اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

شناسایی ویروس هایی که به احتمال زیاد عامل همه گیری بعدی خواهند بود

یک ابزار آنلاین جدید، ویروس ها را با توجه به توانایی پرش از حیوانات به افراد و ایجاد بیماری های همه گیری رتبه بندی می کند.

0

ویروس کرونا SARS-CoV-2 جدیدترین عامل بیماری زایی است که از حیوانات به مردم سرایت کرد ، اما صدها هزار ویروس دیگر که در کمین حیوانات هستند ، می توانند تهدید مشابهی باشند. اکنون ، یک ابزار آنلاین جدید ویروس ها را با توجه به پتانسیل پرش از حیوانات به افراد و ایجاد بیماری های همه گیری رتبه بندی می کند.

ابزاری که SpillOver نامیده می شود ، در اصل لیستی از ویروس های حیوانی تازه کشف شده را نشان می دهد که بیشترین تهدید را برای سلامتی انسان ایجاد می کنند. محققان امیدوارند که ابزار  آنها بتواند توسط سایر دانشمندان ، سیاست گذاران و مقامات بهداشت عمومی مورد استفاده قرار گیرد تا ویروس ها را برای مطالعه بیشتر ، نظارت و فعالیت های کاهش خطر از جمله ایجاد واکسن یا داروهای درمانی قبل از شیوع بیماری اولویت بندی کنند.

“SARS-CoV-2 فقط یک نمونه از هزاران ویروس است که در این لیست امکان انتقال از حیوانات به انسان وجود دارد.” دانشگاه کالیفرنیا ، دیویس (UC دیویس) ، در بیانیه ای گفت. “ما نه تنها باید تهدیدهای ویروسی را با بیشترین خطر سرریز قبل از وقوع بیماری همه گیر ویرانگر دیگر شناسایی ، بلکه اولویت بندی کنیم.”

مرتبط: 11 بیماری کشنده (که گاهی اوقات) در میان گونه ها دیده می شود

خطر سرریز شدن
محققان در مقاله ای درباره ابزار SpillOver که روز دوشنبه (5 آوریل) منتشر شد ، نوشتند که حدود 250 ویروس “انسان و دام” شناخته شده اند ، به این معنی که آنها قبلاً از حیوانات به  انسان ساری شده اند و تخمین زده می شود حدود 500000 ویروس بالقوه  وجود داشته باشد. اما هر ویروس به همان اندازه باعث جهش از حیوانات به انسان نمی شود. بنابراین محققان نمره ای “مانند اعتبار” برای ویروس ها به عنوان راهی برای ارزیابی و مقایسه خطرات آنها ایجاد کردند.

برای دستیابی به امتیاز ، این ابزار 32 عامل خطر مرتبط با ویروس و میزبان آن را در نظر می گیرد ، از جمله اینکه ویروس چه گونه هایی از حیوانات را آلوده می کند و تعداد دفعات تعامل انسان با حیوانات وحشی در مناطقی که ویروس شناسایی شده است.

سپس ، محققان از این ابزار برای رتبه بندی 887 ویروس حیات وحش بر اساس خطر سرریز آنها استفاده کردند. (بسیاری از ویروس های موجود در این رتبه بندی به تازگی کشف شده اند ، اما برخی از آنها قبلاً به عنوان انسان و دام شناخته شده اند.)

12 ویروس برتر این لیست ، عوامل بیماریزای مشترک انسان و دام شناخته می شوند که ویروس لاسا در رتبه اول ، SARS-CoV-2 در رتبه دوم و ویروس ابولا در رتبه سوم قرار دارد. (میزبان اصلی حیوان ویروس لاسا موش ها و میزبان اصلی ویروس ابولا خفاش است. میزبان اصلی حیوانات SARS-CoV-2 ناشناخته است ، اما مشخص شده است که ویروس باعث آلوده شدن راسوها ، شیرها و ببرها می شود)

اما با توجه به تهدید وسیع فعلی آن برای سلامتی انسان ، چرا SARS-CoV-2 در رتبه اول قرار نگرفت؟ محققان گفتند که ابزار آنها پتانسیل رویدادهای سرریز در آینده را رتبه بندی می کند. نویسندگان گفتند ، برخی از اطلاعات مهم در مورد SARS-CoV-2 ناشناخته مانده است ، از جمله تعداد گونه های میزبانی که آلوده می کند و با کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ، می تواند در رتبه اول قرار گیرد.

در میان ویروس هایی که هنوز مشترک انسان و دام نیستند ، بر اساس اطلاعات SpillOver ، ویروس برتر ویروس کرونا ویروس 229E (سویه خفاش) است که از همان خانواده ویروسی SARS-CoV-2 است و خفاش ها را در آفریقا آلوده می کند. ویروس معتبر دیگر ویروس کرونا است که PREDICT CoV-35 است و همچنین از خانواده ویروس کرونا است و خفاش های آفریقا و آسیای جنوب شرقی را آلوده می کند.

نویسندگان خاطرنشان کردند که SpillOver یک بستر تأمین منابع عمومی است که به سایر محققان اجازه می دهد تا داده های مربوط به ویروس هایی را که قبلا در لیست قرار گرفته اند یا ویروس هایی را در آینده به لیست اضافه کنند، ممکن است رتبه بندی تغییر کند.

جونا مازت ، استاد دانشکده دامپزشکی UC Davis و یکی از نویسندگان این مطالعه در بیان های گفت: “این ابزار برای شروع یک گفت و گوی جهانی است که به ما امکان می دهد بسیار فراتر از آنچه در گذشته در مورد رتبه بندی ویروس ها فکر می کردیم، با دیدی علمی در زمان واقعی امکان شناسایی زودهنگام تهدیدهای جدید را بدهیم” این می تواند به درک ما از تهدیدات ویروسی کمک کرده و ما را قادر سازد تا قبل از شعله ور شدن بیماری های همه گیر ، خطر سرایت را کاهش دهیم.”

پیام بگذارید