اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

لو اوتنس، مخترع نوار کاست درگذشت

لو اوتنس، مخترع نوار کاست در سن ۹۴ سالگی درگذشت. این محصول تنها اختراعی نیست که این مخترع و مهندس هلندی از خود به جای گذاشته است. اوتنس در اختراع و عرضه سی‌دی صوتی نیز سهیم بود.

0

لو اوتنس، مخترع و مهندس هلندی روز ۶ مارس (۱۶ اسفند) درگذشت. خبر درگذشت این مخترع اما چند روز بعد رسانه‌ای شد. او به هنگام مرگ ۹۴ سال داشت. اوتنس در سال ۱۹۲۶ در هلند به دنیا آمد و با توجه به علاقه‌اش به فناوری‌های ارتباطاتی در دوران جنگ جهانی دوم رادیویی ساخته بود تا بتواند برنامه‌های متفقین را گوش کند. نوار کاست که چندین دهه یکی از “ابزارهای اصلی” برای ضبط و پخش صوت بود، از اختراعات مهم اوست.

کاست صوتی نوعی نوار مغناطیسی است که برای ضبط کردن آنالوگ موسیقی و صدا و پخش کردن آن به کار می‌رود. نوار کاست استاندار در سال ۱۹۶۲ میلادی توسط شرکت هلندی فیلپیس اختراع و “کاست فشرده” (Compact Cassette) نامیده شد.

اوتنس پس از انجام پروژه‌ای که حدود ۳ سال طول کشید توانست نوارکاست را به بازار عرضه کند. نوارکاست در آن زمان به خاطر ابعاد کوچکش به سرعت به محبوبیت دست یافت. از آغاز دهه هفتاد میلادی که کیفیت صدای نوارکاست بهتر شد، این محصول جای خود را در سراسر جهان باز کرد و به ویژه به “رسانه” محبوب نوجوانان و جوانان بدل شد. شرکت‌ فیلیپس به همراه شرکت سونی توانست به نوارکاست شکلی استاندار ببخشد.

اختراع واکمن که شرکت سونی آن را اختراع کرد، به بازار نوارکاست رونقی تازه بخشید و این امکان را فراهم آورد که در همه جا بتوان به موسیقی مورد علاقه خود گوش کرد، چیزی که امروز کاملا بدیهی به نظر می‌رسد. گفته می‌شود که از بدو اختراع این محصول تا کنون بیش از ۱۰۰ میلیارد کاست در سراسر جهان فروخته شده است. البته نوار کاست معضلات خاص خود را نیز داشت و گاه در دستگاه پخش گیر می‌کرد. اکثر نسل قدیمی‌ها “تعمیر و بازسازی” نوارکاست را تجربه کرده‌اند.

نوارکاست در ایران هم در سال‌های پیش و پس از انقلاب اسلامی “رسانه‌” اصلی برای ضبط، پخش و عرضه موسیقی و دیگر محصولات صوتی بود و در تهییجات و تبلیغات مربوط به انقلاب سال ۱۳۵۷ نقشی عمده داشت. البته لو اوتنس تنها نام خود را به عنوان مخترع نوارکاست به ثبت نرساند، بلکه در پروژه ساخت و عرضه سی دی صوتی (کمپکت دیسک) نیز سهیم بود. ناگفته نماند که در عرصه اختراع سی دی نیز دو شرکت فیلیپس و سونی با یکدیگر همکاری داشتند.

منبع دویچه وله
پیام بگذارید