با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

ثبت اختراع نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم در پژوهشگاه فضایی ایران

“طرح ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم” متعلق به متخصصان پژوهشکده سامانه‌های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت اختراع شد.

0 4

به گزارش تماس نیوز و به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه فضایی ایران،دکتر هادی رضائی معاون پژوهش و فناوری این پژوهشگاه، ضمن اعلام این خبر مسرت‌بخش، گفت؛ هدف از اختراع نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم، معرفی پایه‌های کاتالیستی سرامیک سلولی پوشش داده شده با ایریدیم برای رفع مشکل خردشدگی، ارتقای استحکام در برابر شکست و در عین حال داشتن عملکرد کاتالیستی مطلوب بوده که با دستیابی به این کاتالیست یک حلقه از زنجیره فناوری تراسترهای تک پیشرانه هیدرازینی تکمیل می‌شود.

وی توضیح داد: امروزه، در بسیاری از ماهواره‌ها برای انجام ماموریت‌های مختلف، از سیستم پیشرانش تک پیشرانه کاتالیستی استفاده می‌شود. در این سیستم‌ها، پیشرانه با عبور از یک بستر کاتالیستی تجزیه شده و باعث تولید گاز داغ می‌شود که این گاز داغ با عبور از نازل تراستر، تولید نیروی رانش کرده و در این فرآیند، کاتالیستی که بیشترین فعالیت، مقاومت مکانیکی و طول عمر را داشته باشد همواره مد نظر بوده است.

دکتر رضائی تشریح کرد: گرادیان دما و فشار بالای ایجاد شده‌ گونه‌های گازی در طی فرایند تجزیه کاتالیستی، منتهی به تخریب کاتالیست و مسدود شدن مسیر و افت فشار ناخواسته در طول بستر می‌شود، از این رو در طرح “ساخت نانوکاتالیست بر پایه مونولیت و فوم” سعی شده با استفاده از ساختارهای یکپارچه کاتالیستی با سطح خارجی در دسترس بیشتر نظیر مونولیت و فوم، از طریق فراهم ساختن مسیری برای نفوذ واکنش دهنده‌ها به درون حفره‌ها و خروج فرآورده‌ها از درون آن‌ها این مشکل را برطرف سازیم که این امر، با سنتز ساختار مناسب اصلاح شده و الحاق حفره‌هایی درون پایه با اندازه‌های مختلف امکان‌پذیر شده است.

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه خاطرنشان ساخت، دانسیته کم، مقاومت زیاد در برابر شکنندگی و مقاومت سایشی بالای این کاتالیست‌ها سبب می‌شود که پاسخ سریع‌تری به تغییرات دمائی بدهند و در نتیجه زمان و انرژی مورد نیاز برای تکمیل واکنش تجزیه، کاهش یابد.

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه