تولید موفقیت آمیز آزمایشگاهی داروی های ضد کرونا

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
داروی ضد کرونا

تعداد موارد جدید COVID-19 در بسیاری از نقاط جهان همچنان رو به افزایش است و بیشترین میزان آن در ایالات متحده است.
اگرچه چندین واکسن بسیار موثر برای استفاده اضطراری مجاز شناخته شده اند ، اما ممکن است به دلیل تدارکات تولید واکسن ، حمل و نقل ، ذخیره سازی و توزیع و همچنین مقبولیت عمومی، زمان قابل توجهی طول بکشد تا به سطح واکسیناسیون مورد نیاز برای مصونیت عمومی برسیم. 

اخیراً ، انواع SARS-CoV-2 ظهور کرده اند که به نظر می رسد انتقال پذیری را افزایش داده و چالش های بیشتری را برای اطمینان از دوام واکسن اضافه کرده اند. بنابراین ، برای جلوگیری از خطر بستری شدن و مرگ و میر ناشی از COVID-19 در چندین محیط از جمله خانه های سالمندان و مراکز مراقبت طولانی مدت ، فوراً به درمان های جایگزین و رویکردهای پیشگیرانه که می توانند به طور گسترده و سریع اجرا شوند ، نیاز است.

دانشمندان دانشکده پزشکی UNC و دانشکده بهداشت عمومی جهانی UNC Gillings با انتشار آزمایش های خود و تجویز داروی خوراکی EIDD-2801  تکثیرSARS-CoV-2 را متوقف کرده و از آلودگی سلول های انسانی در یک مدل جدید in vivo جلوگیری می کند که حاوی بافت ریه انسان است.

آنها دریافتند که این دارو بسیار موثربوده و از عفونت SARS-CoV-2 جلوگیری می کند. آزمایشات بالینی فاز ۲ و ۳ برای ارزیابی ایمنی EIDD-2801 در انسان و تأثیر آن بر ریزش ویروس در بیماران COVID-19 در حال انجام است.

banner

 موش های آزمایشگاهی می توانند در مطالعه ویروس های کرونا ویروس انسانی بسیار بیماریزا از جمله SARS-CoV-2 و ترکیباتی که ممکن است عفونت را کنترل کنند ، مفید باشند. اما ویروس های کرونای انسانی در موش تکثیر نمی شوند ، مگر اینکه محققان ویروس را تغییر دهند ، موش ها را از نظر ژنتیکی اصلاح کنند یا ژن های گیرنده انسانی جداگانه را در موش وارد کنند تا ویروس بتواند سلول های آنها را آلوده کند. چنین مدلهای موش به درک جامعه علمی در مورد عفونت ویروس کرونا و پیشرفت بیماری افزوده است ، اما هیچ یک از این مدلها سلولهای متنوع انسانی را که در ریه های انسان وجود دارد و در آنجا عفونت ویروسی باعث بیماری شدید می شود ، ندارند. دانشمندان UNC راه حلی برای این مسئله ایجاد کردند – یک سری موش با بافت ریه انسان که شامل تمام سلولهای اولیه انسانی آلوده در هنگام بیماری افراد با COVID-19 است.
موش های دارای نقص ایمنی کاشته شده با بافت ریه انسان (LoM) امکان تکثیر SARS-CoV-2 را دارند که منجر به عفونت می شود که چندین ویژگی آسیب ریه منتشر زودرس را در بیماران COVID-19 جمع می کند. علاوه بر این ، عفونت حاد SARS-CoV-2 باعث یک نوع اینترفرون قوی و پایدار و پاسخ التهابی سیتوکین / کموکین شد.

برای ارزیابی اثربخشی درمانی EIDD-2801 برای COVID-19 ، محققان EIDD-2801 را به LoM از ۲۴ ساعت یا ۴۸ ساعت پس از قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 و هر ۱۲ ساعت پس از آن تجویز کردند.

نویسنده ارشد جی ویکتور گارسیا ، استاد پزشکی و مدیر مرکز بین المللی پیشرفت علوم ترجمه گفت.

“ما دریافتیم که EIDD-2801 پس از فقط دو روز درمان ، تأثیر قابل توجهی در تکثیر ویروس دارد – کاهش چشمگیر ، بیش از ۲۵۰۰۰ برابر تعداد ذرات عفونی در بافت ریه انسان هنگام شروع درمان ۲۴ ساعت پس از مواجهه ، با ادامه درمان ۴۸ ساعت پس از مواجهه ، تعدد ویروس به میزان قابل توجهی  و در حدود ۹۶٪ کاهش یافت.”

در مرحله بعد ، محققان توانایی EIDD-2801 را در جلوگیری از عفونت SARS-CoV-2 با استفاده از دارو ۱۲ ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض SARS-CoV-2 و هر ۱۲ ساعت پس از آن ، آزمایش کردند.

“آنجلا وال” ، نویسنده اصلی مقاله ، گفت: “قابل توجه است ، ما متوجه شدیم که پروفیلاکسی قبل از قرار گرفتن در معرض EIDD-2801 به طور قابل توجهی تکثیر SARS-CoV-2 را مهار می کند – در دو آزمایش مستقل ، عناصر ویروس را در بافت های ریه انسان LoM بیش از ۱۰۰۰۰۰ برابر کاهش می دهد” استادیار پزشکی و دستیار مدیر مرکز بین المللی پیشرفت علوم ترجمه.

خفاش ها منبع احتمالی SARS-CoV-2 و ویروس های کرونا ویروس انسانی بسیار بیماری زا SARS-CoV و MERS-CoV هستند ، که همگی در طی دو دهه گذشته در جمعیت انسانی ظهور کرده اند.

“لیزا گرالینسکی” ، استادیار اپیدمیولوژی ، نویسنده اصلی این مقاله گفت: “ما نشان می دهیم که LoM امکان مطالعه in vivo همه ویروس های کرونا ویروس انسانی را در یک پلت فرم واحد فراهم می کند.” “مدل ما به محققان این امکان را می دهد تا به طور مستقیم عفونت بین ویروس های کرونا ویروس انسانی و اثربخشی روشهای پیشگیری و درمانی بالقوه را مقایسه کنند.”

گرالینسکی ، افزود: “ما همچنین بدون نیاز به سازگاری قبلی ویروس ها ، تکرار موثر کرونا ویروسهای خفاش درون زا را در بافت ریه انسان LoM نشان می دهیم ، و این تأیید می کند که خفاش ها ویروسهایی را نگهداری می کنند که قادر به آلودگی مستقیم انسان هستند بدون اینکه نیاز به سازگاری بیشتری داشته باشد.”

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi