اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

فیلم “خورشید” ساخته مجید مجیدی در جشنواره اسکار 2021

0

فیلم «خورشید» (با عنوان انگلیسی «Sun Children»)، آخرین ساخته مجید مجیدی به عنوان نماینده ایران در سال ۲۰۲۱ در آکادمی اسکار انخاب شده است تا در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی به رقابت بپردازد. پس از دریافت سه جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر، «فرزندان خورشید» در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شرکت کرد و توانست جایزه فانوس جادویی و جایزه مارچلو ماسترویانی را از آن خود کند.

هیئت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار ۲۰۲۱، شامل محمد علی نجفی، سید جمال ساداتیان، آتیلا پسیانی، کمال تبریزی، سید محمد داودی، نرگس آبیار، فرهاد توحیدی و آنتونیا شرکاء از چند هفته قبل فرایند بررسی آثار را آغاز کرده بود. پیش از اعلام تصمیم نهایی، آنها ۹۰ فیلم را بررسی کرده و ۱۲ اثر را به عنوان فهرست منتخب معرفی کرده بودند. «درخت گردو»، «یلدا، شبی برای بخشش»، «خانه پدری»، «شنای پروانه»، «روزهای نارنجی»، «مردن در آب مطهر»، «کشتارگاه»، «حمال طلا»، «جهان با من برقص»، «تومان» و «مسخره‌باز» در کنار فیلم «خورشید» جزو این فهرست اولیه بودند.

فیلم خورشید

فیلم «فرزندان خورشید» اولین بار در هفتاد و هفتمین دوره فستیوال فیلم ونیز به اکران بین‌المللی درآمد. روح‌الله زمانی، ستاره نوجوان فیلم توانست با دریافت جایزه مارچلو ماسترویانی، بهترین بازیگر جوان این جشنواره لقب بگیرد. جایزه فانوس جادویی، از بخش‌های جنبی جشنواره نیز به مجید مجیدی اهدا شد.

داستان فیلم «خورشید» درباره گروه کوچکی از کودکان است که برای پیدا کردن یک زیرخاکی، مجبور می‌شوند در مدرسه‌ای ثبت نام کنند. مجیدی با این قصه سعی دارد به موضوعاتی همچون کار کودکان، نابرابری و کمبودهای سیستم آموزشی در ایران بپردازد. داستان فیلم اکثر اوقات در لوکیشن‌های محدود، با ترکیبی از بازیگران بزرگسال حرفه‌ای (علی نصیریان و جواد عزتی) و کودکانی که اولین تجربه بازیگری خود را رقم‌زده‌اند، روایت می‌شود. نشریه ورایتی در نقد فیلم «خورشید» گفته که قصه آن بسیار پیچیده‌تر از آثار قبلی مجیدی است اما هنوز هم می‌توان پیوند میان آنها را حس کرد.

«بچه‌های آسمان»، «رنگ خدا»، «باران»، «آواز گنجشک‌ها» و «محمد رسول‌الله» پنج فیلم قبلی مجید مجیدی هستند که به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار فرستاده شدن بودند. از این میان، تنها فیلم «بچه‌های آسمان» (با عنوان انگلیسی «Children of Heaven») در سال ۱۹۹۸ توانسته بود به فهرست نامزدهای اصلی راه پیدا کند.

شمیلا شیرزاد یکی دیگر از بازیگران فیلم «خورشید» است. او کودکی است که از افغانستان به ایران مهاجرت کرده و پیش از این در مترو تهران دست‌فروشی می‌کرد. او که نقش خواهر علی (روح‌الله زمانی) را ایفا می‌کند در جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرده بود اما زمانی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نتوانست در کنار او باشد.

فیلم خورشید

اگرچه فیلم «دایره مینا» در سال ۱۹۷۷ به اسکار ارسال شده‌، اما ایران از سال ۱۹۹۴ (پنجاهمین دوره مراسم اسکار) به طور مرتب آثار خود را برای این آکادمی ارسال کرده است. پیش‌تر دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شده‌اند و این امید وجود دارد که مجیدی پس از کسب نامزدی با فیلم «بچه‌های آسمان»، این بار افتخار بزرگی را برای خود و کشورمان رقم بزند.

پیام بگذارید