طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشگاه تربیت مدرس

by ناصر. ش
۰ اظهار نظر
دانشگاه تربیت مدرس

به گزارش تماس نیوز و به نقل پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه تربیت مدرس، در نشست اخیر شورای این دانشگاه ، گزارشی از روند طراحی و پیاده سازی ربات جراحی از راه دور در دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر ارائه شد.

در ابتدای این نشست دکتر فتح الهی معاون پژوهشی دانشگاه با توضیحات کوتاهی درباره این پروژه گفت: این ربات، حاصل کار جمعی گروه مخابرات و گروه مهندسی پزشکی می باشد و از سوی دکتر عروجی، دکتر شرافت و دکتر مکاری اعضای هیات علمی دانشگاه به انجام رسیده است.
در ادامه دکتر مهدی عروجی عضو هیات علمی گروه مهندسی پزشکی – بیوالکترونیک دانشگاه در تشریح پروژه سامانه ربات جراحی از راه دور گفت: این پروژه با همکاری شرکت ارتباطات سیار ایران و دانشگاه تربیت مدرس در بهار ۹۷ تعریف و فاز اولیه آن برای نوزدهمین نمایشگاه بین المللی تلکام آماده و رونمایی شد. این پروژه یک ربات جراحی از راه دور است که در فاز اول، تمرکز آن روی جراحی کرانیوتومی یا برداشتن قسمتی از بافت سخت جمجمه ی انسان است.
وی هدف از این پروژه را کمک به آسیب دیدگانی که در مناطق محروم دچار خونریزی و ضربه مغزی می شوند، دانست و افزود: مطالعات میدانی نشان داده است که بالغ بر نیمی از هموطنان ما که در مناطق دورافتاده و در مکان هایی که به پزشک دسترسی ندارند، دچار خونریزی و یا ضربه مغزی می شوند، جان خود را از دست می دهند. برای این افراد ضرورت دارد که در اسرع وقت، خون ناشی از ضربه و لخته ی ایجاد شده، از مغز خارج شود و در اغلب موارد علت اصلی اینکه افراد جانشان را از دست می دهند این است که به سرعت به مراکز درمانی نمی رسند تا لخته خون خارج شده و فشار از روی مغز برداشته شود.
در ادامه دکتر نادر مکاری درباره نحوه انجام جراحی در بستر شبکه های نسل پنجم اینترنت توضیح داد و گفت: برای انجام این جراحی، شبکه های نسل چهارم پاسخگو نیستند و این جراحی یا باید در بستر ارتباط مخابراتی نقطه به نقطه و یا در بستر نسل پنجم شبکه تلفن همراه G 5 پیاده سازی شود که در بستر G 5 به دلیل نوع طراحی و فناوری جدید آن می توانیم جراحی با اطمینان بالا و بدون تاخیر داشته باشیم.
در ادامه دکتر احمدی ضمن تشکر از تیم تحقیقاتی این پروژه به دلیل انجام فعالیت هایی در مرزهای دانش جهانی، ابراز امیدواری کرد: با توجه به توسعه شبکه های G5 در کشور، این پروژه با سرمایه گذاری بخش خصوصی یا ارگان های مرتبط و ذی نفع به صورت اجرایی به کار گرفته شود.

مطالبی که شاید دوست داشته باشید

پیام بگذارید

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi