دانشمندان چشم cyborg را خلق کرده اند که فراتر از چشم انسان است!

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

دانشمندان سالهاست که روی چشم مصنوعی کار می کنند ، اما تقلید از شکل و رفتار یک چشم واقعی بسیار دشوار بوده است. به تازگی محققان چشم سایبورگ ایجاد کرده اند که عملکرد و ساختار آن چیزهای مشترکی با همتای انسانی خود دارد. یک آرایه فوتوسنسور نانوسیمی که درون یک غشای اکسید آلومینیوم نیمکره تشکیل شده است ، و به نوعی مقلد عملکرد عصب ها هستند. دانشمندان حتی با قرار دادن نوعی ژل میان لنز و شبکیه بافت زجاجیه چشم را نیز بازآفرینی کرده اند.

برای حفظ درستی کارکرد آن ، مواد اضافی دیگری نیز لازم است. یک لایه ایندیم به بهبود تماس الکتریکی کمک می کند ، در حالی که یک سوکت پلیمر سیلیکونی سنسورها و سیم ها را به هم تراز می کند.

این نه تنها فقط مربوط به شباهت زیبایی به چشم انسانی نیست بلکه از بعضی جهات ، نزدیک و حتی برتر از چشم های ارگانیک عمل می کند. میزان پاسخگویی آن تقریباً در طیف نور مرئی با چشم انسان یکسان است اما زمان پاسخ و بازیابی آن سریعتر است. این نانوسیم ها حتی از دید واقعی متراکم تر از گیرنده های نوری چشم واقعی هستند.

زمان زیادی لازم است تا چشمی مصنوعی مانند این برای بازگرداندن بینایی انسان ها آماده شود. زاویه دید مورب ۱۰۰ درجه آن از زاویه دید   ۱۳۰ درجه چشم انسان ضعف آن به شمار می رود ، اگرچه می توان آن را بهبود بخشید. کل منطقه تشخیص نور فقط ۰.۰۸ اینچ عرض دارد و وضوح ۱۰۰ پیکسل آن بسیار پایین تر از چیزی است که شما به یک تصویر معنی دار نیاز دارید. روند تولید فعلی نیز گران و کند است.

banner

با این حال ، دانشمندان این نوید را می دهند که چشم سایبورگی نقطع عطفی برای باز گرداندن بینایی به نابینایان باشد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi