اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

تجاری‌سازی سرریز فناوری موتور چرخ عكس العملی ماهواره در صنعت

0

در راستای کاربردی کردن و انتقال سرریز فناوری‌های فضایی به صنایع کشور، پژوهشگاه فضایی ایران طی قراردادی با بخش خصوصی، اقدام به تجاری ‎سازی فناوري موتور براشلس چرخ‌هاي عكس العملي مورد استفاده در سيستم كنترل وضعيت ماهواره (به همراه درايور) نموده است.

به گزارش تماس نیوز از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران ، دکتر هادی رضائی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی پژوهشگاه با اعلام این خبر، اظهار نمود: فناوری طراحی و ساخت موتور بدون جاروبك (براشلس) که از دستاوردهای پژوهشکده رانشگرهاي فضايي پژوهشگاه فضایی ایران است و به ‌منظور استفاده در زيرسيستم كنترل وضعيت ماهواره‌ها طراحی و ساخته شده است؛ طی قراردادی با بخش خصوصی در مرحله تجاری‌سازی برای تامین موتورهاي الكتريكي پهپادهای کشاورزی قرار گرفته است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران در خصوص کاربرد این فناوری تشریح کرد؛ با توجه به گسترش روزافزون کاربرد موتورهاي الکتريکي در بخش‌هاي خانگي، تجاري و صنعتي به منظور مصرف بهينه انرژي الکتريکي؛ طراحي و ساخت موتورهاي الکتريکي پر بازده و محرکه‌هاي سرعت متغير مربوط، مورد توجه زيادي قرار گرفته است. در اين بين، موتورهاي DC بدون جاروبک (BLDC) به دليل مزاياي فراوان نظير بازده بالا، چگالي توان و گشتاور زياد، سهولت در کنترل، روش ساخت ساده، قابليت اطمينان بالا و نگهداري کم هزينه‌تر؛ طي دو دهه اخير در کاربردهاي مختلف مورد استفاده قرار گرفته‌اند. وی در ادامه افزود؛ در صنایع مادر نظیر پالایشگاه‌ها و …  نیز، به دلیل حساسیت‌های زیاد تنها موتورهای بدون جاروبک می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

دکتر رضائی درباره ضرورت طراحی و ساخت این محصول در کشور اظهار داشت: با توجه به اینکه این موتورها پیش از این، به‌صورت انحصاری وارداتی بوده و موجب خروج ارز و وابستگی فناوری به خارج از کشور می‌شود؛ طراحی و ساخت این محصول به صورت کاملا بومی با قابلیت رقابت با نمونه مشابه خارجی و حتی قابلیت سفارشی‌سازی آن بر اساس درخواست کارفرما؛ با توجه به شرایط کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اظهار امیدواری کرد؛ با توجه به سوابق پژوهشکده رانشگرهای فضایی در طراحی، ساخت و تست انواع موتورهای بدون جاروبک با کاربرد فضایی در ابعاد فیزیکی و کارکردهای گوناگون؛ و نیز سابقه همکاری این مجموعه با مراکز دانشگاهی کشور، می‌توان با جهت‌دهی مناسب این فناوری به‌روز دنیا را در خدمت صنایع کشور درآورد.

دکتر رضائی تاکید کرد؛ فرایند طراحی بهینه، انتخاب المان‌ها و فناوری ساخت این محصول براساس استانداردهای نظامی و فضایی است. شرایط محیطی مرتبط برای محصولات فضایی و گذراندن تست‌های سخت‌گیرانه، قابلیت اطمینان این محصولات را در وضعیت مطلوبی قرار داده است.

وی ادامه داد؛ با توجه به توانمندی‌های فنی پژوهشگاه فضایی ایران و نیازسنجی تجاری این فناوری توسط بخش خصوصی، مشخص شد توسعه بسیار سریع پهپادهای مختلف از جمله پهپادهای سمپاش کشاورزی در کشور و نیاز مبرم این پهپادها به موتورهای الکتریکی بدون جاروبک باکیفیت، زمینه مناسبی برای انتقال سرریز این فناوری را فراهم آورده که می‌تواند کمک موثری در راستای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی باشد. از این‌رو، این پژوهشگاه اقدام به تجاری‌سازی فناوری موتورهای الکتریکی بدون جاروبک و سیستم کنترلر و درایور متناسب با نیازهای این‌گونه پهپادها نموده است.

دکتر رضائی خاطر نشان ساخت: فناوری‌های فضایی، به لحاظ نیازمندی‌های ویژه‌ای که می‌طلبند، همواره در لبه دانش قرار دارند. بدین جهت، از این فناوری‌ها، اغلب به عنوان موتور محرک فناوری‌های پیشرفته یاد می‌شود که سرریز آنها می‌تواند در سایر حوزه‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار گیرد و منجر به تولید محصولات جدیدی شوند.

وی در پایان ضمن شایسته تقدیر دانستن تلاش و توانمندی متخصصان این پژوهشگاه اعلام نمود؛ این پژوهشگاه آمادگی دارد تا در تامین نیازهای این حوزه با صنایع داخلی همکاری نماید.

پیام بگذارید