تجاری‌سازی سرریز فناوری موتور چرخ عکس العملی ماهواره در صنعت

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
ماهواره

در راستای کاربردی کردن و انتقال سرریز فناوری‌های فضایی به صنایع کشور، پژوهشگاه فضایی ایران طی قراردادی با بخش خصوصی، اقدام به تجاری ‎سازی فناوری موتور براشلس چرخ‌های عکس العملی مورد استفاده در سیستم کنترل وضعیت ماهواره (به همراه درایور) نموده است.

به گزارش تماس نیوز از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران ، دکتر هادی رضائی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی پژوهشگاه با اعلام این خبر، اظهار نمود: فناوری طراحی و ساخت موتور بدون جاروبک (براشلس) که از دستاوردهای پژوهشکده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران است و به ‌منظور استفاده در زیرسیستم کنترل وضعیت ماهواره‌ها طراحی و ساخته شده است؛ طی قراردادی با بخش خصوصی در مرحله تجاری‌سازی برای تامین موتورهای الکتریکی پهپادهای کشاورزی قرار گرفته است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص کاربرد این فناوری تشریح کرد؛ با توجه به گسترش روزافزون کاربرد موتورهای الکتریکی در بخش‌های خانگی، تجاری و صنعتی به منظور مصرف بهینه انرژی الکتریکی؛ طراحی و ساخت موتورهای الکتریکی پر بازده و محرکه‌های سرعت متغیر مربوط، مورد توجه زیادی قرار گرفته است. در این بین، موتورهای DC بدون جاروبک (BLDC) به دلیل مزایای فراوان نظیر بازده بالا، چگالی توان و گشتاور زیاد، سهولت در کنترل، روش ساخت ساده، قابلیت اطمینان بالا و نگهداری کم هزینه‌تر؛ طی دو دهه اخیر در کاربردهای مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. وی در ادامه افزود؛ در صنایع مادر نظیر پالایشگاه‌ها و …  نیز، به دلیل حساسیت‌های زیاد تنها موتورهای بدون جاروبک می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر رضائی درباره ضرورت طراحی و ساخت این محصول در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه این موتورها پیش از این، به‌صورت انحصاری وارداتی بوده و موجب خروج ارز و وابستگی فناوری به خارج از کشور می‌شود؛ طراحی و ساخت این محصول به صورت کاملا بومی با قابلیت رقابت با نمونه مشابه خارجی و حتی قابلیت سفارشی‌سازی آن بر اساس درخواست کارفرما؛ با توجه به شرایط کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

banner

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اظهار امیدواری کرد؛ با توجه به سوابق پژوهشکده رانشگرهای فضایی در طراحی، ساخت و تست انواع موتورهای بدون جاروبک با کاربرد فضایی در ابعاد فیزیکی و کارکردهای گوناگون؛ و نیز سابقه همکاری این مجموعه با مراکز دانشگاهی کشور، می‌توان با جهت‌دهی مناسب این فناوری به‌روز دنیا را در خدمت صنایع کشور درآورد.

دکتر رضائی تاکید کرد؛ فرایند طراحی بهینه، انتخاب المان‌ها و فناوری ساخت این محصول براساس استانداردهای نظامی و فضایی است. شرایط محیطی مرتبط برای محصولات فضایی و گذراندن تست‌های سخت‌گیرانه، قابلیت اطمینان این محصولات را در وضعیت مطلوبی قرار داده است.

وی ادامه داد؛ با توجه به توانمندی‌های فنی پژوهشگاه فضایی ایران و نیازسنجی تجاری این فناوری توسط بخش خصوصی، مشخص شد توسعه بسیار سریع پهپادهای مختلف از جمله پهپادهای سمپاش کشاورزی در کشور و نیاز مبرم این پهپادها به موتورهای الکتریکی بدون جاروبک باکیفیت، زمینه مناسبی برای انتقال سرریز این فناوری را فراهم آورده که می‌تواند کمک موثری در راستای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی باشد. از این‌رو، این پژوهشگاه اقدام به تجاری‌سازی فناوری موتورهای الکتریکی بدون جاروبک و سیستم کنترلر و درایور متناسب با نیازهای این‌گونه پهپادها نموده است.

دکتر رضائی خاطر نشان ساخت: فناوری‌های فضایی، به لحاظ نیازمندی‌های ویژه‌ای که می‌طلبند، همواره در لبه دانش قرار دارند. بدین جهت، از این فناوری‌ها، اغلب به عنوان موتور محرک فناوری‌های پیشرفته یاد می‌شود که سرریز آنها می‌تواند در سایر حوزه‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد و منجر به تولید محصولات جدیدی شوند.

وی در پایان ضمن شایسته تقدیر دانستن تلاش و توانمندی متخصصان این پژوهشگاه اعلام نمود؛ این پژوهشگاه آمادگی دارد تا در تامین نیازهای این حوزه با صنایع داخلی همکاری نماید.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi