اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

حمله بزرگ باج افزار علیه ارائه دهنده فناوری ایالات متحده تعطیلی فروشگاه های سوئدی را به همراه داشت

0

استکهلم ، 3 ژوئیه (رویترز) – یکی از بزرگترین حملات باج افزار در تاریخ روز شنبه در سراسر جهان گسترش یافت و زنجیره فروشگاه های مواد غذایی سوئدی Coop را مجبور کرد تا 800 فروشگاه خود را به دلیل عدم دسترسی به صندوق های آنلاین تعطیل کند.

تعطیلی خرده فروش عمده مواد غذایی در پی حمله پیچیده روز جمعه به ارائه دهنده فناوری ایالات متحده Kaseya صورت گرفت. باند باج افزار معروف به REvil مظنون به ربودن ابزار مدیریت دسک تاپ Kaseya VSA در اثر یک به روزرسانی مخرب است که ارائه دهندگان مدیریت فناوری را که به هزاران تجارت آنلاین مشغول هستند آلوده می کند.

آزمایشگاه های Huntress ، یکی از اولین کسانی که زنگ خطر موج این نفوذ را در مشتریان ارائه دهندگان به صدا درآورد ، روز شنبه گفت که هزاران شرکت کوچک ممکن است مورد حمله قرار بگیرند.

Kaseya مستقر در میامی گفت که با FBI کار می کند و فقط حدود 40 مشتری آن مستقیماً تحت تأثیر قرار می گیرند. درمورد اینکه چه تعداد از آنها ارائه دهندگانی هستند که به نوبه خود نرم افزار مخرب را به دیگران منتقل کردند ، توضیحی نداد.

اواخر روز شنبه ، FBI در بیانیه ای اعلام کرد که با هماهنگی آژانس امنیت سایبری و آگاهی از زیرساخت های ایالات متحده در حال بررسی این حمله است.

جو بایدن ، رئیس جمهور ، روز شنبه گفت كه او آژانس های اطلاعاتی آمریكا را به تحقیق در مورد عامل حمله دعوت كرده است.

به گفته کوپ ، یکی از بزرگترین زنجیره های مواد غذایی سوئد ، ابزاری که برای به روزرسانی از راه دور حساب های پرداخت خود مورد استفاده قرار گرفت ، تحت تأثیر حمله قرار گرفت و سیستم دریافت و پرداخت صندوق آن از کار افتاد.

سخنگوی Coop ، ترز كناپ به تلویزیون سوئد گفت: “ما تمام شب عیب یابی و ارزیابی كرده ایم ، اما اعلام كرده ایم كه امروز باید فروشگاه ها را بسته نگه داریم.”

آژانس خبری سوئدی TT گفت که فناوری Kaseya توسط شرکت سوئدی Visma Esscom استفاده شده است که سرورها و دستگاه های تعدادی از مشاغل سوئدی را مدیریت می کند.

خدمات راه آهن ایالتی و یک زنجیره داروخانه نیز دچار اختلال شدند.

پیام بگذارید