دستیابی به سرنخ‌های بیوشیمیایی جدید در مورد نحوه ورود کروناویروس به سلول

by ناصر. ش
۰ comment

به گزارش تماس نیوز و به نقل از ایسنا ، به گفته انجمن پیشبرد علوم آمریکا،  بررسی‌های دو گروه پژوهشی نشان می‌دهد که کروناویروس ممکن است با کمک توالی‌های تازه شناسایی شده در گیرنده‌های سلولی، به سلول‌های انسانی وارد و در آنها تکثیر شود.

یافته‌های این دو گروه پژوهشی، تصویر کامل‌تری از فرآیندهای گوناگون سلولی را به نمایش می‌گذارد که کروناویروس را هدف قرار می‌دهند تا نه تنها به ویروس وارد شوند، بلکه به تکثیر و گسترش خود بپردازند.

همچنین نتایج پژوهش‌ها نشان می‌دهند که این توالی‌ها می‌توانند به عنوان اهداف درمانی جدید به کار بروند؛ اگرچه هنوز باید بررسی‌هایی در سلول‌ها و مدل‌های حیوانی صورت بگیرند.

دانشمندان می‌دانند که کروناویروس، به گیرنده ACE2 در سطح سلول‌های انسان متصل می‌شود و پس از آن به واسطه فرآیندی موسوم به “درون‌بری” یا “اندوسیتوز” (Endocytosis) به سلول راه می‌یابد.

banner

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که ویروس ممکن است با هدف قرار دادن گیرنده‌های دیگری موسوم به “اینتگرین‌ها” (integrins)، در فرایندهای دیگری مانند “خودخواری” یا “اتوفاژی” (autophagy) اختلال ایجاد کند. با وجود این، در مورد نحوه استفاده ویروس از اینتگرین‌ها در سطح بیوشیمیایی، اطلاعات زیادی از دست نیست.

پژوهشگران، فهرستی از درمان‌های آزمایشی مورد استفاده و داروهای مورد تایید را ارائه دادند که می‌توانند فعل و انفعالات میان کروناویروس و توالی‌های کوچک آمینواسید موسوم به “SLiMs” را هدف قرار دهند. آنها آزمایش‌های مولکولی نیز انجام دادند تا بفهمند آیا این آمینواسیدها با پروتئین‌هایی که به اتوفاژی و اندوسیتوز منجر می‌شوند، تعامل دارند یا خیر.

پژوهشگران دریافتند که دو SLiM در ACE2، به پروتئین‌های “SNX27” و “SHANK” متصل می‌شوند و یک SLiM در اینتگرین‌ β۳، به دو پروتئین‌ که در اتوفاژی نقش دارند، متصل می‌شوند.

پژوهشگران باور دارند که روش آنها می‌تواند به شناسایی SLiMهای مشابه که به تکثیر ویروس‌های دیگر کمک می‌کنند و منجر به بیماری می‌شوند، کمک کنند.
این پژوهش، در مجله “Science Signaling” به چاپ رسید.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi