اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

تشخیص ویروس کوید 19 در کمتر از 10 دقیقه

0 19

به گزارش تماس نیوز از گاردین، محققان فرانسوی آزمایش کرونا ویروس را ابداع کرده اند که به گفته آنها نتایج سه برابر سریعتر از آزمایش آنتی ژن جریان جانبی، تقریباً با همان اطمینان آزمایش های PCR ، اما بسیار سریعتر ارائه می دهد.

آزمایش الکتروشیمیایی ، که از نانو آنتی بادن های گرفته شده از شتر استفاده می کند ، در عرض 10 دقیقه نتیجه را به دست می آورد و در آزمایش اولیه 300 نمونه ، 90٪ دقیق تر از آزمایش PCR است. این آزمایش توسط دانشمندان دانشگاههای لیل و مارسی و از مرکز تحقیقات علمی ملی CNRS فرانسه در حال توسعه است.

این تست نیازی به پردازش در آزمایشگاه ندارد و نتیجه را می توان در یک تلفن هوشمند مشاهده نمود.

دیوید دیووس ، استاد داروسازی در دانشگاه لیل گفت: “این محصول می تواند خیلی سریع تولید انبوه شود و در بیمارستان ها و فرودگاه ها بلکه برای پزشکان خانواده و داروسازان نیز کاربرد قابل توجهی دارد.”

آزمایش های واکنش زنجیره ای PCR یا پلیمراز بسیار حساس قابل اعتمادترین روش برای شناسایی Covid-19 است ، اما انجام آنها هزینه بالایی دارد و از آنجا که باید در شرایط آزمایشگاهی پردازش شوند ، بیماران اغلب می توانند تا 48 ساعت منتظر بمانند.

آزمایش های آنتی ژن جریان جانبی سریع (lateral flow antigen test) ، که سواب بینی یا گلو را با مایع روی یک نوار کاغذی مخلوط می کند ، به طور معمول در عرض نیم ساعت نتیجه می دهد ، اما موضوع بحث علمی داغ است ، زیرا آنها فقط بارهای ویروسی زیادی را تشخیص می دهند ، بنابراین بسیاری از افراد با سطح پایین تری از ویروس نتایج قابل اطمینانی بدست نمی آورند.

این آزمایش کهCorDial-1 نامیده می شود ، از یک فناوری کاملاً متفاوت استفاده می کند. Sabine Szunerits ، استاد دانشگاه لیل و متخصص طب نانو و متخصص حسگر بیوسنس ، گفت: ذرات ریز آنتی بادی ، معروف به نانوذرات ، بر روی الکترود قرار می گیرند تا به “حسگر زیستی الکتروشیمیایی” تبدیل شوند.

مرحله بعدی این  آزمایش سه ماهه روی 1000 نفر انجام می شود ، از نانو بدن های گرفته شده از گروه حیوانات شتر – که شامل شتر ، لاما و آلپاکاس که پایدارتر از آنتی بادی های حیوانات دیگر است – استفاده می شود.

نانو بدن ها پروتئین سنبله ویروس Covid-19 را در یک نمونه بیولوژیکی شناسایی کرده و واکنش نشان می دهند و جریان الکتریکی موجود در الکترود را تغییر می دهند. این تغییر توسط دستگاهی به اندازه یک فلش USB اندازه گیری می شود و در زمان واقعی بر روی صفحه نمایش تلفن همراه هوشمند متصل به صورت سیگنال روی نمودار نمایش داده می شود.

Szunerits به BFMTV گفت ، ارتفاع سیگنال مثبت یا منفی بودن نمونه را نشان می دهد ، و افزود که با اصلاح بیشتر این روش ، باید بار ویروسی را اندازه گیری کنیم تا حتی ویروس های جهش یافته را تشخیص دهیم.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/EEnfN
پیام بگذارید