اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

دو حسگر سلامت در یک ابزار قدرتمند پوشیدنی

0

چه کسی یک حسگر سلامت انعطاف پذیر خوب را دوست ندارد؟ ممکن است روزی، چنین فناوری الکترونیکی منعطف، جای برخی از پوشیدنی های دست و پاگیر و بزرگ امروزی موجود در بازار را با وصله های پوستی براق و طلایی بگیرد.

اکنون ، یک تیم در مرکز حسگرهای پوشیدنی UC سن دیگو یک پچ برچسبی پوست ایجاد کرده اند که ترکیبی از سنسورهای الکتروشیمیایی برای الکل ، کافئین ، گلوکز و لاکتات با یک سنسور مبتنی بر سونوگرافی است که فشار خون را در اعماق بدن کنترل می کند. نویسندگان گفتند ، این اولین دستگاه پوشیدنی ردیاب سیگنال های قلب و سطح بیوشیمیایی است که در مجله Nature Biomedical Engineering معرفی می شود.

Sheng Xu ، یکی از مهندسان نانو UCSD ، گفت: “به طور معمول ، این دو نوع سیگنال به طور جداگانه توسط دستگاه های مختلف کنترل می شوند.” “با پر کردن شکاف بین این دو ، می توانیم دید جامع تری از آنچه در بدن انسان می گذرد ، بدست آوریم.”

وصله چسبنده می تواند به پزشکان کمک کند تا بیماران را از به جهت همه گیر COVID-19 از راه دور کنترل کنند زیرا افراد می خواهند از ویزیت های حضوری جلوگیری کنند. جوزف وانگ ، مدیر مرکز UCSD ، می گوید: این همچنین می تواند افراد داخل خانه را قادر به اندازه گیری فشار خون ، دیابت یا سایر شرایط پزشکی بدون هیچ ناراحتی بکند.

وی اضافه کرد: تیم انتظار دارد که این پچ توسط گروه های ورزشی و نظامی برای نظارت بر ورزشکاران و سربازان مورد استفاده قرار گیرد و هم اکنون این پوشیدنی در حال کار با کمپانی پپسی برای اندازه گیری اثرات غذایی محصولات غذایی است.

برای بیش از یک دهه ، آزمایشگاه Wang در حال تولید مجموعه ای از سنسورهای بی سیم و انعطاف پذیر است که از الکترودهای چاپ شده برای حس مواد شیمیایی روی پوست استفاده می کنند. یکی از این سنسورها پس از تحریک عرق، لاکتات ، الکل و کافئین را تشخیص می دهد و دیگری با عبور جریان ملایم الکتریکی از سطح پوست برای استخراج مایعات ، گلوکز موجود در خون را دقیقاً در زیر پوست اندازه گیری می کند.

در سال 2018 ، تیم Xu یک پچ قابل خمش ساخت که از مجموعه ای از “جزایر” الکترونیکی متصل شده توسط سیم های فنر شکل برای تولید امواج اولتراسوند استفاده می کرد. این سونوگرافی ها می توانستند پویایی رگ خونی ضربان دار تا عمق چهار سانتی متر زیر پوست را تشخیص و ثبت کنند ، بنابراین فشار خون و ضربان قلب را به طور غیر تهاجمی اندازه گیری می کردند. فشار خون با وجود اینکه یک علامت حیاتی مهم است ، مدت مدیدی است که در پوشیدنی ه برای عموم وجود ندارد زیرا به اندازه گیری نیروهایی در زیر پوست نیاز دارد و بیشتر حسگرهای بهداشتی مصرف کننده فقط سیگنال های سطحی را تشخیص می دهند.

وانگ گفت: “ما به پیشنهاد مشترکی رسیدیم که دو تکنیک کاملا متفاوت را با یک خال کوبی ترکیب کنیم.” Xu گفت ، بزرگترین چالش در ترکیب حسگرهای مختلف از بین بردن تداخل متناوب است که می تواند اختلالاتی را به سیگنال ها وارد کند.

نسخه اولیه که در مقاله توضیح داده شده است توسط کابل های انعطاف پذیر به کامپیوتر و منبع تغذیه متصل می شود ، اما این گروه در تلاشند تا این کابل ها را حذف کنند و انرژی مورد نیاز پچ را کاهش دهند. تیم امید وار است که این پوشیدنی در تولید انبوه آنقدر کم هزینه باشد که پس از مصرف آن را دور انداخت.

پیام بگذارید