دستیابی به روش DNA می تواند فناوری ذخیره سازی را منقلب کند

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
ذخیره سازی DNA

فناوری جدیدی ساخته شده است که اجازه می دهد پرونده های باینری دیجیتال به الفبای ژنتیکی تبدیل شوند و ذخیره سازی DNA را یک قدم به واقعیت نزدیک کند.

محققان مستقر در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس یک کدک جدید ایجاد کرده اند که هنگام نوشتن در ذخیره مولکولی ، میزان خطا را به حداقل می رساند و همچنین تصحیح هر مسئله احتمالی را آسان می کند.

Latchesar Ionkov ، رئیس این پروژه ، توضیح داد: “نرم افزار ما ، Adaptive DNA Storage Codec (ADS Codex) ، داده هایی را که کامپیوتر می فهمد به آنچه زیست شناسی می فهمد ترجمه می کند.” “مثل ترجمه انگلیسی به چینی ، با کمی سختی.”

تیم Los Alamos بخشی از برنامه گسترده تر ذخیره سازی اطلاعات مولکولی (MIST) است. هدف فوری این پروژه توسعه فناوری های ذخیره سازی DNA با قابلیت نوشتن ۱ ترابایت و خواندن ۱۰ ترابایت در عرض ۲۴ ساعت با هزینه کمتر از ۱۰۰۰ دلار است.

banner

با اتمام همه ناهنجاری های مختلف ، ذخیره DNA می تواند راهی برای ذخیره مقدار زیادی از داده ها با هزینه کم فراهم کند ، که با گسترش مقدار داده های تولید شده در سال های آینده حیاتی خواهد بود.

در مقایسه با ذخیره سازی نوار ، که امروزه برای اهداف بایگانی استفاده می شود ، DNA بسیار متراکم تر است ، در هیچ کجا به سرعت تخریب نمی شود و نیازی به نگهداری ندارد.

بردلی ستلمایر، یکی دیگر از محققان لس آلاموس ، گفت: “DNA یک راه حل امیدوار کننده در مقایسه با نوار ، روش غالب سردخانه ، که یک فناوری متعلق به سال ۱۹۵۱ است ، ارائه می دهد.”

“ذخیره DNA می تواند طرز فکر شما درباره ذخیره بایگانی را منقلب کند ، زیرا زمان نگهداری اطلاعات بسیار طولانی است و تراکم داده ها بسیار زیاد است. شما می توانید تمام YouTube را در یخچال خود ذخیره کنید. “

با این حال ، Settlemyer همچنین در مورد “موانع فنی دلهره آور” مختلف هشدار داد که باید قبل از به ثمر رسیدن ذخیره سازی DNA برطرف شود ، که عمدتا مربوط به قابلیت همکاری فناوری های مختلف است.

تیم Los Alamos به طور خاص بر روی موضوعات مربوط به رمزگذاری و رمزگشایی اطلاعات متمرکز است ، زیرا ۰ و ۱ دودویی به الفبای ژنتیکی چهار حرفی (A ، C ، G و T) ترجمه می شوند و دوباره برگردانده می شوند.

ADS Codex برای مقابله با خطاهای طبیعی که هنگام اضافه شدن مقادیر اضافی یا حذف تصادفی از مجموعه حروف تشکیل دهنده توالی DNA ایجاد می شود ، طراحی شده است. هنگامی که این داده ها دوباره به باینری تبدیل می شوند ، کدک ناهنجاری ها را بررسی می کند و در صورت شناسایی ، حروف را از زنجیره اضافه و حذف می کند تا زمانی که داده ها تأیید شوند.

نسخه ۱.۰ ADS Codex اکنون نهایی شده و به زودی برای ارزیابی عملکرد سیستم های ساخته شده توسط سایر اعضای پروژه MIST مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi