اخبار فناوری، اخبارتکنولوژی، اخبار علمی و پزشکی، شبکه های اجتماعی، کسب و کار و استارتاپ ها

نابودی پروتئین جان سخت سرطانی توسط ریشه یک نوع گیاه

0

به گزارش نیو اطلس، دانشمندان دانشگاه پردو و انستیتوی تحقیقات اسکریپس یک ترکیب طبیعی را از یک درختچه شناسایی کرده اند که می تواند به مبارزه با سرطان کمک کند. این ترکیب اولین ماده مهارکننده پروتئین سرطانی است که قبلاً “غیرقابل درمان” شناخته می شد.

سرطان های جان سخت در خارج شدن از کنترل دارویی و سرانجام گسترش در سایر نقاط بدن  نقش عمده ای را در مرگ میر های جامعه بشری ایفا می کند موثر است. و این شاهکارهای سلولی سرطانی می توانند آسیب DNA آنها را با آسودگی بیشتری نسبت به سلولهای معمولی ترمیم و بازسازی کنند و هیچ دارویی تا اکنون جلودار آنها نبوده است.
در برخی از انواع سرطان ها ، مانند سرطان های مغز ، پستان ، روده بزرگ ، پروستات ، ریه و کبد ، پروتئینی به نام BRAT1 وظیفه هماهنگی و تنظیم DNA  آسیب دیده سرطانی را بر عهده دارد و باعث ترمیم و باز سازی آنها می شود. به طور معمول این امر آن را به عنوان كاندیدای خوبی برای هدف گذاری درمانی در می آورد ، اما متأسفانه مدتهاست كه تصور می شد BRAT1 غیرقابل کنترل است.

با این حال ، در مطالعه جدید ، محققان سرانجام ترکیبی را شناسایی کردند که می تواند BRAT1 را مهار کند. این کار به DNA سلولهای سرطانی آسیب می رساند و از ترمیم آنها جلوگیری می کند.

مینگجی دای ، نویسنده اصلی این تحقیق ، می گوید: “برای از بین بردن سلول های سرطانی و جلوگیری از  گسترش آن در بدن، ترکیبات دیگری نیز وجود دارند که این کار را انجام می دهند.” “اما تا آنجا که مهار پروتئین BRAT1 باشد ، هیچ ترکیب دیگری قادر به انجام این کار نیست.”

کلید مطالعه جدید درختچه ای به نام Jatropha curcas بود که در قاره آمریکا رایج و بومی است. این گیاه نوید بخش خوبی به عنوان منبع سوخت زیستی است ، اما همچنین ترکیبات دارویی بالقوه حاوی آن نیز مورد توجه است. در این مورد ، محققان روی خانواده ای از ترکیباتی به نام کورکوزون تمرکز کردند.

دای می گوید: “ما به ساختار جدید این ترکیبات علاقه مند بودیم.” “ما به عملکرد بیولوژیکی آنها بسیار علاقمند شدیم. آنها فعالیت ضد سرطانی کاملاً قوی نشان دادند و ممکن است به مکانیسم های جدیدی برای مبارزه با سرطان منجر شوند. “

این تیم چهار مورد از این ترکیبات – کورکوزون A ، B ، C و D – را علیه سلولهای سرطانی پستان را آزمایش کردند و دریافتند که کورکوزون D امیدوار کننده ترین آنها بوده و تومورها را بطور موثری از بین می برد حتی به این نتیجه رسیدند از داروی موجود به نام اتوپوزید ، که به DNA سرطان آسیب می رساند و قبلاً توسط FDA تأیید شده است، بهتر عمل می کند.

اما مانع این روش این است که برداشت و استخراج کورکوزون D از ریشه های گیاه به سختی انجام می شود و مقدار آن نیز بسیار پایین است ، بنابراین برداشت برای مقادیر مفید عملی نیست. اما این تیم روشی را برای سنتز آن در آزمایشگاه ایجاد کرده اند که به گفته آنها می تواند به آنها کمک کند تا ترکیب بیشتری و به شکل خالص تری ایجاد کنند.

همانطور که نتایج تاکنون امیدوار کننده بوده است ، اما هنوز کارهای زیادی برای انجام وجود دارد. در مرحله بعدی ، این تیم بررسی خواهد کرد که آیا برای سلولهای انسانی بی ضرر است یا نه ، اما با توجه به سابقه آن در طب سنتی ، محققان می گویند این احتمال وجود دارد که خطری برای انسان نداشته باشد.

لینک کوتاه : https://bittly.ir/Cu8zn QR:  نابودی پروتئین جان سخت سرطانی توسط ریشه یک نوع گیاه

پیام بگذارید