اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

مدرنا و فایزر آزمایش‌های واکسن کووید ویژه Omicron را راه‌اندازی کردند

این هفته، هم Moderna و هم Pfizer اعلام کردند که آزمایش‌های بالینی را برای آزمایش فرمول‌های اختصاصی Omicron واکسن‌های mRNA COVID-19 خود آغاز کرده‌اند. انتظار می‌رود داده‌های حاصل از آزمایش‌ها در نیمه اول سال 2022 انجام شود، با این حال، برخی کارشناسان می‌گویند ممکن است پایان سال برای تحویل واکسن‌های Omicron خیلی دیر باشد، زیرا ممکن است تا آن زمان با انواع جدید و متفاوتی مواجه شویم.

0

شرکت های داروسازی Pfizer و BioNTech برای اولین بار شروع کارآزمایی های بالینی بزرگ را برای آزمایش واکسن mRNA اختصاصی Omicron در اوایل این هفته اعلام کردند که شامل برنامه ثبت نام 1420 شرکت کننده در سه گروه است.

بزرگترین گروه (615 نفر) ایمنی و کارآیی واکسن اختصاصی Omicron را در افرادی که دو دوز از واکسن استاندارد کووید-19 فایزر دریافت کرده‌اند، بررسی خواهند کرد. گروه دوم متشکل از 600 نفر که سه دوز از واکسن استاندارد mRNA را دریافت کرده‌اند، دوز چهارم فرمول اختصاصی Omicron یا فرمول اولیه را دریافت خواهند کرد. باز هم، این تحقیق ایمنی و پاسخ های ایمنی را در گروه اندازه گیری می کند.

سومین گروه کوچکتر از حدود 200 فرد واکسینه نشده برای آزمایش یک پروتکل کامل سه دوز از واکسن اختصاصی Omicron استخدام خواهند شد.

اوگور شاهین، مدیر عامل BioNTech، گفت: “واکسن ها همچنان محافظت قوی در برابر بیماری های شدید ناشی از Omicron دارند.” این مطالعه بخشی از رویکرد مبتنی بر علم ما برای ایجاد یک واکسن مبتنی بر نوع است که به سطح حفاظتی مشابهی در برابر Omicron دست می‌یابد که با انواع قبلی اما با مدت زمان حفاظت طولانی‌تر انجام می‌شود.

به سرعت پس از اعلام فایزر، Moderna با اخبار مربوط به آزمایش بالینی خاص Omicron خود عکس العمل نشان داد. این بر روی دو گروه از 300 موضوع تمرکز خواهد کرد. یک گروه اثرات فرمولاسیون اختصاصی Omicron Moderna را به عنوان دوز سوم که حداقل شش ماه پس از پروتکل اولیه دو دوز تجویز می شود، آزمایش خواهند کرد. گروه دوم با آزمایش واکسن Omicron به عنوان دوز چهارم حداقل سه ماه پس از سومین دوز تقویت کننده تجویز می شود.

استفان بانسل، مدیر عامل شرکت مدرنا، گفت که داده‌های تولید شده توسط این آزمایش، برنامه‌های تقویت‌کننده را در اواخر سال جاری خواهد کرد.

بانسل گفت: “… با توجه به تهدید بلندمدت نشان داده شده توسط فرار ایمنی Omicron، ما در حال ارتقای نامزد تقویت کننده واکسن نوع خاص Omicron خود هستیم و خوشحالیم که این بخش از مطالعه فاز 2 خود را آغاز می کنیم.”

با توجه به برنامه‌های واکسن دوز سوم کووید-19 که در حال حاضر در سراسر جهان در حال انجام است، سؤال بزرگ این است که چه زمانی واکسن چهارم ضروری است؟ تحقیقات بالینی فایزر و مدرنا احتمالاً ماه ها طول می کشد تا نتایج را ارائه دهند، بنابراین نمی توان انتظار داشت که تا اواخر سال 2022 واکسن ویژه Omicron در مقیاس بزرگ عرضه شود.

در اوایل ژانویه، Bancel، مدیرعامل Moderna نشان داد که انتظار می‌رود دوز چهارم واکسن قبل از زمستان نیمکره شمالی در اواخر سال 2022 ضروری باشد. اما با سرعت باورنکردنی جهش‌ها به نظر می‌رسد SARS-CoV-2 در حال انباشته شدن است، مشخص نیست که آیا Omicron- نوع خاص به ویژه در مدت شش تا 12 ماه مفید خواهد بود.

محقق استرالیایی دبورا برنت، از موسسه گاروان، اخیراً استدلال کرده است که واکسن‌های نوع خاص ممکن است یک استراتژی بیهوده و واکنش‌گرا با توجه به سرعت ظهور و انتشار انواع ویروسی جدید باشد. برنت گفت که یک واکسن جهانی ضد کووید-19 که تعدادی از بخش‌های SARS-CoV-2 را هدف قرار می‌دهد، احتمالاً برنامه بلندمدت بهتری است.

پیام بگذارید