ستاره شناسان “سیگنال جذاب” را از پروکسیما قنطورس را دریافت کرده اند

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

به گزارش گاردین ، ​​محققان هنوز در حال تهیه مقاله ای درباره این کشف هستند و داده ها به اطلاع عموم نرسیده اند. اما گزارش شده است که این سیگنال پرتویی باریک از امواج رادیویی ۹۸۰ مگاهرتز است که در آوریل و مه ۲۰۱۹ در تلسکوپ پارکز در استرالیا شناسایی شده است.

تلسکوپ پارکس بخشی از پروژه ۱۰۰ میلیون دلاری Breakthrough Listen برای شکار سیگنال های رادیویی از منابع تکنولوژیکی فراتر از منظومه شمسی است. سیگنال ۹۸۰ مگاهرتز یک بار ظاهر شد و دیگر هرگز شناسایی نشد. این فرکانس از آن جهت مهم است که همانطور که ساینتیک آمریکن اشاره می کند ، باند امواج رادیویی معمولاً فاقد سیگنال های صنایع دستی و ماهواره های ساخته شده توسط انسان هستند.

دستیابی به موفقیت شنیدن سیگنال های رادیویی غیر معمول در همه زمان ها – بین منابع زمینی ، خروجی رادیوی طبیعی خورشید و منابع طبیعی فراتر از منظومه شمسی یک راه تازه ای را در کشف ناشناخته ها باز می کند.

اما به نظر می رسد که این سیگنال مستقیماً از سیستم پروکسیما قنطورس آمده است و فقط ۴.۲ سال نوری از زمین فاصله دارد. حتی شگفت آورتر: گزارش شده است که سیگنال در حین مشاهده اندکی جابجا شده است ، به شکلی که شبیه تغییر ناشی از حرکت یک سیاره است. پروکسیما قنطورس دارای یک جهان سنگی شناخته شده ۱۷ درصد بزرگتر از زمین و یک غول گازی شناخته شده است.
گاردین به نقل از یک منبع ناشناس با دسترسی آشکار به داده های موجود در این سیگنال گفت: “این اولین مورد جدی برای ارتباطات بیگانه از زمان” Wow! Signal “است ، یک سیگنال رادیویی معروف که در سال ۱۹۷۷ کشف شد و همچنین شبیه یک علامت فنی بود.

banner

اما گاردین گوشزد کرد که این سیگنال “به احتمال زیاد ریشه ای زمینی هم دارد.”

صوفیا شیخ از دانشگاه ایالتی پن ، که تجزیه و تحلیل سیگنال دستیابی به یک موفقیت را گوشزد می کند ، هیجان خود را در مورد آن مخفی نکرده و ابراز می کند: “این هیجان انگیزترین سیگنالی است که ما در پروژه Breakthrough Listen پیدا کرده ایم.

یک چالش ذاتی در جستجوی ارتباطات بیگانه این است که هیچ کس نمی داند چگونه بیگانگان ممکن است با ما ارتباط برقرار کنند و هیچ کس از همه منابع طبیعی بالقوه امواج رادیویی در جهان اطلاع درستی ندارد. بنابراین وقتی سیگنالهایی می رسد که حتی به طرز قابل قبولی به نظر تکنولوژیکی بوده و با توضیحات طبیعی ساده ای همراه نیستند ، جستجوی بیگانگان وسوسه انگیز خواهد بود.

تاکنون هیچ داده ای در مورد این سیگنال عمومیت ندارد و احتمالاً حتی وقتی علنی شود هیچ پاسخ قانع کننده ای نخواهد داشت.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi