اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

داروهای جدیدی که بر کاهش چاقی بسیار موثرند.

0 50

به گزارش تماس نیوز از ساینس آلرت، به ساده ترین  توضیح، چاقی محصول مصرف کم انرژی تولیدی بدن از انرژی دریافتی آن است. اما در واقعیت ، هیچ چیز ساده ای در مورد این بیماری پیچیده و مرموز وجود ندارد.

چاقی ، در دهه های اخیر همه گیر شده است و بیش از 40 درصد بزرگسالان آمریکایی  به آن دچار هستند نه تنها تحمل آن برای مردم و درک دانشمندان فقط دشوار است بلکه درمان آن نیز فوق العاده سخت است.

فراتر از تعهد به تغییرات پایدار سبک زندگی – تغذیه سالم و ورزش ، به طور موثر – در واقع فقط دو گزینه بالقوه وجود دارد که می تواند به درمان آن کمک کند: جراحی و داروهای کاهش وزن.

مورد اول تهاجمی است و خطرات و عوارض مختلفی را به همراه دارد. در مورد داروها ، آنها همیشه موثر نبوده اند و می توانند عوارض جانبی خاص خود را نیز داشته باشند.

با این حال ، یک درمان آزمایشی که اخیراً توسط دانشمندان انجام شده و در یک مقاله منتشر شده، می تواند دریچه های جدیدی را برای درمان بیماران چاقی با داروی کاهش وزن باز کند.

در این تحقیق، که تقریباً 2000 بزرگسال چاق در 16 کشور مختلف شرکت داشتند ، شرکت کنندگان دوز هفتگی دارویی به نام سماگلوتید ، داروی موجود را که قبلاً در درمان دیابت نوع 2 استفاده شده بود ، مصرف کردند.

یک گروه دیگر نیز به جای دارو فقط دارونما مصرف کردند. هر دو گروه یک دوره تغییردر سبک زندگی را که برای تقویت لاغری طراحی شده بود دریافت کردند.

در پایان آزمایش ، شرکت کنندگانی که دارونما مصرف کردند،  از نظر بالینی وزن ناچیزی از دست دادند. اما برای کسانی که سماگلوتید مصرف می کردند ، این اثرات قابل تامل بود.

پس از 68 هفته درمان با دارو – که اشتها را به دلیل اثرات مختلف بر روی مغز فرو می نشاند – شرکت کنندگان در مصرف سماگلوتید به طور متوسط ​​14.9 درصد، وزن بدن خود را از دست دادند. و بیش از 30 درصد از گروه بالای 20 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند.

به طور كلی ، محققان می گویند ، این دارو تا دو برابر داروهای موجود برای كاهش وزن موثر است ، این روش به نوع اثربخشی مداخلات جراحی نزدیك است.

راشل باترهام ، محقق چاقی از دانشگاه کالج لندن ، می گوید: “هیچ دارویی به تولید این میزان کاهش وزن نزدیک نشده است – این واقعا یک عامل تغییر دهنده بازی است.”

“برای اولین بار ، مردم می توانند از طریق داروها به آنچه که تنها از طریق جراحی کاهش وزن امکان پذیر بود برسند.”

علاوه بر از دست دادن وزن ، شرکت کنندگان بهبودهایی را نیز در کاهش فاکتورهای مختلف فشار خون و کیفیت زندگی بهتری را نشان دادند.

در حالی که نتایج قانع کننده است ، دوز سماگلوتید برای اثرات ضد چاقی با اشکالاتی همراه است. اثرات خفیف تا متوسط ​​توسط بسیاری از شرکت کنندگان (در هر دو گروه سماگلوتید و دارونما) گزارش شده است ، از جمله حالت تهوع و اسهال. در حالی که این اثرات موقتی بود ، اما برای تقریباً 60 نفر از شرکت کنندگان کافی بود که درمان خود را متوقف کنند، البته این در حالی بود  که فقط 5 نفر از آنها در گروه دارونما بودند.

پیام بگذارید