اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

برنامه دارپا به دنبال توسعه فناوری دوربینی است که مغز انسان را تقلید می کند

0

دارپا – DARPA ( دایره ی پروژه های تحقیقاتی پیشرفته ی دفاعی “Defense Advanced Research Projects Agency”) از آغاز برنامه دوربین عصبی و الكترونیك عصبی مبتنی بر رویداد سریع (FENCE) خبر داد كه برای كاهش كارآیی دوربین های بینایی رایانه با تقلید از چگونگی پردازش اطلاعات مغز انسان طراحی شده است. سه تیم از دانشمندان به سرپرستی Raytheon ، BAE Systems و Northrop Grumman وظیفه توسعه یک سیستم دوربین مادون قرمز (IR) را دارند که نیاز به پردازش داده های کمتر ، کارکرد سریعتر و مصرف انرژی کمتری دارد.

دوربین های عکسبرداری مدرن هر روز به طور فزاینده ای پیچیده تر می شوند ، اما آنها همچنین قربانی موفقیت خود می شوند. در حالی که دوربین های پیشرفته می توانند تصاویر با وضوح بالا ثبت کرده و اشیا را با دقت بالایی ردیابی کنند ، این کار را با پردازش مقدار زیادی داده انجام می دهند که این امر به زمان و انرژی زیادی نیاز دارد.

به گفته دارپا ، این مسئله زمانی خوب است که وظیفه ای مانند ردیابی هواپیما در آسمان آبی روشن باشد ، اما اگر پس زمینه بهم ریخته یا شروع به تغییر کند ، همانطور که معمولاً در عملیات های نظامی اتفاق می افتد این امر به سادگی میسر نخواهد شد.

آنچه برنامه FENCE امیدوار است انجام دهد ایجاد دوربینهای مبتنی بر رویداد است که به لطف استفاده از مدارهای تقلید مغز یا نورومورفیک از هوش بیشتری برخوردار می شوند. کاری که این سیستم ها انجام می دهند کاهش شدید اطلاعاتی است که باید با بی توجهی به قسمتهای بی ربط تصویر انجام شود. به جای برخورد با یک صحنه کامل ، دوربین مبتنی بر رویداد فقط بر روی پیکسل های تغییر یافته تمرکز می کند.

برای دستیابی به این هدف ، تیم FENCE در حال کار بر روی یک آرایه صفحه کانونی مادون قرمز (IR) کم تاخیر ، کم توان ، مبتنی بر رویداد (FPA) ، یک مدار مجتمع خوانده نا همزمان (ROIC) و یک لایه پردازشی است که به ROIC کمک می کند تا سیگنال های مکانی و زمانی مربوطه را شناسایی کند. الگوریتم های پردازش و یادگیری سیگنال دیجیتال جدید نیز برای مدیریت پس زمینه های پیچیده و در حال تغییر مورد نیاز است.

نتیجه می تواند یک سنسور FENCE باشد که کمتر از 1.5 وات نیرو مصرف می کند. از آنجا که این فناوری جدید با هدف کاربردهای نظامی شامل وسایل نقلیه مستقل ، رباتیک و جستجو و ردیابی IR انجام می شود ، حسگرها باید انعطاف پذیر و سازگار باشند.

دکتر ویتنی میسون ، مدیر برنامه پیشگویی می گوید: “هدف تولید حسگر” هوشمند “است که بتواند به طور هوشمندانه میزان اطلاعاتی را که از دوربین منتقل می شود کاهش دهد و داده ها را برای بررسی فقط به پیکسل های مربوطه محدود کند.”

پیام بگذارید