سرمایه‌گذاری ۲.۵ میلیارد تومانی روی ۵ کسب‌وکار نوین، دستاورد اصلی رویداد «۱۰۰ استارت‌آپ»

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
100 استارت آپ

به گزارش تماس نیوز، محمد یاراحمدی، مدیر روابط عمومی ۱۰۰ استارت‌آپ در نشست خبری این رویداد بیان کرد: اصلی‌ترین رسالت ۱۰۰ استارت‌آپ این بوده که جلوی فروریختن لایه‌های بذری را به‌دلیل بالا رفتن ریسک سرمایه‌گذاری بگیریم.

وی با اشاره به اینکه باید در لایه بذری بر روی تیم، سرمایه‌گذاری و تمرکز کرد، گفت: باید بدانیم که شرایط ما با سیلیکون‌ولی متفاوت است. ما بازار و منابع مالی نداریم و باید در سرمایه‌گذاری صبر ما بیشتر باشد. اگر لایه بذری ضعیف باشد، استارت‌آپ‌های کمتری رشد می‌کنند و این احساس به دیگر استارت‌آپ‌ها هم منتقل می‌شود و انگیزه و اشتیاق از آن‌ها گرفته خواهد شد.

مدیر روابط عمومی ۱۰۰ استارت‌آپ افزود: ما بخش زیادی از همکاری خود را با نهاد‌های حقیقی گذاشته‌ایم نه حقوقی و می‌خواهیم به آن‌ها تکیه کنیم. همچنین با تعاملی که با صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شتابدهنده‌ها داشتیم، اتفاق‌های خوبی رقم خورد. بدین ترتیب می‌خواهیم تیم‌های درون شتابدهنده‌ها بر روی ۱۰۰ استارت‌آپ هم فعالیت کنند تا از این طریق ریسک صندوق‌های سرمایه‌گذاری پایین بیاید و بخشی از بذرمایه‌ها وارد شتابدهنده‌ها شود و آن‌ها هم فعال شوند.

یاراحمدی با اشاره به گذشت شش ماه از شکل‌گیری ۱۰۰ استارت‌آپ، گفت: از برنامه‌های اصلی ما این است؛ تیم‌هایی که از فرایند سرمایه‌گذاری کنار گذاشته شده‌اند را دوباره به این فرایند بازگردانیم تا برای آن‌ها دوره‌های آموزشی و مشاوره در سال آینده برگزار کنیم.

banner

۴ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در ۶ ماهه دوم سال ۱۳۹۸

مدیر روابط عمومی ۱۰۰ استارت‌آپ در ادامه توضیح داد که در سکوی پرتاب آذرماه از بین حدود ۱۵۰ درخواست، ۲۰ استارت‌آپ به داوری نهایی رسیدند. از این تعداد پنج استارت‌آپ ابر پزشکی با هم‌سرمایه‌گذاری اسمارت‌آپ، فن‌آسا با هم‌سرمایه‌گذاری تریگ‌آپ، مدوپد با راهبری محمدحسین حمیدی، اسمارت مدیکو با هم‌سرمایه‌گذاری شتابدهنده هلثیو و دست به رنگ با هم سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذار فرشته، سرمایه‌گذاری شدند. تاکنون مجموعا دو و نیم میلیارد تومان بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که تا پایان سال ۱۳۹۸ این رقم به چهار میلیارد تومان می‌رسد.

یاراحمدی در رابطه با تکمیل شیوه‌های سرمایه‌گذاری گفت: امروز ۱۰۰ استارت‌آپ برای تامین بذرمایه با هم‌سرمایه‌گذاری دیگر صندوق‌های جسورانه و سندیکا‌های سرمایه‌گذاران فرشته (مانند کارایا) و همکاری جمع‌سپاری‌ها (مانند نیک‌استارتر) و شتابدهنده‌ها عمل می‌کند. این مدل به ما اجازه می‌دهد که علاوه بر تامین بذرمایه بالاتر از چک‌سایز اختصاصی ۱۰۰ استارت‌آپ و بیشتر از یک میلیارد تومان، ریسک سرمایه‌گذاری باقی نهاد‌ها مانند صندو‌ق‌های جسورانه خصوصی، شتابدهنده‌ها و سرمایه‌گذاران فرشته را پوشش دهیم و در عین حال نهاد‌های بیشتری را در ۱۰۰ استارت‌آپ و رسالت فعال‌سازی لایه بذری شریک کنیم. در حال حاضر برای هم‌سرمایه‌گذاری در ارتباط نزدیکی با اسمارت‌آپ، کارایا، آمن، تریگ‌آپ و بهمن هستیم.

۷ و ۸ اسفندماه، رویداد سکوی پرتاب زمستان و هم‌نشینی‌های «نشونی»

وی با اشاره به رویداد سکوی پرتاپ که قرار است هفتم و هشتم اسفند برگزار شود، گفت: ما ۷۸ تیم را در روز‌های ۷ و ۸ اسفند و رویداد داوری فصلی سکوی پرتاب با همکاری راهبران ارشد و مجموعه‌های سرمایه‌گذاری داوری می‌کنیم. تفاوت این دور از سکوی پرتاب این است که ما مجموعه‌های هم‌سرمایه‌گذار را به طور جدی‌تری در داوری دخیل کرده‌ایم و در صورت ابراز تمایل آن‌ها به هم‌سرمایه‌گذاری روی تیم‌ها فرایند‌های بررسی بعدی را به آن‌ها واگذار خواهیم کرد و ۱۰۰ استارت‌آپ منابع خود را برای کاهش ریسک آن‌ها اهرم خواهد کرد.

مدیر روابط عمومی ۱۰۰ استارت‌آپ افزود: مجموعه‌هایی که تاکنون برای حضور در رویداد اعلام آمادگی کرده‌اند ادونچرز، اسمارت‌آپ، هم‌آوا، وی‌سی شریف، شناسا، کارایا، فینتک بانک انصار، توسعه کارآفرینی بهمن و صندوق‌های استان یزد، استان خراسان و دانشگاه تهران هستند.

این رویداد در «باهمستان ۱۰۰ استارت‌آپ» برگزار خواهد شد، یاراحمدی در همین رابطه گفت: همزمان با آن در همان مکان اولین رویداد «نشونی» را نیز برگزار خواهیم کرد. «نشونی» فرصتی است تا بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها از نزدیک با راهبران، افراد شاخص زیست‌بوم و افراد موثر حاکمیتی و دولتی زیست‌بوم ارتباط داشته باشند و برای رشد کسب‌وکار خود راهنمایی یا کمکی کسب کنند.

وی اظهار داشت: البته برگزاری رویداد‌های هم‌نشینی یکی از مدل‌های فعالیت «نشونی» خواهد بود. حضور در این هم‌نشینی محدود به ۷۸ تیم تحت داوری نیست و باقی استارت‌آپ‌ها نیز می‌توانند از روز‌های آینده برای حضور در این بخش رویداد ثبت‌نام کنند.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi