اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

تقویت کننده کووید مدرنا: چقدر در برابر omicron کار می کند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که شات تقویت‌کننده مدرنا در برابر نوع omicron محافظت می‌کند، اما دفاع تنها پس از 10 هفته کاهش می‌یابد.

0

تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که واکسن‌های کووید-۱۹ موجود دفاع کمتری در برابر نوع فزاینده omicron ارائه می‌کنند و واکسن‌های تقویت‌کننده این محافظت را افزایش می‌دهند. یک مطالعه Lancet در اوایل دسامبر نشان داد که تقویت‌کننده Moderna بهترین محافظت را دارد – افزایش 32 بار آنتی‌بادی در کسانی که قبلاً با Oxford/AstraZeneca واکسینه شده‌اند – اگرچه بیشترین اثرات نامطلوب را نیز داشت.

با این حال، گزارشی از بریتانیا در روز جمعه نشان می دهد که اثربخشی تقویت کننده به طور قابل توجهی پس از 10 هفته کاهش می یابد. و از آنجایی که کشورهایی مانند آلمان و کره جنوبی زمان انتظار برای تزریقات تقویت کننده را کوتاه کرده اند، کارشناسان آمریکایی در حال بررسی رویکرد مشابهی هستند.

در یک جلسه توجیهی که روز جمعه منتشر شد، آژانس امنیت سلامت بریتانیا اعلام کرد که واکسن‌های Oxford/AstraZeneca، Pfizer/BioNTech و Moderna همگی در برابر omicron کمتر از دلتا محافظت می‌کنند و محافظت در برابر تقویت‌کننده‌ها به مرور زمان کاهش می‌یابد. اثربخشی تقویت کننده معمولاً بین 60 تا 70 درصد محافظت در دو تا چهار هفته پس از تزریق کاهش می یابد و بسته به ترکیب واکسن های تجویز شده به حدود 35 تا 45 درصد در هفته 10 کاهش می یابد.

گزارش بریتانیا همچنین به این این مورد امیدبخش اشاره می کند که عفونت‌های omicron نسبت به نوع دلتا شدت کمتری دارند، و خطر بستری شدن آن در بیمارستان حدود سه پنجم دلتا است.

در این هفته ABC در روز یکشنبه، دکتر Ashish Jha، رئیس دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه براون، در مورد امکان کوتاه کردن زمان انتظار برای تقویت کننده ها بحث کرد. وی خاطرنشان کرد: «داده‌های واکسن‌های مدرنا و فایزر نشان می‌دهند که این واکسن‌ها به سه ماه، اما احتمالاً بیشتر در محدوده چهار تا پنج ماهه کاهش می‌یابد، زیرا ما شاهد کاهش ایمنی آنتی‌بادی‌ها به میزان چهار ماه هستیم. تا پنج ماه.”

در گزارشی که چهارشنبه در سایت  Medrxiv منتشر شد، دانشمندان موسسه سرم Statens کپنهاگ سوابق سلامتی 3 میلیون دانمارکی را که بین 20 نوامبر تا 12 دسامبر گرفته شده بود، بررسی کردند. آنها اثربخشی واکسن را در میان افراد مسن 60 سال و بالاتر که دوز تقویت کننده دریافت کرده بودند، یافتند. به گزارش رویترز، تا 44 روز قبل به طور میانگین 54.6 درصد بود. (این با نرخی است که مدت کوتاهی پس از دریافت یک واکسن فایزر یافت شد که به سرعت از بین می رود.)

تحقیقات آنها هنوز توسط همتایان مورد بررسی قرار نگرفته است، اما به دنبال داده‌های اولیه هفته گذشته است که نشان می‌دهد واکسن تقویت‌کننده کووید با نصف دوز مدرنا می‌تواند سطوح آنتی‌بادی علیه omicron را 37 برابر افزایش دهد. استفان هوگ، رئیس مدرنا، در طی یک گفتگوی تلفنی گفت که نتایج آزمایشگاهی “امیدبخش” است و گیرندگان تقویت کننده را “به راحتی” بالاتر از سطح خطر پیشرفت قرار می دهد.

مدرنا همچنین نشان داد که دوز بالقوه دو برابر تقویت کننده، 100 میکروگرم در مقابل 50 میکروگرم، آنتی بادی های خنثی کننده میکرون را «تقریباً 83 برابر بیشتر از سطوح قبل از تقویت» افزایش می دهد.

Omicron به سرعت به سویه غالب در ایالات متحده تبدیل شده است و تقریباً 75٪ از موارد جدید COVID-19 را تشکیل می دهد. در حالی که به نظر می رسد می تواند از برخی از دفاع های ارائه شده توسط دو دوز واکسن فایزر و مدرنا فرار کند، تقویت کننده ها تا حدی محافظت در برابر عفونت ارائه می دهند و در پیشگیری از بیماری های جدی بسیار موثر هستند. رئیس جمهوری آمریکا، اخیراً برنامه‌های جدیدی را – از جمله کیت‌های آزمایش کووید-۱۹ در خانه «رایگان» و قوانین سخت‌گیرانه‌تر برای مسافران بین‌المللی – برای محافظت از آمریکایی‌ها در برابر نوع فزاینده Omicron اعلام کرد.

CDC از افراد 18 سال یا بالاتر می خواهد که شش ماه پس از دومین دوز مدرنا یا فایزر (و هر 16 یا 17 ساله شش ماه پس از دوز دوم فایزر، تقویت کننده دریافت کنند). در 16 دسامبر، یک کمیته مشورتی CDC، واکسن‌های Spikevax و Pfizer-BioNTECH را که هر دو واکسن mRNA هستند، نسبت به واکسن حامل یک جاب یا ناقل ویروس جانسون و جانسون توصیه کرد.

با توجه به بررسی داده ها در این زمینه، ایالات متحده به طور متوسط ​​حدود 838000 شات تقویت کننده در روز برای هفته منتهی به 21 دسامبر داشته است. بیش از 64 میلیون آمریکایی از 13 آگوست افزایش یافته اند. افزایش تمرکز بر تقویت کننده ها در حالی است که نوع omicron سازمان بهداشت جهانی توصیه اکید می کند تا مسئولان و سازمان های بهداشتی در مورد معنای “واکسینه شدن کامل” تجدید نظر کنند.

تاکنون، واکسن‌ها در پیشگیری از واکنش‌های جدی و مرگ ناشی از COVID-19 بسیار مؤثر بوده‌اند. افرادی که واکسینه نشده اند، در صورت ابتلا 10 برابر بیشتر در بیمارستان بستری می شوند.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/Z8NY QR:  تقویت کننده کووید مدرنا: چقدر در برابر omicron کار می کند؟

پیام بگذارید