اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

فناوری جدید شبیه سازی های رایانه ای مغز می تواند گویش را در بیماران سکته مغزی بهبود بخشد

در دانشگاه بوستون ، تیمی از محققان در تلاشند تا درک بهتری از نحوه پردازش زبان و گفتار در مغز و چگونگی بهتر توانبخشی افرادی که به دلیل آسیب مغزی ناشی از سکته مغزی ، ضربه یا نوع دیگری توانایی ارتباط خود را از دست داده اند ، داشته باشند. آسیب مغزی این نوع از دست دادن زبان آفازی نامیده می شود ، یک اختلال عصبی طولانی مدت است که در اثر آسیب به بخشی از مغز که مسئول تولید و پردازش زبان است و بیش از یک میلیون نفر در ایالات متحده تأثیر می گذارد ، ایجاد می شود.

0

آقای اسواتی کران ، مدیر آزمایشگاه تحقیقات آفاسیای BU و کالج علوم بهداشت و توانبخشی می گوید: “این یک مشکل بزرگ است.” “این چیزی است که آزمایشگاه ما در تلاش است تا آن را در چندین سطح حل کند.”

طی دهه گذشته ، کران و تیم او مغز را بررسی کرده اند تا ببینند با پیشرفت مهارت های زبانی افراد با گفتاردرمانی ، چگونه این مغز تغییر می کند. اخیراً ، آنها روشهای جدیدی را برای پیش بینی توانایی بهبود فرد حتی قبل از شروع درمان ایجاد کرده اند. در مقاله جدید منتشر شده در گزارش های علمی ، کران و همکارانش در BU و دانشگاه تگزاس در آستین گزارش می دهند که می توانند بهبودی زبان را در بیماران اسپانیایی تبار که انگلیسی و اسپانیایی را روان صحبت می کنند پیش بینی کنند آنها می گویند دستیابی به این موفقیت می تواند تغییراتی در زمینه گفتاردرمانی و بازماندگان سکته مغزی تحت تأثیر آفازی باشد.

کران می گوید: “این [مقاله] از مدل سازی محاسباتی برای پیش بینی نتایج توان بخشی در جمعیتی از اختلالات عصبی که واقعاً کم است استفاده می کند.” کران می گوید ، در ایالات متحده ، احتمال زنده ماندن بازماندگان سکته مغزی اسپانیایی تقریباً دو برابر از سایر گروه های نژادی یا قومی کمتر است ، بنابراین مشکلات بیشتری در دسترسی به توان بخشی زبان دارند. علاوه بر این ، اغلب اوقات گفتاردرمانی فقط به یک زبان در دسترس است ، حتی اگر بیماران در خانه به چندین زبان صحبت کنند ، اولویت بندی اینکه بیمار باید به چه زبانی درمان کند را برای پزشکان دشوار می کند.

کران می گوید: “این کار با این سوال آغاز شد که” اگر کسی در این کشور سکته کرده باشد و [بیمار] به دو زبان صحبت کند ، باید به کدام زبان درمان شود؟ ” “آیا در صورت دریافت درمان به زبان انگلیسی ، احتمال بهبود آنها بیشتر است؟ یا به زبان اسپانیایی؟”

این فناوری از نوع اول خود با استفاده از مدل های پیچیده شبکه عصبی که شبیه سازی مغز یک فرد دوزبانه دارای اختلال در زبان و پاسخ مغز آنها به درمان به زبان انگلیسی و اسپانیایی است ، به این نیازها می پردازد. سپس این مدل می تواند زبان بهینه برای هدف قرار دادن در طول درمان را شناسایی کند و نتیجه را پس از درمان پیش بینی کند که فرد مهارت های زبانی خود را به خوبی بازیابی می کند. آنها دریافتند که این مدل ها اثرات درمانی را به طور دقیق به زبان درمان شده پیش بینی می کنند ، به این معنی که این ابزارهای محاسباتی می توانند ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی را برای تجویز بهترین برنامه توان بخشی ممکن راهنمایی کنند.

کران می گوید: “با توجه به همه گیری بیشتر تشخیص داده می شود که افراد از جمعیت مختلف – اعم از نژاد ، قومیت ، ناتوانی متفاوت ، وضعیت اقتصادی اجتماعی – از سطح [مراقبت های بهداشتی] یکسانی برخوردار نیستند.” “مشکلی که ما در اینجا درصدد حل آن هستیم این است که ، برای بیماران ما ، اختلافات سلامتی در بدترین حالت است ؛ آنها از جمعیتی هستند که ، داده ها نشان می دهد ، دسترسی زیادی به مراقبت ندارند”

به عنوان بخشی از این کار ، تیم در حال بررسی چگونگی بازیابی در یک زبان بر بهبود زبان دیگر است – آیا یادگیری کلمه “سگ” در انگلیسی منجر به یادآوری بیمار کلمه “perro” ، کلمه سگ در اسپانیایی می شود؟

کران می گوید: “اگر دوزبانه هستید ، ممکن است بین زبانها به عقب و جلو بروید ، و آنچه ما در آزمایشگاه خود انجام می دهیم استفاده از آن به عنوان یک قطعه درمانی است.”

آزمایشات بالینی با استفاده از این فناوری در حال انجام است ، که به زودی تصویری حتی واضح تر از چگونگی پیاده سازی بالقوه مدل ها در بیمارستان ها و کلینیک ها ارائه می دهد.

کران می گوید: “ما در حال تلاش برای توسعه برنامه های درمانی مسر هستیم ، اما همچنین سعی می کنیم با بیمار به عنوان یک کل برخورد کنیم.به همین دلیل است که ما عمیقاً به این ناهماهنگی در سلامتی و سلامت عمومی بیمار اهمیت می دهیم.”

منبع مدیا اکسپرس
پیام بگذارید