روسیه و چین ایستگاه فضایی روی ماه می‌سازند

by ناصر. ش
۰ comment
روسیه و چین ایستگاه فضایی روی ماه می‌سازند

سازمان فضایی فدرال روسیه، روسکوسموس (Roskosmos)، روز چهارشنبه ۲۰ اسفند (۱۰ مارس) از امضای توافقنامه‌ای با سازمان ملی فضایی چین خبر داد که بر اساس آن دو کشور اقدام به ساختن یک ایستگاه فضایی مشترک بر روی کره ماه می‌کنند.

قرار است این ایستگاه برای تحقیقات تجربی در سطح و یا در مدار ماه ایجاد گردد و همه کشورهای علاقمند و شرکای این دو کشور می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

دیمتری روگوسین، رئیس روسکوموس ضمن یک کنفرانس ویدیویی با همتای چینی‌اش ژانگ کیژان گفته است که از این ایستگاه برای تحقیقات در کره ماه استفاده خواهد شد. همچنین هواپیماهای بدون سرنشین نیز برای اکتشافات در سطح ماه به کار گرفته خواهند شد.

درباره زمان افتتاح این ایستگاه و هزینه‌های آن اطلاعاتی داده نشده است. از دید کارشناسان فضایی ماموریت‌های مریخ و ماه در سال ۲۰۲۱ بسیار مهم و هیجان‌انگیز است.

banner

روسیه ظاهرا در تلاش است تا با این توافقنامه در سفرها و تحقیقات فضایی خود را به ایالات متحده و چین برساند. تاکنون فقط ایالات متحده موفق به فرود بر ماه شده است. با این حال اتحاد جماهیر شوروی سابق چندین کاوشگر بدون سرنشین را به مدار زمین فرستاده بود.

چین اولین مأموریت فضایی خود را در سال ۲۰۱۳ انجام داد و در سال ۲۰۱۸ اولین کشوری بود که یک روبات کاوشگر را به ماه فرستاد. اداره فضانوردی چین در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که قرار است در ده سال آینده ایستگاه فضایی خود را در قطب جنوب ماه ایجاد کند.

جمهوری خلق چین امسال موفق شد یک ماموریت مریخ را نیز انجام دهد. این کشور میلیاردها دلار در برنامه فضایی خود سرمایه گذاری کرده است. فضا به عرصه جدی رقابت تبدیل است.  روسیه با ایالات متحده و سایر کشورها در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) همکاری دارد.

همکاری بین ناسا و روسکوموس ممکن است طی چند سال آینده پایان یابد. روسیه پس از آنکه شرکت فضایی خصوصی آمریکا (SpaceX) برای اولین بار فضانوردان را به این ایستگاه فضایی برد، انحصار خود را در پروازهای سرنشین دار به ISS از دست داد.

در سال‌های اخیر تلاش‌های بین‌المللی برای ماموریت‌هایی به ماه دوباره افزایش یافته است. کشورهایی مانند هند و اسرائیل نیز ماموریت‌های بدون سرنشین به ماه را آغاز کردند. آژانس فضایی آمریکا ناسا می‌خواهد حداکثر تا سال ۲۰۲۴ دوباره فضانورد به ماه بفرستد. به گفته روگوسین روسیه از سال ۲۰۲۸ ماموریت‌های سرنشین دار به ماه انجام می‌دهد.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi