اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

شبکه های نوری قابل برنامه ریزی، سوپرکامپیوتر ها را 100 برابر سریعتر می کنند

0

تصور کنید که می توانید کل کتاب را در یک ثانیه بخوانید ، اما فقط در طی یک دقیقه صفحات را به صورت جداگانه دریافت می کنید. این همان مشکلات ابر رایانه امروزی است.

پردازنده های ابر رایانه می توانند حجم عظیم داده ها را در هر ثانیه کنترل کنند ، اما جریان داده ها بین پردازنده و زیر سیستم های رایانه ای تقریباً به همین اندازه کارآمد نیست و ایجاد یک گلوگاه انتقال داده کار را سخا می کند. برای پرداختن به این مسئله ، گروهی از محققان طرحی را آماده کرده اند که شامل شبکه های قابل تنظیم مجدد به نام FLEET است – که به طور بالقوه می تواند سرعت انتقال داده را 100 برابر کند. طرح اولیه ، به عنوان بخشی از پروژه “سخت DARPA” ، در مطالعه ای که در تاریخ 30 آوریل در محاسبات اینترنتی IEEE منتشر شده است ، توصیف شده است.

کارت های رابط شبکه از اجزای سخت افزاری حیاتی هستند که کامپیوترها را به شبکه ها متصل کرده و انتقال داده ها را تسهیل می کنند. با این حال ، این مولفه ها از نظر سرعت مدیریت داده ها، از پردازنده های رایانه ای بسیار عقب ترند.

ست روبرتسون ، دانشمند ارشد تحقیقات از آزمایشگاه های پراتون (که قبلاً پرسپکتا نام داشت) توضیح می دهد: “پردازنده ها و شبکه های نوری با سرعت Terabits در ثانیه (Tbps) کار می کنند ، اما رابط های شبکه [فعلی] که برای انتقال داده ها به داخل و خارج استفاده می شوند ، معمولاً در گیگابیت بر ثانیه محدود شده اند و این محدودیت، سرعت ابر رایانه را در ورود و خروج اطلاعات محدود می کند.

بخشی از راه حل تیم وی، توسعه کارتهای رابط شبکه نوری (O-NIC) است که می تواند به سخت افزار رایانه موجود متصل شود. در حالی که کارتهای رابط شبکه سنتی معمولاً دارای یک پورت هستند ، O-NIC های تازه طراحی شده دارای دو پورت هستند و می توانند از انتقال داده ها در میان انواع مختلف زیرمجموعه های رایانه پشتیبانی کنند. O-NIC ها به سوئیچ های نوری متصل هستند ، که به سیستم اجازه می دهد تا جریان سریع داده ها را در صورت لزوم مجدداً پیکربندی کند.

فرد داگليس ، يكی از دانشمندان ارشد تحقيقات از آزمايشگاه های پراتون و محقق اصلی FLEET ، توضيح می دهد: “اتصالات را می توان قبل يا هنگام اجرا اصلاح كرد تا با دستگاه های مختلف مطابقت داشته باشد.” او این مفهوم را به پله بزرگ مشبک در مدرسه هاگوارتز سری هری پاتر تشبیه می کند. او می گوید: “راه پله هاگوارتز را تصور كنید كه همیشه همانطور كه ​​برای راه رفتن در محلی جدید لازم بود ظاهر می شوند.”

برای پشتیبانی از قابلیت تنظیم مجدد ، محققان برنامه ریز نرم افزاری جدیدی را طراحی کرده اند که بهترین پیکربندی را تعیین می کند و جریان داده را متناسب با آن تنظیم می کند. داگلس تأكید می كند: “از نظر نرم افزاری ، برنامه ریز كه واقعاً می تواند از این انعطاف پذیری استفاده كند ، برای تحقق بخشیدن به پیشرفت های عملیاتی كه انتظار داریم ضروری است.” “طیف گسترده ای از توپولوژی ها می تواند باعث ایجاد ده ها ترابایت داده در پرواز در یک لحظه خاص شود.”

توسعه FLEET هنوز در مراحل اولیه است. طراحی اولیه برنامه های O-NIC و برنامه ریز نرم افزاری در اولین سال از آنچه پیش بینی می شود یک پروژه چهار ساله باشد ، به دست آمد. اما پس از تکمیل ، تیم پیش بینی می کند که سرعت رابط شبکه جدید 12 Tbps بر اساس نسل فعلی (پنجم) PCIe (یک استاندارد رابط که کارت های شبکه رابط و سایر دستگاه های جانبی با کارایی بالا را به هم متصل می کند) و ممکن است سرعت با نسل های جدیدتر PCIe به بالاتر برسد.

رابرتسون گفت: “وقتی می توانیم ثابت کنیم [FLEET] اهداف عملکردی خود را برآورده می کند ، می خواهیم برای استاندارد کردن رابط های آن تلاش کنیم و ببینیم که فروشندگان سخت افزار سنتی این توپولوژی شبکه بسیار سازگار را به طور گسترده در دسترس قرار می دهند.”

پیام بگذارید