اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

دستیابی به روش DNA می تواند فناوری ذخیره سازی را منقلب کند

0

فناوری جدیدی ساخته شده است که اجازه می دهد پرونده های باینری دیجیتال به الفبای ژنتیکی تبدیل شوند و ذخیره سازی DNA را یک قدم به واقعیت نزدیک کند.

محققان مستقر در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس یک کدک جدید ایجاد کرده اند که هنگام نوشتن در ذخیره مولکولی ، میزان خطا را به حداقل می رساند و همچنین تصحیح هر مسئله احتمالی را آسان می کند.

Latchesar Ionkov ، رئیس این پروژه ، توضیح داد: “نرم افزار ما ، Adaptive DNA Storage Codec (ADS Codex) ، داده هایی را که کامپیوتر می فهمد به آنچه زیست شناسی می فهمد ترجمه می کند.” “مثل ترجمه انگلیسی به چینی ، با کمی سختی.”

تیم Los Alamos بخشی از برنامه گسترده تر ذخیره سازی اطلاعات مولکولی (MIST) است. هدف فوری این پروژه توسعه فناوری های ذخیره سازی DNA با قابلیت نوشتن 1 ترابایت و خواندن 10 ترابایت در عرض 24 ساعت با هزینه کمتر از 1000 دلار است.

با اتمام همه ناهنجاری های مختلف ، ذخیره DNA می تواند راهی برای ذخیره مقدار زیادی از داده ها با هزینه کم فراهم کند ، که با گسترش مقدار داده های تولید شده در سال های آینده حیاتی خواهد بود.

در مقایسه با ذخیره سازی نوار ، که امروزه برای اهداف بایگانی استفاده می شود ، DNA بسیار متراکم تر است ، در هیچ کجا به سرعت تخریب نمی شود و نیازی به نگهداری ندارد.

بردلی ستلمایر، یکی دیگر از محققان لس آلاموس ، گفت: “DNA یک راه حل امیدوار کننده در مقایسه با نوار ، روش غالب سردخانه ، که یک فناوری متعلق به سال 1951 است ، ارائه می دهد.”

“ذخیره DNA می تواند طرز فکر شما درباره ذخیره بایگانی را منقلب کند ، زیرا زمان نگهداری اطلاعات بسیار طولانی است و تراکم داده ها بسیار زیاد است. شما می توانید تمام YouTube را در یخچال خود ذخیره کنید. “

با این حال ، Settlemyer همچنین در مورد “موانع فنی دلهره آور” مختلف هشدار داد که باید قبل از به ثمر رسیدن ذخیره سازی DNA برطرف شود ، که عمدتا مربوط به قابلیت همکاری فناوری های مختلف است.

تیم Los Alamos به طور خاص بر روی موضوعات مربوط به رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات متمرکز است ، زیرا 0 و 1 دودویی به الفبای ژنتیکی چهار حرفی (A ، C ، G و T) ترجمه می شوند و دوباره برگردانده می شوند.

ADS Codex برای مقابله با خطاهای طبیعی که هنگام اضافه شدن مقادیر اضافی یا حذف تصادفی از مجموعه حروف تشکیل دهنده توالی DNA ایجاد می شود ، طراحی شده است. هنگامی که این داده ها دوباره به باینری تبدیل می شوند ، کدک ناهنجاری ها را بررسی می کند و در صورت شناسایی ، حروف را از زنجیره اضافه و حذف می کند تا زمانی که داده ها تأیید شوند.

نسخه 1.0 ADS Codex اکنون نهایی شده و به زودی برای ارزیابی عملکرد سیستم های ساخته شده توسط سایر اعضای پروژه MIST مورد استفاده قرار می گیرد.

پیام بگذارید