با تماس نیوز ،همیشه همه جا باخبر شوید

فناوری تشخیص آنتی بادی از روی پوست

0 3

اغلب اوقات ، پزشکان از نمونه خون برای بررسی نشانگرهای زیستی بیماری استفاده می کنند: آنتی بادی هایی که عفونت ویروسی یا باکتریایی را نشان می دهند ، مانند SARS-CoV-2 ، ویروس مسئول COVID-19 ؛ یا سیتوکین های نشان دهنده التهاب در شرایطی مانند آرتریت روماتوئید و سپسیس دیده می شود. این نشانگرهای زیستی فقط در خون نیستند. همچنین می توان آنها را در محیط مایع متراکمی که سلولهای ما را احاطه کرده است یافت ، اما به وفور کم که تشخیص آنها را دشوار می کند.

مهندسان دانشکده مهندسی مک کلوی در دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس یک پچ میکرونید ساخته اند که می توان آن را روی پوست قرار داد ، نشانگر زیستی مورد علاقه را تنظیم کرد و به لطف حساسیت فوق العاده ای که دارد ، به پزشکان اجازه می دهد تا وجود آن را تشخیص دهند.

این فناوری کم هزینه است ، استفاده از آن برای پزشک یا بیماران آسان است و برای گرفتن خون می تواند نیاز به سفر به بیمارستان را از بین ببرد.

این تحقیق از آزمایشگاه Srikanth Singamaneni ، استاد Lilyan & E. Lisle Hughes در گروه مهندسی مکانیک و علوم مواد ، در تاریخ 22 ژانویه در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شد.

سینگاماننی گفت: این تکه های میکرونیدل علاوه بر هزینه کم و سهولت استفاده ، مزیت دیگری نیز نسبت به خونگیری دارند که شاید برای برخی مهمترین ویژگی باشد: “آنها کاملاً بدون درد هستند.”

یافتن نشانگر زیستی با استفاده از این تکه های میکرونیدل مانند آزمایش خون است. اما به جای استفاده از محلول برای یافتن و تعیین کمیت نشانگر زیستی در خون ، ریز سوزن ها مستقیماً آن را از مایعی که سلول های ما را در پوست احاطه کرده نمونه برداری می کنند ، که به آن مایع میان بافتی پوست (ISF) می گویند. هنگامی که نشانگرهای زیستی شناسایی می شوند – با استفاده از فلورسانس ، میزان و مقدار آنها را نشان داده می شود.

ISF منبع غنی از مولکول های زیستی است ، که به طور عمده مملو از همه چیز است ، از انتقال دهنده های عصبی گرفته تا زباله های سلولی، با این حال ، برای تجزیه و تحلیل نشانگرهای زیستی در ISF ، روش معمول به استخراج ISF از پوست نیاز دارد. این روش دشوار است و معمولاً مقدار ISF قابل دستیابی برای تجزیه و تحلیل کافی نیست. این یک مانع بزرگ برای توسعه فن آوری بیوسنسینگ مبتنی بر میکرونیدل است.

روش دیگر شامل گرفتن مستقیم نشانگر زیستی در ISF بدون نیاز به استخراج ISF است. در چنین شرایطی ، توانایی گرفتن نشانگر زیستی به اندازه کافی برای دیدخ شدن و استفاده از روش سنتی آسان نیست.

اما این تیم یک نوع سلاح مخفی دارد: “فلورمونهای پلاسمونیک” ، یک نانولابر فلورسانس فوق سبک. در مقایسه با نوع فلورسنت سنتی ، وقتی سنجشی با استفاده از فلور پلاسمونیک روی پچ میکرونیدل انجام شد ، سیگنال نشانگرهای زیستی پروتئین مورد نظر حدود 1400 برابر روشن می شود و حتی در غلظت های پایین نیز قابل تشخیص هستند.

منبع مدیکال اکسپرس

این وب سایت برای بهبود خدمات از کوکی ها استفاده می کند. ما تصور مان بر این است که شما با این کار موافق هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید. پذیرفتن ادامه