ضریب نفوذ اینترنت سیار کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است

by ناصر. ش
۰ comment
اینترنت

 سید ستار هاشمی در کنفرانس بین‌المللی آموزش مجازی، چالش‌ها و راهکارها در شرایط بحران کرونا در شیراز گفت: با  شیوع کرونا در کشور و نیاز بخش آموزش به زیرساخت‌های ارتباطی مطلوب، از همان ابتدا با اهتمام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرفیت هسته شبکه ملی اطلاعات از ۶۸۰ Gb/s به ۱۸۰۰۰ Gb/s، افزایش یافت.

به گزارش تماس نیوز و به نقل از ایسنا، هاشمی ادامه داد: همزمان برای اینکه توسعه زیرساخت‌های ارتباطی به‌صورت متوازن و همزمان با لایه دسترسی انجام شود، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، با نگاه راهبردی به این موضوع که بیشترین پلتفرم‌ها و تجهیزاتی که برای آموزش‌های الکترونیکی در دنیا کاربرد دارد، موبایل‌های هوشمند هستند، در کنار وزارت صمت، حمایت از تولید گوشی هوشمند داخلی را پیگیری کردیم و سال آینده شاهد اتفاقات خوبی در این بخش خواهیم بود.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به‌واسطه شرایط ناشی از شیوع کرونا و تعطیلی آموزش‌های حضوری در بسیاری از کشورها، مقایسه توزیع آماری استفاده از آموزش‌های آنلاین در کشورهای مختلف دنیا نشان می‌دهد که۷۰ درصد از سهم کل اتفاقاتی که در حوزه آموزش‌های الکترونیکی در دنیا اتفاق افتاده، در سال ۲۰۲۰، بوده است.

هاشمی توجه به مبحث تولید محتوا در آموزش‌های الکترونیکی را حائز اهمیت برشمرد و تاکید کرد: اینکه فقط آموزش‌های سنتی بر بستر آنلاین ارائه شود طبیعتاً باعث به هدر رفتن منابع می‌شود و وقتی در دنیا صحبت از آموزش‌های الکترونیکی می‌شود، آموزش آنلاین نیز از این قاعده مستثنی نیست و ارتقا و بروزرسانی استانداردها در مبحث توسعه سامانه‌ها و پلتفرم‌های آموزشی در کشور باید به شکل جدی مورد توجه قرار گیرد.

banner

او گفت: نگاه پلتفرمی نقش ویژه‌ای در اقتصاد دنیا دارد و مشخصاً اقتصاد دیجیتال را شکل می‌دهد و اگر زیرساخت‌های این پلتفرم‌ها را بررسی کنیم مشاهده می‌کنیم که پلتفرم‌هایی که بر مبنای متن باز در دنیا شکل گرفته‌اند بازار رو به رشدی دارند و می‌توانند نقش کلیدی در توسعه ایفا کنند.

معاون وزارت ارتباطات با بیان اینکه ضریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار کشور به بالای ۹۰ درصد رسیده است، گفت: علی‌رغم اینکه طبق بند دو ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه، تکلیف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد دسترسی برای ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به شبکه ملی اطلاعات تا پایان قانون برنامه ششم توسعه بوده است، اما وزارت متبوع وظایف خود را به انجام تکلیف قانونی محدود نکرده و هم اکنون بالغ بر ۹۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار فارس به اینترنت پرسرعت ثابت و سیار دسترسی دارند.

هاشمی به اقدامات انجام شده برای رایگان سازی ترافیک دانشگاهها هم اشاره کرد و گفت: در گام اول با همکاری وزارت علوم نسبت به شناسایی سامانه‌های آموزش الکترونیکی در کشور اقدام کردیم و در دو ترم گذشته، تعرفه ترافیک سامانه‌های آموزش‌های مجازی کشور رایگان شد اما با توجه به اینکه دانشگاههای کشور در مسیر توسعه بودند و رضایت صد درصدی را در نزد کاربران و بهره‌برداران انتهایی سامانه‌های مذکور، شاهد نبودیم لذا با استفاده از این تجربه و فضای پویای موجود، ارائه بسته‌های هدیه اینترنت دانشجویی با ظرفیت ۶۰GB به دانشجویان و طلاب محترم، در دستور کار قرار گرفت.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi