اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

مومیایی فرعون پس از 3000 سال به صورت دیجیتالی باز می شود

مقبره آمنهوتپ اول از قرن یازدهم قبل از میلاد دست نخورده باقی مانده است. دانشمندان تقریباً تمام مومیایی‌هایی را که تاکنون کشف کرده‌اند باز کرده‌اند و شواهد قابل‌توجهی از چیزهایی مانند شیوه‌های دفن سنتی و ویژگی‌های منحصربه‌فرد حفظ صورت را یافته‌اند. اما برای سه هزار سال، بقایای یک فرعون مصری که در سال 1881 کشف شد، از ترس دستکاری در وضعیت خیره کننده آنها دست نخورده باقی مانده است. آن حاکم آمنهوتپ اول است.

0

اما اکنون، به لطف عصر محاسبات، مومیایی این فرعون مشهور، بالاخره رونمایی شد.

تیمی از محققان با استفاده از تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری، نوعی فرآیند تصویربرداری اشعه ایکس، جسد Amenhotep I را به صورت دیجیتالی نبش قبر کردند. موفقیت شگفت انگیزی بود. آنها مطالعه ای را در مورد تلاش خود در روز سه شنبه در مجله Frontiers in Medicine منتشر کردند.

مومیایی فرعون مصر
مومیایی فرعون، جمجمه و اسکلت کوچک‌شده‌اش را در داخل باندها نشان می‌دهد.

تکنیک‌های مشابهی برای کشف آنچه در زیر سطح مومیایی‌های دیگر است، مانند مومیایی‌های حیوانات و تابوت‌ها که در موزه بریتانیا به نمایش گذاشته شده‌اند، استفاده شده است. در سال 2016، دانشمندان حتی اسکن راداری – همچنین روشی شبیه اشعه ایکس – از مقبره پادشاه توت عنخ آمون در دره پادشاهان مصر را تکمیل کردند. این باعث شد که نگاهی به گذرگاه‌های مخفی احتمالی در محل استراحت سلطنتی مشهور بیندازیم.

برای محل دفن شکننده Amenhotep I، با توجه به نگرانی دانشمندان در مورد ایجاد مزاحمت برای مومیایی، روش غیرتهاجمی بسیار مفید بود.

سحر سلیم، رادیولوژیست از دانشکده پزشکی دانشگاه قاهره و اولین نویسنده این مطالعه، گفت: «ما نشان می‌دهیم که تصویربرداری CT می‌تواند به طور سودمندی در مطالعات انسان‌شناسی و باستان‌شناسی روی مومیایی‌ها، از جمله تمدن‌های دیگر، برای مثال پرو، استفاده شود.

افسانه آمنهوتپ اول

پس از مرگ آمنهوتپ اول، رعایای او از او به عنوان خداپرستان یاد کردند. در طول سلطنت او، از 1526 تا 1506 قبل از میلاد، مورخان می گویند مصر هم صلح آمیز و هم مرفه بود. شاه دوست داشتنی مسئول چندین لشکرکشی نظامی بود، مانند فتح لیبی که باعث شد مصر پادشاهی بزرگ‌تری را به ارمغان آورد، و با زمان ساخت و ساز در زمین خود همگام بود.

اما علیرغم آنچه می دانیم، قانون آمنهوتپ اول مستند ضعیفی در نظر گرفته می شود. برای سال‌ها، مومیایی پادشاه به یک دلیل ساده پنهان مانده بود: آنقدر زیبا نگهداری می‌شد که قابل لمس نبود. او با گلدسته های پیچیده و ماسک صورت که با سنگ های رنگارنگ و خاص تزئین شده بود تزئین شده بود. تیم تحقیق می‌گوید هیچ‌کس نمی‌خواست این هنر مدفون را از بین ببرد.

بنابراین دانشمندان راهی برای “باز کردن” مومیایی ارزشمند آمنهوتپ اول یافتند، بدون اینکه به بقایای ظریف آن آسیبی وارد شود.

سلیم گفت: “با بازکردن دیجیتالی مومیایی و “لایه برداری” لایه‌های مجازی آن – ماسک صورت، بانداژها و خود مومیایی – می‌توانیم این فرعون به خوبی حفظ شده را با جزئیات بی‌سابقه بررسی کنیم.

جمجمه فرعون از جمله دندان هایش در وضعیت خوبی قرار دارد.

رونمایی از تاریخ یک فرعون

به گفته سلیم، آنها دریافتند که پادشاه مصر هنگام مرگ تقریباً 35 سال داشت، قدش کمی بیش از169 سانتی متر بود، “ختنه شده بود و دندان های خوبی داشت.” “به نظر می رسد آمنهوتپ اول از نظر ظاهری به پدرش شباهت داشته است: او چانه ای باریک، بینی باریک کوچک، موهای مجعد و دندان های بالایی کمی بیرون زده داشت.”

علاوه بر کشف ویژگی‌های صورت، تیم محقق متوجه نبود زخم یا تغییر شکل ناشی از بیماری را به عنوان دلیل احتمالی مرگ پادشاه حذف کرد. با این حال، به گفته سلیم، آنها «مثل‌های متعدد پس از مرگ» را پیدا کردند، «احتمالاً توسط دزدان قبر پس از اولین دفن او. احشاء او توسط اولین مومیایی‌سازان خارج شده بود، اما مغز یا قلب او نه.»

جالب اینجاست که از آنجایی که اولین مومیایی‌سازان برای حفظ بقایای آمنهوتپ هر چه در توان داشتند انجام دادند، سلیم می‌گوید که این مومیایی دو بار، قرن‌ها پس از مرگ فرعون، توسط کاهنان اعظم آمون، به نام خدای مصری، آمون، دوباره دفن شد. Amenhotep به معنای “آمون راضی است”.

در ابتدا، او و تیمش بر این باور بودند که دفن مجدد به این دلیل رخ داده است که کشیش ها می خواستند از تجهیزات محصور شده در مقبره برای دفن سلطنتی فرعون های بعدی دوباره استفاده کنند.

درعوض، سلیم توضیح می‌دهد که متوجه شده است «حداقل برای آمنهوتپ اول، کشیش‌های سلسله بیست و یکم با عشق جراحات وارده توسط دزدان مقبره را ترمیم کردند، مومیایی او را به شکوه سابق خود بازگرداندند، و جواهرات و طلسم‌های باشکوه را در جای خود حفظ کردند».

همانطور که به نظر می رسد، شهرت افسانه ای فرعون برای بسیاری از دوره های آینده در میان مصریان باقی مانده است.

پیام بگذارید