تلاش دولت این است که تا پایان خرداد دولت الکترونیکی را به یک نقطه قابل قبول برسانیم

by ناصر. ش
۰ comment
دولت الکترونیکی

به گزارش تماس نیوز از ایسنا، در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، پنجره‌های واحد صدور مجوزهای دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ایجاد پنجره‌های واحد خدمات کسب و کار در استانها به صورت پایلوت در دو استان خوزستان و بوشهر، راه اندازی شد که از آن می توان به عنوان گام نخست دولت برای رفع موانع تولید و حرکت در مسیر اجرای شعار سال نام برد.

رئیس جمهور در این جلسه با تاکید بر تسریع در روند تکمیل و نهایی شدن دولت الکترونیکی، ایجاد شفافیت و دسترسی عمومی به اطلاعات را یکی از راهکارهای حمایت از کسب و کارها و همچنین رفع موانع از تولید دانست و گفت: با دولت الکترونیکی می توان به سرعت این هدف را محقق کرد و امروز با اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید شاهد آن هستیم که بخش زیادی از خدمات به صورت الکترونیکی به مردم ارائه می شود.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در بیستمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات، تسهیل فضای کسب و کار و تسریع در صدور مجوزها را از محورهای عملی رفع موانع تولید برشمرد که با توسعه دولت الکترونیکی در این دولت در دستور کار قرار داشته و در سال جاری نیز با قدرت پیگیری و ادامه خواهد یافت.

روحانی در ادامه از طرح تحول سلامت به عنوان یکی از اقدامات مهم و ارزشمند دولت یازدهم در زمینه فراگیر شدن خدمات سلامت برای آحاد ملت نام برد و افزود: نتیجه این اقدام بزرگ را در یک سال گذشته در زمینه مقابله با پاندمی کرونا در کشور شاهد بودیم.

banner

رئیس جمهور «سلامت الکترنیکی» را گام دوم طرح تحول سلامت خواند و گفت: با تکمیل سامانه سلامت الکترونیکی که فاز اول آن نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی امروز افتتاح شد، مردم قادر خواهند بود فقط با یک شماره ملی خدمات سلامت خود را دریافت کنند.

روحانی با بیان اینکه مفاسد یکی از موانع بزرگ تولید است ، گفت: راه مبارزه با فساد همین توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت است، با توسعه دولت الکترونیک مردم با زحمت کمتر خدمات بیشتری دریافت خواهند کرد و مفاسد و رانت‌ها کمتر می شود.

رئیس جمهور با قدردانی از دست‌اندرکاران اجرای طرح‌های فناورانه‌ای که امروز افتتاح شدند، اظهار داشت: پشتیبانی واقعی و مانع‌زدایی موثر از مسیر تولید از طریق گسترش دولت الکترونیک قابل انجام است و تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم که تا قبل از پایان دوره فعالیت خود دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز به مناسبت افتتاح چندین طرح فناورآنه روز مبارکی بود، گفت: زندگی مردم باید بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیان‌گذاری شود. در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شاهد بودیم بسیاری از فعالیت‌هایی که قبلا باید با مراجعه حضوری انجام می‌گرفت، صرفا با استفاده از یک موبایل ساده انجام می‌شود.

روحانی با اشاره به اینکه امروز بسیاری از خدمات از طریق فناوری اطلاعات دریافت می‌شود، افزود: زندگی در جهان جدید هوشمند شده و هوشمندسازی هر روز دامنه وسیع‌تری می‌یابد. طبیعی است که استفاده از هر امکان جدیدی مخاطرات جدیدی نیز همراه خود دارد که ضرورت دارد برای مدیریت و کنترل این خطرات آموزش‌ها و کسب آمادگی‌های لازم مدنظر قرار گیرد.

رئیس جمهور اظهار داشت: فضای مجازی زندگی را آسان‌تر کرده، فعالیت‌ها را سرعت می‌بخشد و بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد.

روحانی در ادامه سخنانش با بیان اینکه دولت تدبیر و امید پیش از این دو اقدام بزرگ در عرصه سلامت انجام داده بود که یکی تحول در نظام سلامت و دیگری بیمه همگانی بود و امروز نیز اجرای طرح سلامت الکترونیک آغاز شد. تشکیل پرونده سلامت الکترونیک، اقدامی بسیار مهم و کارآمد در ارتقای نظام سلامت کشور است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در حال گذر از دوره سنتی و قدیمی به دوره استفاده از فناوری‌های نو هستیم و طبیعتا مقاومت‌هایی هم در این مسیر وجود دارد اما استفاده از فناوری‌های جدید کمک می‌کند که کارها بسیار بهتر و دقیق‌تر انجام شود.

روحانی خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری‌های نوین و تشکیل پرونده سلامت الکترونیک برای آحاد جامعه باعث می‌شود که همزمان هم بر کار پزشک به شکلی دقیق‌تر نظارت شود و هم تجویز دارو و اقدامات تشخیصی سامان یابد.

رئیس جمهور گسترش دولت الکترونیک و تحت پوشش قرار دادن همه خدمات دولتی در عرصه الکترونیک را وظیفه بزرگ دولت برشمرد و گفت: بر اساس آمار تنها در سال گذشته یک میلیارد مراجعه حضوری و کاغذی حذف و از طریق سیستم الکترونیک انجام شده است.

 روحانی اضافه کرد: گسترش دولت الکترونیک مفاسدی را که در مراجعات حضوری و رودرو ممکن است اتفاق بیفتد از بین می‌برد و باعث ایجاد شفافیت می‌شود. تمام تلاش ما این است که تا قبل از پایان دولت دوازدهم دولت الکترونیک را به نقطه قابل قبولی برسانیم که مفاسد و رانت‌ها کمتر شده و مردم بهتر و راحت‌تر بتوانند خدمات مورد نیاز خود دریافت کنند.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه اگر طرح‌هایی مثل تحول نظام سلامت و گسترش دولت الکترونیک، گسترش اقتصاد دیجیتال و فضای سایبری نبود در دوران کرونا با سختی‌های بیشتری مواجه بودیم، اظهار داشت: هنوز تا عبور از کرونا راه سختی باقی مانده است، اما این دستاوردهای فناورانه به مواجهه و مقابله موثرتر و راحت‌تر با کرونا خیلی کمک می‌کند.

در جلسه امروز شورای اجرایی فناوری اطلاعات، بهره‌برداری از فاز اول نسخه‌نویسی و نسخه‌پیچی الکترونیکی در سراسر کشور، با فرمان رئیس جمهور آغاز شد و همچنین از سامانه های

جامع هوشمند تعاونی‌های کشور، سامانه‌های پنجره واحد مجوزهای کشاورزی، رصد و پایش نهاده‌های کشاورزی، سامانه صدور مجوزهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بازمهندسی مجوزها، پنجره واحد خدمات کسب و کار استانی و پنجره واحد خدمات مالیاتی الکترونیک رونمایی شد. امروز همچنین از وزارت‌خانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، امور اقتصادی و دارایی و سازمان‌های بیمه سلامت ایرانیان، تامین اجتماعی و بیمه مرکزی ایران به عنوان دستگاه‌های برگزیده در توسعه دولت الکترونیکی و شفافیت با اهدای لوح تقدیر، قدردانی شد.

متن کامل سخنان رئیس جمهور به این شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

امروز برای دولت روز مبارکی بود و همچنین ان‌شاء الله برای ملت بزرگ ایران بخاطر مصوباتی که در اجرای فناوری‌های اطلاعاتی داشتیم، روز مبارکی باشد.

این بیستمین جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور بود. به طور مرتب از سال گذشته این مسأله مهم را دنبال می‌کنیم.

امروز زندگی مردم عزیز باید بر مبنای شرایط نوین جهانی بنیانگذاری شود. مردم در دولت یازدهم و دوازدهم شاهد بودند که بسیاری از فعالیت‌ها و کارهایی که قبلاً حضوری انجام می‌گرفت، امروز با یک موبایل ساده که در اختیارشان است انجام می‌گیرد. همه فعالیت‌های بانکی، مالی، پولی از طریق سامانه الکترونیک و با یک ابزار ساده انجام می‌شود.

امروز مردم بسیاری از خدمات را از طریق فناوری اطلاعات به راحتی دریافت می‌کنند. اگر خودرویی نیاز دارند به عنوان مسافر از طریق سامانه‌های الکترونیک می‌توانند خدمات بگیرند. اگر کالایی تولید کرده و می‌خواهند بفروشند از طریق همین سامانه‌ها می‌توانند به فروش برسانند. اگر خانه‌ای را می‌خواهد به مسافری در ایام نوروز اجاره دهد، حتی اگر غذایی نیاز دارند از طریق این سامانه‌ها دریافت می‌شود. زندگی کاملاً متحول شده است. یعنی دیگر شرایط سابق نیست، هوشمندسازی کم‌کم دامنه بسیار وسیع‌تری پیدا کرده است.

طبیعتا وقتی وارد این فضا می‌شویم یک خطراتی هم دارد. یعنی خطرات‌اش بالاتر از شرایط عادی است. شما وقتی یک آزادراه ندارید، خیلی به سختی مسیر را طی می‌کنید. با یک خطراتی هم مواجه هستید در یک جاده باریک، اما وقتی وارد آزادراه می‌شوید، خیلی سریع به مقصد می‌رسید. بسیاری از خطرات جاده معمولی برطرف می‌شود اما یک خطراتی هم ممکن است ایجاد شود. یک خودرو کار نادرستی انجام می‌دهد و یک دفعه می‌بینید یک تصادف زنجیره‌ای درست می‌شود.

هیچ‌وقت در یک جاده عادی تصادف زنجیره‌ای اتفاق نمی‌افتد، یا خیلی نادر است. اما در یک اتوبان وقتی همه ماشین‌ها سرعت دارند، تصادف زنجیره‌ای هم هست.

فضای مجازی هم اینگونه است. زندگی را سهل و آسان می‌کند. فعالیت‌ها را سرعت می‌بخشد. بسیاری از مفاسد را از بین می‌برد.

امروز مصوبات بسیار خوبی داشتیم هم در زمینه مالیات مصوباتی داشتیم و هم در زمینه سلامت و خدمات در استان‌ها و هم در زمینه کشاورزی مصوباتی داشتیم. همه اینها کار را تسهیل می‌کند.

برای اینکه کار سلامت و درمان مردم بهتر انجام بگیرد، ۲ کار بزرگ در بخش سلامت انجام دادیم. یکی تحول نظام سلامت که مردم با پول کمتری به خدمات سلامت دسترسی پیدا می‌کنند و دیگری بیمه همگانی بود که ایجاد کردیم و همه را تحت پوشش قرار دادیم. قدم سوم هم که امروز انجام شد سلامت الکترونیک بود، اینکه مردم به راحتی وارد یک بیمارستان شوند و با یک شماره و کارت ملی به راحتی به همه خدمات دسترسی پیدا کنند.

با پرونده الکترونیک سلامت، هم پزشک به راحتی به سابقه بیمار دسترسی دارد و هم خود فرد که یادش نیست که سال‌های پیش کجا و به چه دکتر و بیمارستانی مراجعه کرده و چه دارویی را مصرف کرده و چند بخش تشخیصی را گذرانده دیگر با پرونده سلامت الکترونیک دغدغه این مسائل را ندارد.

اینها امروز در پرونده سلامت الکترونیک پیش روی بیمار و پزشک و بیمه‌گر، همه در کنار هم این امکانات در اختیارشان است. سلامت بهتر، دقیق‌تر و سالم‌تر، سریع‌تر و بهتر با این طرح تامین می‌شود. یک پزشکی که اطلاعات ندارد یا اطلاعات را از مریض می‌پرسد و مریض هم ممکن است بخشی از مسائل یادش باشد و یک بخشی یادش نباشد، اما با این طرح وقتی پزشک به سامانه الکترونیک سلامت نگاه می‌کند، همه این اطلاعات را یکجا می‌بیند. حتی قبل از اینکه مریض وارد اتاق پزشک شود او می‌تواند در مدت یک دقیقه تمام سوابق این مریض را ببیند. در نتیجه اقدام دقیق‌تری انجام می‌شود و سلامت مردم بهتر تضمین می‌شود. نسخه‌ای که پزشک می‌خواهد بنویسد، خیلی ساده‌تر به دست داروخانه می‌رسد. این نسخه‌هایی که نوشته می‌شد داروخانه یک جور می‌خواند، دکتر یک جور می‌نوشت. خیلی موارد داشتیم، ۱۰۰ را ۱۰ می‌خواندند و ۱۰ را ۱۰۰ می‌خواندند.

یک دارویی که دُز ۵۰ بود، مسئول داروخانه ۵ می‌خواند، داروی با دز ۵ به او می‌داد، بعد از یک هفته معلوم می‌شد طرف حالش وخیم شده، می‌رفت پزشک نگاه می‌کرد تازه می‌دید اشتباه شده است. در این سامانه‌های جدید این مشکلات کم می‌شود. البته در آغاز راه یک مشکلاتی و یک مقاومت‌هایی هم خواهد بود. ما در واقع از سنت به مدرنیته داریم منتقل می‌شویم، از کارهای سنتی و قدیمی داریم به فناوری‌های نو وارد می‌شویم. در فناوری‌های نو تا طرف عادت کند به این شرایط جدید یک کم سخت و مشکل است ولی کار کاملاً آسان و بهتر می‌شود.

بسیاری از داروهایی که لازم نیست مصرف شود، از این طریق حل خواهد شد. ما به راحتی می‌توانیم نظارت کنیم بر کار پزشکی و نسخه‌نویسی‌ها و نسخه‌پیچی‌ها در داروخانه‌های مختلف و نظارت دقیق‌تر و راحت‌تر انجام می‌شود.

بسیاری از داروهایی که لازم نیست مصرف شود، کاسته می‌شود و کاهش پیدا می‌کند. بسیاری از جاهایی که بیمار نیاز نیست برای بار دوم و سوم برای مراحل تشخیصی مراجعه کند، این معلوم است که مثلاً یک ماه پیش اسکن و ام‌آرآی کرده است، این مشخص است و دائم تکرار بی‌خود نمی‌شود که طرف بگوید این یکی اسمش آ است و خیلی قشنگ نیست، برو از قسمت ب ام‌آرآی بگیر، اینها تمام می‌شود و کم کم جمع می‌شود.

کم‌کم این شرایط، شرایط سالم‌تر و بهتری می‌شود. این تحول در سایه فناوری‌های نوین اطلاعات و در سایه هوشمندسازی انجام می‌گیرد. دولت الکترونیک برای دولت یک وظیفه بزرگ است.

دولت باید الکترونیک شود و کاغذ از امور اداری جمع شود. در گزارشی که دیروز دیدم آمده بود که در سال گذشته یک میلیارد مراجعه‌ای که از طریق کاغذ و به شکل حضوری می‌بایست انجام بگیرد، کاهش پیدا کرده است. این مراجعات با این سیستم الکترونیک، بدون اینکه نیاز به مراجعه حضوری باشد و کاغذ و … لازم باشد انجام شده است. امضاهای طلایی کم کم از بین می‌رود و مفاسدی که در سایه روبرو شدن افراد با هم رخ می‌داد، حذف می‌شود.

نمی‌دانید در راه‌پله‌ها چه کارهایی در تاریخ انجام شده است. مردم از راه‌پله ادارات که بالا رفتن و آمدن پایین، هزینه‌های بسیار فراوانی را در این راه‌پله‌ها پرداخت کردند. این پله‌ها جمع می‌شود، نه اینکه آسانسور می‌آید، اصلاً دیگر نیاز نیست افراد به اداره مراجعه کند. در خانه خودش نشسته است و با سامانه خودش، با یک موبایل ساده‌ای که در اختیارش است فعالیت می‌کند. کار بسیار عظیم و بزرگی انجام می‌گیرد.

ما در بسیاری از مسایل مهم، حتی در آبیاری کشاورزی، اگر سامانه‌های ما الکترونیکی شود، اگر در مزارع ما معلوم باشد این درخت نیاز به آب دارد، این مزرعه کی نیاز به آب دارد، چه مقدار آب وارد شود، کی باید قطع شود و کی باید باز شود، این خیلی مصرف آب را سامان می‌دهد. حتی در سمپاشی، اینکه کی باید سم استفاده شود، چه مقدار سم نیاز است، همه اینها را اگر ببریم در سیستم الکترونیک، شرایط کاملاً متحول می‌شود و تغییر پیدا می‌کند و قدم به قدم باید در این جهتت جلو برویم.

یک تاریخ معروف بود به ۹ آذر ۹۹ بود که در این تاریخ تصمیماتی را اتخاذ کردیم و بسیاری از سامانه‌ها در آن تاریخ افتتاح شد و امروز سوم فروردین ۱۴۰۰ دو مرتبه مصوباتی داشتیم که این مصوبات در ماه اردیبهشت به اتمام می‌رسد.

مصوباتی هم داشتیم که این مصوبات در خرداد به اتمام می‌رسد. تمام تلاش ما این است که ان‌شاءالله تا پایان خرداد و اول تیر که هفته‌های پایانی دولت دوازدهم است، دولت الکترونیک را به یک نقطه قابل قبول برسانیم و مردم بتوانند با زحمت کمتر، خدمات بیشتر دریافت کنند.

با دولت الکترونیک مفاسد به تدریج کم شود، رانت‌ها کم شود. اگر می‌خواهیم با مفاسد مبارزه کنیم راه مبارزه با مفاسد همین است و الا با دادگاه و بگیر و ببند و شلاق، آنها بخش نهایی است. بخش نهایی است اگر لازم شد. آنچه که در مرحله اول ضرورت است، شفافیت و در اختیار قرار گرفتن اطلاعات است. وقتی همه چیز معلوم باشد و همه بتوانند مشاهده کنند و ببینند، در آن شرایط مفاسد هم کمتر می‌شود.

حالا امسال که باید پشتیبانی بهتر از تولید بکنیم، در رونق تولید مانع‌زدایی کنیم، این را هم باید باز از طریق دولت الکترونیک و اقتصاد دانش‌بنیان بسیاری از موانع را برداریم. چگونه می‌توانیم در کشاورزی از تولید پشتیبانی کنیم. همین سامانه‌ای که امروز افتتاح شد و این سامانه سماک سامانه‌ای است که می‌تواند بسیاری از مجوزهایی که لازم است از این طریق اخذ شود. این پشتیبانی از تولید است. به جای اینکه ۱۰ روز معطل شود و از این اتاق و به آن اتاق برود، از طریق این سامانه می‌تواند مجوز دریافت کند. این پشتیبانی است. وقتی همه چیز در این سامانه می‌آید، در این سامانه شرایطی پیش می‌آید که راحت‌تر می‌توانیم از مفاسد و مشکلات عبور کنیم. یکی از موانع بزرگ برای تولید همین مسأله مفاسد است و از این طریق می‌توانیم از این مانع عبور کنیم. بنابراین مسأله دولت الکترونیک همچنان یکی از مسایل بسیار مهم این دولت است.

اگر تحول سلامت نبود و اگر دولت الکترونیک نبود، اگر اقتصاد دیجیتال نبود، اگر فضای سایبری نبود، با سختی بیشتری می‌توانستیم از کرونا عبور کنیم. امروز قدم‌های بزرگی برای فاصله گرفتن از کرونا برداشتیم، البته تا اتمام این کار هنوز راه زیادی در پیش داریم و باید تلاش کنیم تا از این پاندمی و همه‌گیری بسیار خطرناک فاصله بگیریم، اما این دو بازو، بازوی اصلی ما بود. یعنی بسیاری از ترددها و تجمع‌ها کم شد و در زمینه سلامت امکاناتی داشتیم که به ما کمک کرد. الحمدالله از آغاز امر تا امروز، حتی در شرایط سختی که در خوزستان پیش آمد به هر حال دچار کمبود تخت نشدیم. یعنی کسی بیرون بیمارستان در صف معطل نماند. همین دیروز که با خوزستان صحبت می‌کردم، ۱۰۰ تخت آی‌سی‌یو در همین هفته‌های اخیر اضافه شده است.

این قدرتی که امروز می‌توانیم تخت‌های آی‌سی‌یو را اضافه کنیم، اینکه تخت‌های آی‌سی‌یو را در این دولت ۲.۵ برابر کردیم، این توانمندی است که برای نظام بهداشت و سلامت کشور ایجاد کردیم.

الکترونیکی شدن سلامت هم قدم دومی است که انجام می‌گیرد و شرایط را برای مردم تسهیل می‌کند. امیدوارم با تلاش وزارت فناوری ما و همه وزارتخانه‌هایی که باید در این راه تلاش کنند، ان‌شاءالله در پایان دولت دوازدهم دولت الکترونیک را در حد قابل قبولی به مردم عزیزمان ارایه کنیم و مردم از خدمات آن استفاده کنند.

ان‌شاء الله.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.»

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها