اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

بلند پروازی چین در فناوری هوش مصنوعی

یک موسسه هوش مصنوعی چینی از مدل پردازش زبان طبیعی جدید (NLP) رونمایی کرده است که حتی پیچیده تر از مدل های ایجاد شده توسط گوگل و OpenAI است

0

مدل WuDao 2.0 توسط آکادمی هوش مصنوعی پکن (BAAI) ایجاد شده و با کمک بیش از 100 دانشمند از چندین سازمان، توسعه یافته است. آنچه این مدل هوش مصنوعی از قبل آموزش دیده را بسیار خاص می کند این واقعیت است که از پارامترهای 1.75tn برای شبیه سازی مکالمات ، درک تصاویر ، نوشتن شعرها و حتی ایجاد دستور العمل استفاده می کند.

پارامترها متغیرهایی هستند که توسط مدلهای یادگیری ماشین تعریف می شوند و با تکامل این مدلها ، پارامترها نیز بهبود می یابند تا به یک الگوریتم اجازه دهد تا در یافتن نتیجه صحیح با گذشت زمان بهتر شود. هنگامی که یک مدل در یک مجموعه داده خاص مانند نمونه گفتار انسانی آموزش داده شد ، می توان نتیجه را برای حل سایر مشکلات مشابه به کار برد.
مدل هایی که تعداد پارامترهای بالاتری دارند اغلب بسیار پیچیده هستند اما این امر مستلزم صرف زمان و هزینه بیشتری برای توسعه آنها است.

مدل WuDao 2.0

در ژانویه سال جاری ، مترجم گوگل رکورد جدیدی در مدل های زبان AI با پارامترهای 1.6tn ثبت کرد که شش برابر بزرگتر از 175 میلیارد پارامتر موجود در OpenAI در GPT-3 مدل سال گذشته بود. با این حال ، اکنون BAAI با عرضه مدل WuDao 2.0 خود رکوردهای ثبت شده توسط گوگل و OpenAI را شکسته است!

مدل WuDao 2.0 قادر است زبان چینی و انگلیسی را درک کند ، زیرا این مدل هوش مصنوعی با مطالعه 1.2 ترابایت متن به هر زبان و 4.9 ترابایت تصویر و متن به طور کامل آموزش دیده است. این فناوری مدرن تاکنون 22 شریک تجاری از جمله Xiaomi ، Meituan و Kuaishou در چین را همراه خود کرده است.

محقق چینی هوش مصنوعی ، بلیک یان ، دیدگاه بیشتری به نشریه South China Morning Post در مورد چگونگی استفاده از این مدل های بزرگ زبان AI برای استفاده از دانش قبلی برای یادگیری وظایف جدید ارائه داد و گفت:

“این مدل های پیچیده ، كه روی مجموعه داده های فوق عظیم آموزش دیده اند ، فقط هنگام استفاده برای یك ویژگی خاص ، به مقدار كمی از داده های جدید احتیاج دارند زیرا می توانند دانش قبلاً آموخته شده را همانند انسانها به وظایف جدید منتقل كنند. مدلهای بزرگ آموزش دیده در مقیاس بزرگ امروزه یکی از بهترین میانبرهای هوش عمومی مصنوعی هستند. “

هوش عمومی مصنوعی ، که به توانایی فرضی یک ماشین در یادگیری هر کار به روشی که انسان می تواند اشاره کند ، هدف نهایی آموزش این مدل های بزرگ زبان AI است و با انتشار WuDao 2.0 ، به نظر می رسد دانش امروزی یک قدم به نزدیکی توانایی هایی همانند انسان برای هوش مصنوعی رسیده است.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/TcGwO QR:  بلند پروازی چین در فناوری هوش مصنوعی

پیام بگذارید