مجلس عدم برگزاری جلسه شورای عالی فضایی را پیگیری می کند

by آرش نگاران
۰ comment

به گزارش تماس نیوز از مهر، سابقه ایجاد شورای عالی فضایی به حدود ۱۵ سال پیش بر می‌گردد که طبق مصوبه هیأت وزیران مقرر شد «شورای عالی فضایی» برای سیاستگذاری استفاده از فناوری‌های فضایی و ایجاد هماهنگی‌های لازم میان تمامی دستگاه‌های ذی‌ربط‌، به ریاست رئیس جمهور تشکیل شود و حداقل ۲ بار در سال تشکیل جلسه دهد.

اما مستندات نشان می‌دهد که این شورا از زمان ایجاد تاکنون، آنطور که باید جدی و مهم ارزیابی نشده و با وجودی که باید طی این سال‌ها حداقل ۳۰ بار تشکیل جلسه می‌داد، فقط ۳ بار جلسه تشکیل داده است. شواهد حاکی از آن است که دولتهای دهم و یازدهم و دوازدهم این شورا را جدی نگرفته و به وظایف قانونی خود برای برگزاری جلسات این شورای عالی، عمل نکرده اند.

در این زمینه حجت‌الله فیروزی سخنگوی کمیسیون صنایع و عضو کمیته صنایع هوافضا و فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: کمیسیون صنایع و معادن مجلس دو نفر را به عنوان نمایندگان پیشنهادی در شورای عالی فضایی کشور به صحن مجلس معرفی کرده است.

وی با بیان اینکه لطف الله سیاهکلی و رضا تقی پور انوری به عنوان نمایندگان پیشنهادی برای حضور در شورای عالی فضایی کشور به صحن معرفی شده اند و پس از تصمیم گیری به عضویت این شورا در می آیند، گفت: بررسی چرایی عدم تشکیل شورای عالی فضایی یکی از ضرورت‌ها است که به طور قطع مجلس می‌تواند آن را پیگیری کند. بر این اساس ما در کمیته صنایع هوافضا این موضوع را بررسی و نماینده مجلس در شورای عالی فضایی نیز، می‌تواند آن را مطالبه کند.

banner

فیروزی خاطرنشان کرد: تشکیل شورای عالی فضایی یک قانون است و عدم اجرای این قانون در مجلس پیگیری می‌شود.

ایجاد کمیته صنایع دانش بنیان در مجلس پیشنهاد شد

عضو کمیته صنایع هوافضا و فناوری‌های نوین مجلس شورای اسلامی با اشاره به برگزاری نخستین جلسه این کمیته گفت: چند روز گذشته نخستین جلسه این کمیته با محوریت ارائه پیشنهادات اعضا در خصوص تقسیم کار و اولویت بندی مباحث، برگزار شد.

وی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد اعضای کمیته محورهای پیشنهادی را مطالعه و فعالیت‌های کمیته مطابق با این محورها آغاز و بحث و تبادل نظر شود.

فیروزی خاطرنشان کرد: در این جلسه پیشنهاد یکی از اعضا مبنی بر تغییر عنوان «کمیته صنایع هوافضا و فناوری‌های نوین» مطرح شد. براین اساس پیشنهاد شد که عنوان این کمیته به عنوان جامع‌تری مانند «کمیته صنایع هوافضا، فناوری‌های نوین و صنایع دانش بنیان» تغییر یابد تا موضوعات مرتبط با صنایع دانش بنیان نیز در ذیل کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری شود.

وی افزود: این پیشنهاد به کمیسیون صنایع ارائه شده است و مقرر شد نمایندگان موضوع را بررسی و نظر خود را در این زمینه اعلام کنند.

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه‌ای که این کمیسیون با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور داشت، گفت: ضرورت وجود کمیته صنایع دانش بنیان در این جلسه و با توجه به مباحث ارائه شده، احساس شد.

You may also like

Leave a Comment

گروه خبری تماس نیوز ابتدا با نام فراسوی فناوری از سال ۱۳۹۶ کارش را در زمینه اخبار و رویدادهای علمی و فناوری آغاز نمود. با گذشت زمان و تغییر رویکرد این گروه به خبرهای روز ایران و جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نام آن نیز به تماس نیوز تغییر کرد. این پایگاه خبری دارای مجوز شماره ۸۷۳۳۲ از هیئت نظارت بر مطبوعات است. تماس نیوز رسانه ای مستقل بوده و به هیچ نهاد یا سازمان دولتی و یا خصوصی وابسته نیست.
Phone: +98-921-282-1866
Email: info[at]tamasnews.ir
Web: tamasnews.ir

دریافت اپلیکیشن تماس نیوز از کافه بازار

آخرین خبرهای داخلی

نشان ها

logo-samandehi