اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

دقت فوق العاده بالای هوش مصنوعی در کشف سرطان پروستات

0 2

به گزارش تماس نیوز و به نقل از سایت IE با همکاری دانشمندان مرکز تحقیقات زیست مواد در انستیتوی علم و فناوری کره (KIST) و مرکز پزشکی آسان در کره جنوبی به کمک هوش مصنوعی راه حل بسیار دقیق و موثری برای تشخیص سرطان پروستات در مردان را یافته اند .

این تیم، تکنیکی را برای تشخیص سرطان پروستات با استفاده از نمونه ادرار و سیستم تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی در عرض 20 دقیقه ایجاد کردندکه تقریباً 100٪ موفقیت آمیز است.

دکتر کوان هی لی از KIST گفت: “این تحقیق یک حسگر زیستی هوشمند ایجاد کرده است که می تواند سرطان پروستات را با دقت تقریباً 100 درصد و بسیار سریع از طریق آزمایش ادرار تشخیص دهد و همچنین می تواند در تشخیص دقیق سایر سرطان ها با استفاده از آزمایش ادرار مورد استفاده قرار گیرد. ”
سایر روشهای تشخیص برای بدست آوردن دقت بیش از 30٪ به بیوپسی تهاجمی و ناراحت کننده نیاز دارند ، بنابراین با توجه به غیر تهاجمی بودن روش تیم و دقت بالای این روش، یک پیشرفت بزرگ به حساب می آید.

برخی دیگر از گزینه های غیرتهاجمی مانند گرفتن نمونه ادرار وجود دارد. با این حال ، غلظت فاکتورهای سرطانی در ادرار زیاد نیست ، بنابراین یک حسگر زیستی مبتنی بر ادرار که برای تشخیص گروه های پرخطر استفاده می شود ، تشخیص دقیقی ارائه نمی دهد.

بر این اساس دکتر لی و تیم وی در KIST تصمیم گرفتند روش تشخیص مبتنی بر ادرار را بهبود بخشند. در این روش از یک حسگر زیستی فوق العاده حساس به سیگنال الکتریکی استفاده می شود. و برای غلبه بر مسئله میزان دقت پایین ، این تیم از انواع مختلفی از فاکتورهای سرطان، استفاده کرده اند تا دقت تشخیصی را افزایش دهد.

یک عامل سرطان ، همانطور که تیم در مطالعه خود نوشته است ، “یک شاخص بیولوژیکی مرتبط با سرطان است که می تواند واکنش دارو را برای یک روند بیولوژیکی طبیعی ، پیشرفت بیماری و یک روش درمانی اندازه گیری و ارزیابی کند.”

این تیم یک سیستم حسگر نیمه رسانای فوق العاده حساس ایجاد کرده اند که مقادیر کمیاب چهار عامل سرطان را از ادرار اندازه گیری می کند تا مشخص کند آیا بیمار به سرطان پروستات مبتلا است یا نه. به منظور انجام این کار ، دانشمندان هوش مصنوعی را آموزش دادند تا الگوریتمی ایجاد کند که پس از آن بتواند به طور دقیق سرطان پروستات را تشخیص دهد.

این تیم به کمک این فناوری 76 نمونه ادرار  رامورد بررسی قرار دادند که تقریباً 100٪ موفقیت آمیز بود.

پروفسور جئونگ در مرکز پزشکی آسان گفت: “برای بیمارانی که نیاز به جراحی و یا درمان دارند ، سرطان با استفاده از ادرار با دقت بالا تشخیص داده می شود تا نمونه برداری و درمان های غیرضروری به حداقل برسد ، که می تواند هزینه های پزشکی و خستگی کارکنان پزشکی و ناراحتی روش های بیوکسی در بیماران را به طور چشمگیری کاهش دهد.”

منبع IE
پیام بگذارید