رونمایی سامانه هوشمند تشخیص دقیق و حساس کرونا

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش تماس نیوز ،از زمان شیوع بحران کرونا در کشور تا کنون فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری خستگی‌ناپذیر در میدان جنگ و مبارزه با این ویروس در تلاش هستند تا با دستاوردها و ایده‌های جدید خود امید را به زندگی‌ها هدیه دهند. چرخه فعالیت این زیست بوم از تولید ماسک و تجهیزات هر روزی که گذشت تکمیل تر شد و امروز نیز شاهد رونمایی از محصولی در این حوزه هستیم. آن هم محصولی استراتژیک که در عرصه بین‌المللی برای تشخیص سریع بیماری کرونا با دقت بالا، بی نظیر است. دانش‌بنیان‌ها با اقدامات خود در این میدان مبارزه نشان دادند که تبلور «جهش تولید» رخ داده است.

 سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این مراسم با بیان اینکه شرکت‌های دانش بنیان در خط مقدم این میدان مبارزه با فعالیت و دستاوردهای خود از پزشکان، پرستاران و کادر درمان پشتیبانی می‌کنند گفت: زیست بوم خوبی در حوزه زیست فناوری در سال‌های اخیر در کشور شکل گرفته است. در این شرایط بحرانی، فعالیت این زیست بوم به کمک مان می‌آید و اکنون نتیجه و ثمره این فعالیت ها را برداشت می‌کنیم. زیست بوم نوآوری و فناوری در دوره شیوع کرونا اتفاقاتی خوبی را در کشور رقم زد. مجموعه‌های فعال در آن مانند مراکز علمی، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان همه به میدان آمدند و با تلاش شبانه روزی امید را در جامعه زنده کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری رونمایی این دستگاه را از اتفاقات خوب زیست بوم فناوری و نوآوری دانست و گفت: ۲ ماه است که کشور درگیر بیماری است و به خوبی توانستیم آن را مدیریت کنیم که همه این اتفاقات خوب، حاصل سرمایه گذاری‌ها روی این زیست بوم است. همانطور که در تولید کیت تشخیص پیشرفت داشتیم ، حال با این فناوری جدید با استفاده از هوش مصنوعی روش جدیدی را برای تشخیص بیماری کرونا گسترش دادیم. روشی که در مراحلی از بیماری از کیت هم دقیق‌تر است. این خود نگاهی جدید به تشخیص را نشان می‌دهد. این اقدام دستاوردی دیگر همراه با ارائه راه حل‌های نوآورانه شرکت‌های دانش بنیان است.

 بر اساس این گزارش، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف گرد هم جمع شده اند و با تشکیل تیم «آی مد» در مسیر توسعه فناوری و دانش قرار گرفته‌اند. آنها با همکاری اساتید برجسته هوش مصنوعی و علوم پزشکی کشور و حمایت مرکز نوآوری پژوهشکده فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف موفق به توسعه سامانه‌ای هوشمند به عنوان دستیار متخصصان رادیولوژی شده اند که سرعت و دقت تشخیص بیماری را افزایش می‌دهد.

banner

سامانه تشخیص پنومونی (ذات الریه) COVID 19 ناهنجاری‌هایی که در مراحل ابتدایی در تصاویر سی تی اسکن دیده نمی‌شود را تشخیص می‌دهد و حجم ناحیه عفونی را محاسبه می‌کند.

 ۲۵۰ هزار کیت تشخیص تا پایان فروردین ماه آماده تحویل است

ستاری گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با کرونا و دستاوردهای آن ارائه و ادامه داد: تا پایان فروردین ماه دو شرکت دانش بنیانی که برای کیت‌های تشخیص کرونا تایدیه دریافت کردند ۲۵۰ هزار کیت آماده تحویل داشته باشند. البته تحویل آنها آغاز شده است. همچنین به ظرفیت تولید هفته‌ای ۱۰۰ هزار کیت تشخیص در هفته رسیده ایم. به تازگی نیز یکی از شرکت‌ها تست‌های مربوط به کیت‌های نشخیص سریع را با موفقیت انجام داده است. در زمینه تولید کیت‌های تشخیص فوری چندساعته، نیز شاهد اقدامات خوبی هستیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین بیان کرد: دو شرکت دانش بنیان نیز ساخت دستگاه‏ ونتیلاتور را انجام می‌دهند. این دستگاه یکی از مشکلات کشورهای مختلف است که در کشور ما هیچ بیماری به خاطر این دستگاه و این نوع تجهیزات پزشکی دچار مشکل نشد. این شرایط خوب در دوره بحران را به سبب تلاش شرکت‌های دانش بنیان است که از زمان شیوع بیماری و حتی تعطیلات بی وقفه فعالیت کرده اند.

 رییس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات لازم برای مبارزه با این بیماری داخلی‌سازی شده است، گفت: اهمیت این اقدام در این بحران است که حتی نمی توان ماسک را وارد کرد. حجم بسیاری از شرکت‌های دانش بنیان در حوزه‌های تجهیزاتی در حال فعالیت هستند. در حوزه دارویی هم داروها در داخل تهیه می ‎شود. همچنین صدها کارآزمایی بالینی با توجه به جدید و ناشناخته بودن ویروس در حال انجام است. پس این زیست بوم با فعالیت خود به کشور در بحرانی ترین شرایط، کمک کرده است به گونه‌ای که نیاز به واردات تجهیزات خاصی نداریم. البته کمبودهایی در حوزه ماسک وجود دارد . شرکت‌های فناور در این حوزه در حال ساخت ده ها خطوط تولید ماسک بیمارستانی و N95  هستند. در چند روز آینده تعدادی از این خطوط به بخش خصوصی ارائه داده می‌شود. گرچه ظرفیت تولید ماسک نسبت به ابتدای بحران ۴ برابر شده است اما نیاز به افزایش آن وجود دارد.

 سامانه هوشمند ایران‌ساخت در تشخیص و درمان کرونا؛ بی بدیل در کیفیت

همچنین در ادامه این مراسم حمیدرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان تهران گفت: در این شرایط بحرانی و شیوع بیماری شاهد ارائه دستاوردهایی بزرگ از شرکت‌های دانش بنیان و با همت محققان کشور هستیم که با حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری زمینه توسعه آنها فراهم شد.

وی ادامه داد: رونمایی از این سامانه نیز اقدامی دیگر برای رفع بخشی از نیاز کادر درمانی محسوب می‌شود. این رونمایی نتیجه فعالیت بین رشته ای است. در حال حاضر سی تی اسکن موثرترین و کاراترین روش غربالگری محسوب می‌شود و بالاترین میزان از اثر بخشی و دقت را برای تشخیص بیماری دارد. سامانه تشخیص پنومونی (ذات الریه) COVID ۱۹ از حد بالای حساسیت و اختصاصی بودن برخوردار است و می تواند همچون یک دستیار رادیولوژیست به پزشک کمک کند. محققان کشور از فناوری هوش مصنوعی و یادگیری ژرف برای توسعه آن بهره بردند.

 زالی همچنین گفت: این نرم افزار می‌تواند به عنوان یک تکنیک پزشک از راه دور نیز کمک کننده باشد. همچینین در برخی سی تی اسکن‌ها تغییرات ظریف و کم ممکن است با چشم دیده نشود اما سامانه آن را شناسایی می‌کند. البته این سامانه امکان حجم سنجی ابعاد ضایعه ریوی را فراهم می‌کند. همچنین از نظر کیفیت این دستگاه استثنایی در دنیا است.

 در ادامه حمیدرضا ربیعی سرپرست تیم تحقیقات آی مد درباره این سامانه توضیحاتی ارائه داد و گفت: با توجه به شیوع جهانی کرونا اقدامات تشخیصی مرحله مهمی در این بیماری است که راه‌های گوناگونی برای آن وجود دارد. اما آنچه در دنیا اثبات شده است نشان می ‌دهد سی تی اسکن قفسه سینه بهترین روش تشخیصی است. در این زمینه کشور چین و محققان استنفورد فعالیت‌های مناسبی انجام داده‌اند. ارزشمندترین فعالیت ما در راه اندازی این سامانه تجربه راهکارهای کار تیمی بود. محققان دانشگاه‌های علوم پزشکی با گرد هم آمدن و فعالیت تیمی ظرف مدت یک ماه ایت سامانه را راه اندازی کردند که از نظر دقت و حساسیت در دنیا بی نظیر است.

ربیعی در ادامه گفت: این سیستم برای دانشگاه با بیمارستان خاصی راه اندازی نشده است . برای طراحی سامانه از تصاویر سی تی اسکن ۳ گروه افراد سالم، موارد مثبت کرونا و افراد با بیماری دیگر استفاده شد و با استفاده از هوش مصنوعی آموزش سیستم انجام شد. همچنین پیش پردازش تصاویر از بیمارستان‌های مختلف اقدامی دیگری بود که در این راستا انجام شد.

زیست بوم فناوری و نوآوری به فعالیت های مبارزه با کرونا شتاب بخشید

پرویز کرمی دبیر کمیته مبارزه با کرونا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از اقدامات این معاونت در مقابله با ویروس کرونا با بیان اینکه این معاونت از همان روزهای نخست شیوع کرونا فعالیت خود را برای ساخت تجهیزات پزشکی، ماسک، ونتیلاتور، کیت و سایر تجهیزات دانش بنیان آغاز کرد، گفت: زیست بوم فناوری و نوآوری همزمان با شیوع کرونا در کشور به کمک کادر پزشکی و درمانی آمد و با اقدامات خود به فعالیت‌های این حوزه شتاب داد.

رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری رییس جمهوری، ضمن تشکر از اهالی رسانه و خبرنگاران، صدا و سیما، خبرگزاری ها و شبکه های اجتماعی، گفت: این پویش راه افتاده بدون همکاری و حمایت اصحاب رسانه راه به جایی نمی‌برد.  جراید، رسانه‌ها، شبکه های اجتماعی، خبرنگارها و خبرگزاری‌ها دوشا دوش تیم پزشکی و فناوران و تولیدکنندگان در این مدت تلاش کردند و با پیشگیری از انتشار شبه علم ها و شایعات به آگاهی بخشی و اطلاع رسانی درست به جامعه کمک کردند.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi