا به متحدان خود از جمله کانادا هشدار داد که به منظور حفاظت از حریم خصوصی شهروندان خود و همچنین جلوگیری از جاسوسی و شنود مکالمات کاربران موبایل توسط دولت و شرکت‌های چینی، از همکاری با شرکت‌هایی نظیر هوآوی که از بزرگترین اپراتورهای فعال در حوزه توسعه شبکه ۵G به شمار می رود، صرف‌نظر و خودداری کنند.

banner

با توجه به افزایش روزافزون محبوبیت فناوری‌های نوین و گسترش تلاش و فعالیت شرکت‌های مختلف تکنولوژی و اپراتورهای بین‌المللی برای برقراری و توسعه زیرساخت‌های لازم برای فناوری نسل پنجم اینترنت ۵G، می‌توان گفت که یک ماراتن و رقابت تنگاتنگ میان این غول‌های تکنولوژی درگرفته است و هر یک از آن‌ها در تلاشند نخستین اپراتور و شرکت مخابراتی باشند که امکان دسترسی و بهره‌برداری از جدیدترین نسل اینترنت را در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

هواوی بدون شک یکی از بزرگترین غول‌های تکنولوژی و اصلی‌ترین مهره‌های فعال در زمینه توسعه زیرساخت‌های شبکه اینترنت ۵G در جهان است که در طول سال‌های اخیر از سوی دولت کشورهای بسیاری از جمله آمریکا تحت فشارهای زیادی قرار گرفت و این امر تا حد زیادی جلوی گسترش فعالیت‌هایش را گرفت چراکه بسیاری از این کشورها قراردادهای همکاری خود را با هواوی موقتاً متوقف اعلام کردند تا نگرانی‌های امنیتی آنها برطرف شود.

کشورهای بسیاری در سراسر جهان از جمله ایالات متحده آمریکا، کانادا، استرالیا، چین، کره جنوبی، ژاپن و بسیاری از کشورهای اروپایی و غیره با همکاری بزرگترین اپراتورهای جهان در حال برقراری نسل پنجم اینترنت همراه ۵G هستند و در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را انجام داده‌اند.

بسیاری از بزرگترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای فعال در جهان نظیر نوکیا، اریکسون، هواوی، ال‌جی، اسپرینت و غیره به شدت در حال رقابت برای راه‌اندازی نخستین شبکه اتصال به اینترنت نسل پنجم ۵G هستند. نسل پنجم شبکه تلفن همراه ۵G، استانداردهای پیشنهادی برای نسل جدید ارتباطات سیار است که پس از نسل چهارم شبکه تلفن همراه فعلی ارائه می‌شود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi