سفر هوایی در حال حاضر چقدر خطرناک است؟ یک مدل ابر رایانه جدید پاسخ می دهد.

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر

حتی در مواقعی که با یک بحران بهداشت عمومی مواجه نیستیم، مسافرت با هواپیما به نظر یک راه مطمئن برای بیمار به نظر می‌رسد. تعداد زیادی از افراد را در محفظه بسته ای در آسمان قرار دهید، یک یا دو ویروس مختلف را اضافه کنید، سپس هوای بازیابی شده را برای مدت‌زمان سفر تنفس کنید، و نتایج احتمالی دقیقا به معنای به خطر افتادن سلامتی است. اما چقدر احتمال دارد که شما یک ویروس را در یک هواپیما قرار دهید؟ و چه مراحلی را می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید؟

اخیراً این سؤالات مورد توجه تجربی و الگوسازی رایانه ای توسط محققان گروه علوم کامپیوتر در دانشگاه فلوریدا غربی قرار گرفته است. کار آنها با آنچه که “مدل های دینامیکی عابر پیاده” نامیده می شود می‌تواند به کاهش خطر گسترش بیماری در هواپیماها کمک کند. مشروط بر اینکه این پند و اندرز به عمل آید.

اشوک سرینیوازان، یک استاد دانشکده علوم کامپیوتر فلوریدا، به دیجیتال ترندز گفت: ” ما می‌توانیم با در نظر گرفتن حرکت هر فرد در یک جمعیت، تغییرات ظریفی در الگوهای حرکتی انسان، ایجاد کنیم تا فاصله اجتماعی بدون جلوگیری از حضور آنان در اجتماعات حفظ شود.”

این تیم با استفاده از ابر رایانه Frontera در مرکز محاسبات پیشرفته تگزاس (TACC) ، مدل هایی را که برگرفته از زمینه نسبتاً جدید دینامیکی عابران پیاده است ، برای تحلیل حرکت مردم اجرا کردند. این مدل ها به آنها امکان می دهند حرکات افراد را متناسب با یکدیگر بسنجند تا ببینند فرد مبتلا به لحاظ نظری به چه افرادی نزدیک می شود. بنابراین می توان از این روش برای تخمین شیوع عفونت در اجتماع استفاده نمود.

banner
Srinivasan توضیح داد که اگر افراد مایل به صرف چند دقیقه بیشتر در فرآیند پرواز باشند، می‌توانند خطر گسترش آلودگی را به طور قابل‌توجهی کاهش دهند. این تنها یافته محققان نبود.
Srinivasan ادامه داد: ما دریافتیم که استفاده از چندین هواپیماهای کوچک به استفاده از یک هواپیمای بزرگتر ترجیح داده می‌شود . با این حال، می‌تواند به عنوان یک جایگزین برای ممنوعیت مسافرت هوایی در نظر گرفته شود. گروه ما همچنین نشان داد که تغییرات در صف‌های، مانند صف‌های امنیتی و حفظ پروتکل فاصله گذاری اجتماعی در فرودگاه‌ها، می‌تواند خطر عفونت را تا ۷۵ درصد کاهش دهد.”

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi