درخواست ۱۲۸ استاد دانشگاه درباره آزادسازی باند ۷۰۰ و ۸۰۰ و متن نامه

by ناصر. ش
۰ comment

۱۲۸  استاد دانشگاهی از دانشگاه‌های برتر کشور طی نامه‌ای از ریاست سازمان صدا و سیما خواستند که ترتیبی اتخاذ کند تا زمینه لازم برای استفاده بهینه از منابع طیف فرکانسی ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز استفاده شود. آنها در نامه خود تاکید کرده‌اند که بسیاری از کشورهای جهان این کار را انجام داده و این همکاری می‌تواند در نهایت به سود صدا و سیما هم منجر شود.

در این نامه با اشاره به اینکه باند‌های فرکانس پایین‌تر از مزایای بسیاری در شبکه‌های پهن‌باند سیار برخوردار هستند و تنها بخش‌هایی از این طیف فرکانسی توسط صداوسیما استفاده می‌شود گفته شده: «ضرورت دارد از درآمد‌ها و منافع ناشی از تغییر کاربری باند فرکانسی مذکور از طریق انعقاد تفاهمنامه و یا قرارداد‌هایی با وزارت ارتباطات یا قرارداد‌های سه جانبه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و اپراتور‌های مخابرات سیار فعال در کشور انتفاع حاصل شود.»

در این نامه تاکید شده که با توجه به آمارهای معتبر جهانی و رشد روز افزون دستگاه های هوشمند و خدمات مبتنی بر آنها، سهم شبکه های سیار از ترافیک مصرفی کاربران به شدت رو به افزایش است: «این موضوع در کشورهای در حال توسعه نظیر ایران که از متوسط سرانه درآمد پایین تری برخوردار هستند، در راستای توسعه زیرساخت های ارتباطی جهت ارایه خدمات با کیفیت مطلوب و هزینه قابل تحمل برای آحاد افراد جامعه اهمیتی دوچندان پیدا می کند.»

به گفته این اساتید دانشگاهی منابع طیف فرکانس از دسته منابع ملی است که استفاده بهینه از آن نقش کلیدی در گسترش زیرساخت های ارتباطی کشور و ایجاد بسترهای مورد نیاز در راستای جهش تولید در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کسب و کارهای دیجیتال دارد. آنها با اشاره به توصیه‌های اتحادیه جهانی مخابرات و کنفرانسهای معتبر بین المللی که بیش از ده سال است صورت می‌گیرد از صدا و سیما خواسته‌اند که مانند سایر کشورها با رگولاتوری به تفاهم برسد:

banner

«در سایر کشورها نیز نهادها و شرکتهای مختلفی که از باندهای مشابه استفاده کردهاند مانند پخش کننده‌های تلویزیونی، بخشهای نظامی، شرکتهای بزرگ نفتی و نظایر آنها، طی تفاهم با رگولاتورهای خود، اقدام به تغییر کاربری و یا معاوضه باندهای فرکانسی مورد نظر نموده اند که نشان از روند جهانی جهت مشارکت همگانی در استفاده بهینه از طیف فرکانسی دارد.»

در نامه اساتید دانشگاه اعلام شده که در حال حاضر تنها بخش هایی از این طیف فرکانسی مورد استفاده قرار می گیرد و بخش های قابل توجهی از این باندها بدون استفاده هستند. این اساتید آکادمیک تاکید کرده‌اند که استفاده از این فرکانس‌ها به نوعی به نفع صدا و سیما نیز خواهد بود چرا که پخش برنامه‌های این رسانه ملی روی بسترهای پرقدرت‌تر اینترنتی را به همراه خواهد داشت:

«تغییر کاربری باند فرکانسی ذکر شده و پخش برنامه های صدا و سیما بر بستر شبکه های مذکور، سبب افزایش مخاطبین این برنامه‌ها خواهد شد که علاوه بر ارتقای جایگاه آن سازمان در جامعه، باعث کسب درآمدهای بیشتر و ایجاد منبع مالی جدید برای سازمان صدا و سیما خواهد شد.»

این نامه را اساتید برجسته‌ای از دانشگاه‌های تیپ یک کشور از جمله دکتر فتوحی رییس دانشگاه  صنعتی شریف، دکتر معتمدی رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر رضا فرجی‌دانا وزیر سابق علوم امضا کرده‌اند.

متن کامل نامه و فهرست امضاکنندگان از اینجا قابل دریافت است. اگر می‌خواهید

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.

Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir
دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

cafe-bazar-app

Edtior's Picks

آخرین نوشته ها